Kostel sv. Tekly je původně barokní stavba z konce 18. st. s úpravami v 19.st. Dnes slohově nevýrazná stavba, v exteriéru se negativně projevuje tvrdá omítka na fasádě. Hřbitov s řadou náhrobků s poněmčenými českými jmény, mj. hrob Cypriana Lelka, buditele pruských Moravců a poslance pruského sněmu.
Hlavní obrázek místa
Kostel Sv. Tekly ve Vodce, průčelí
© Marek Šebela 09/2005
Slezská obec Vodka se nachází na dnešním polském území u města Hlubčice (Glubczyce, Leobschütz) nedaleko Opavy. Původně bylo celé Hlubčicko jako oblast v rámci olomouckého biskupství součástí českého státu. Po r. 1742 se ocitlo v pruském záboru. Přesto se zde do r. 1945 udrželo početné slovanské obyvatelstvo, tzv. Moravci hovořící dialektem češtiny (67%). Po válce byla snaha připojit některá slezská území k Československu (Kozelsko, Ratibořsko, Hlubčicko a Nissko, spolu s Kladskem), ale nepodařilo se získat jednoznačnou podporu tehdy všemocného Sovětského svazu proti územním zájmům Polska. Pamětihodností obce je kostel sv. Tekly, původně barokní z konce 18. století s úpravami v 19. století. Dnes se jedná o slohově nevýraznou stavbu, v exteriéru se negativně projevuje tvrdá omítka na fasádě. Na hřbitově u kostela je řada náhrobků s poněmčenými českými jmény i příjmeními. Jeden z náhrobků je čistě český. Patří k hrobu Cypriana Lelka, katolického kněze a vzdělance. C. Lelek byl buditelem pruských Moravců a poslancem pruského sněmu. Zemřel jako administrátor zdejší farnosti. Německý název obce Hochkretscham odkazuje na zájezdní hostinec (tj. krčmu) na návrší u hlavní silnice nad obcí ve směru z Hlubčic přes Vladěnín (Bladen, Wlodzienin) do Opavy a Ketře (Katscher, Kietrz).
2.9. 2005

Komentáře

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Branice
 Holasovice
 Neplachovice
 Držkovice
 Držkovice
 Cvilín
 Loděnice
 Cvilín
 Štemplovec
 Vartnov
 Oldřišov
 radnice
 zvonice
 kostel sv. Martina
 Krnov
 městské hradby
 evangelický kostel
 městské koupaliště
 kostel sv. Jiří
 Velké Heraltice
 Šibenice
 hrobka rodu Bellegarde
 kostel sv. Hedviky
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Justiční palác
 Slezská univerzita
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 socha Petra Bezruče
 nová radnice
 Obecní dům
 Stěbořice
 Opava
 Blücherův palác
 městské hradby
 Sobkův palác
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Sosnová
 Sosnová
 Sosnová
 Velké Hoštice
 kostel sv. Kateřiny
 větrný mlýn
 Kravaře
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 3437
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama