Zchátralá gotická tvrz přestavěná na hosp. stavení. Nevelká tvrz snad z 1. poloviny 15. století, r. 1623 zabavena Beztahovským z Říčan. Po připojení k Vrcholovým Janovicím ztrácí rezidenční funkci a až do dnes je využívána jako hospodářská budova.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 01/2004
Přesné datum vzniku tvrze v Beztahově není známo dá se usuzovat někdy před rokem 1372. Nejstarší majitelé vsi jsou Hroch a Jan mladší z Beztuhova.
24.1. 2004
historie

Beztahov

Z vladyků, kteří se odtud psali, je znám r. 1372 Hroch z Beztuhova. Koncem 15. stol. patřila tvrz Janu Steblencovi z Drachkova. Roku 1534 držel polovinu tvrze Jan Kozel z Kozle, druhá pol. patřila Lvovi Beztahovskému z Říčan. Později spojil zboží Jan starší z Říčan. Janův syn Mikuláš byl hejtmanem Vltavského kraje. Po Bílé Hoře, tvrz získal Sezima z Vrby, který ho připojil k Vrchotovým Janovicím, čož mělo za následek zpustnutí tvrze. Dochovaly se základy okrouhlé zdi jako teras valu nad vodním příkopem a z tvrze přízemní část, prvé patro je novodobé.

Gallas, 25.1. 2004

Středočeský kraj,  Benešov  (BN),

Místa v okolí

 Boží hrob
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Votice
 kostel sv. Václava
 Křešice
 židovský hřbitov
 Martinice
 Kouty
 kostel sv. Martina
 Vrchotovy Janovice
 Olbramovice
 Smilkov
 Buchov
 židovský hřbitov
 Dobrohošť
 Neustupov
 Vojkov
 židovský hřbitov
 Vlčkovice
 Lovčice
 Miličín
 Staré Mitrovice
 Štětkovice
 Hrádek u Lovčic
 radnice
 Nové Mitrovice
 kostel sv. Vavřince
 Miličín
 Bolechovice
 morová kaplička
 Prčice
 Měšetice
 kostel sv. Jeronýma
 Jankov
 Stajice
 Lidkovice
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Uhřice
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Suchdol
 Odlochovice
 Vrchotice
 Jetřichovice
 Líšno
 Červený Hrádek
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 Nedrahovice
 Zvěřinec
 Tvoršovice
 Libenice
 židovský hřbitov
 Drahoušek
 Zvěstov
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Kovářka
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Obětní kámen
 Kožlí
 vodní mlýn
 Chlístovské menhiry
 Osečany
 Nespery
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 Tloskov
 Neštětická hora
 Doubravice
 židovský hřbitov
 hřebčín Pecínov
 Libouň
 kostel sv. Václava
 Nemyšl
 Tloskovský mlýn
 Kozí Hřbet
 kaple Panny Marie
 Radíč
 Jemniště
 židovský hřbitov
 Jemniště
 kostel sv. Mikuláše
 Červenka
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 Hrazany
 kostel sv. Prokopa
 panský pivovar
 Chotýšany
 Mladá Vožice
 Chotýšany
 Ostromeč
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 1975
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama