Kostel sv. Tekly je původně barokní stavba z konce 18. st. s úpravami v 19.st. Dnes slohově nevýrazná stavba, v exteriéru se negativně projevuje tvrdá omítka na fasádě. Hřbitov s řadou náhrobků s poněmčenými českými jmény, mj. hrob Cypriana Lelka, buditele pruských Moravců a poslance pruského sněmu.
Hlavní obrázek místa
Kostel Sv. Tekly ve Vodce, průčelí
© Marek Šebela 09/2005
Slezská obec Vodka se nachází na dnešním polském území u města Hlubčice (Glubczyce, Leobschütz) nedaleko Opavy. Původně bylo celé Hlubčicko jako oblast v rámci olomouckého biskupství součástí českého státu. Po r. 1742 se ocitlo v pruském záboru. Přesto se zde do r. 1945 udrželo početné slovanské obyvatelstvo, tzv. Moravci hovořící dialektem češtiny (67%). Po válce byla snaha připojit některá slezská území k Československu (Kozelsko, Ratibořsko, Hlubčicko a Nissko, spolu s Kladskem), ale nepodařilo se získat jednoznačnou podporu tehdy všemocného Sovětského svazu proti územním zájmům Polska. Pamětihodností obce je kostel sv. Tekly, původně barokní z konce 18. století s úpravami v 19. století. Dnes se jedná o slohově nevýraznou stavbu, v exteriéru se negativně projevuje tvrdá omítka na fasádě. Na hřbitově u kostela je řada náhrobků ...
2.9. 2005
  Polsko, dolnośląskie,

  Místa v okolí

   Branice
   Holasovice
   Neplachovice
   Držkovice
   Držkovice
   Cvilín
   Loděnice
   Cvilín
   Štemplovec
   Vartnov
   zvonice
   Oldřišov
   radnice
   kostel sv. Martina
   Krnov
   městské hradby
   evangelický kostel
   městské koupaliště
   Velké Heraltice
   hrobka rodu Bellegarde
   kostel sv. Hedviky
   Filípkův dvůr
   kaple sv. Kříže
   Obchodní dům Breda
   Slezská univerzita
   synagoga
   kaple sv. Anny
   evangelický kostel
   kostel sv. Alžběty
   nová radnice
   Slezské divadlo
   Stěbořice
   Opava
   Blücherův palác
   Obecní dům
   městské hradby
   Sobkův palác
   Nový Dvůr
   Nový Dvůr
   arboretum
   Sosnová
   Sosnová
   Velké Hoštice
   kostel sv. Kateřiny
   Kravaře
   větrný mlýn
   kostel sv. Jiří
  Základní informace místa
  ID místa: 3437
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 5.9.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama