Kostel sv. Tekly je původně barokní stavba z konce 18. st. s úpravami v 19.st. Dnes slohově nevýrazná stavba, v exteriéru se negativně projevuje tvrdá omítka na fasádě. Hřbitov s řadou náhrobků s poněmčenými českými jmény, mj. hrob Cypriana Lelka, buditele pruských Moravců a poslance pruského sněmu.
Hlavní obrázek místa
Kostel Sv. Tekly ve Vodce, průčelí
© Marek Šebela 09/2005
Slezská obec Vodka se nachází na dnešním polském území u města Hlubčice (Glubczyce, Leobschütz) nedaleko Opavy. Původně bylo celé Hlubčicko jako oblast v rámci olomouckého biskupství součástí českého státu. Po r. 1742 se ocitlo v pruském záboru. Přesto se zde do r. 1945 udrželo početné slovanské obyvatelstvo, tzv. Moravci hovořící dialektem češtiny (67%). Po válce byla snaha připojit některá slezská území k Československu (Kozelsko, Ratibořsko, Hlubčicko a Nissko, spolu s Kladskem), ale nepodařilo se získat jednoznačnou podporu tehdy všemocného Sovětského svazu proti územním zájmům Polska. Pamětihodností obce je kostel sv. Tekly, původně barokní z konce 18. století s úpravami v 19. století. Dnes se jedná o slohově nevýraznou stavbu, v exteriéru se negativně projevuje tvrdá omítka na fasádě. Na hřbitově u kostela je řada náhrobků s poněmčenými českými jmény i příjmeními. Jeden z náhrobků je čistě český. Patří k hrobu Cypriana Lelka, katolického kněze a vzdělance. C. Lelek byl buditelem pruských Moravců a poslancem pruského sněmu. Zemřel jako administrátor zdejší farnosti. Německý název obce Hochkretscham odkazuje na zájezdní hostinec (tj. krčmu) na návrší u hlavní silnice nad obcí ve směru z Hlubčic přes Vladěnín (Bladen, Wlodzienin) do Opavy a Ketře (Katscher, Kietrz).
2.9. 2005
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Branice
 Holasovice
 Neplachovice
 Držkovice
 Držkovice
 Cvilín
 Loděnice
 Cvilín
 Štemplovec
 Vartnov
 Oldřišov
 zvonice
 radnice
 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 evangelický kostel
 městské koupaliště
 Velké Heraltice
 hrobka rodu Bellegarde
 Filípkův dvůr
 kostel sv. Hedviky
 kaple sv. Kříže
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Justiční palác
 Slezská univerzita
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 kostel sv. Alžběty
 socha Petra Bezruče
 nová radnice
 Slezské divadlo
 Obecní dům
 Opava
 Blücherův palác
 Stěbořice
 městské hradby
 Sobkův palác
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Sosnová
 Sosnová
 Velké Hoštice
 kostel sv. Kateřiny
 Kravaře
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 3437
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama