Nádrž Jordán založena roku 1492 přehrazením Košínského (Tismenice, Tismenického) potoka. Rezervoár vody pro město Tábor. Voda byla prostřednictvím vodních mlýnů a dřevěného čerpadla přečerpávána do vodárenské věže a rozváděna do kašen.
Hlavní obrázek místa
Jordán
© Luděk Pitter 05/2004
S trochou nadsázky bychom mohli říci, že město Tábor se nachází na břehu rybníka Jordán. Spíše bychom však měli hovořit o údolní přehradní nádrži než o rybníku. Tato nádrž byla vybudovaná již v 15. stol. a při pohledu z východních hradeb města uvidíme jen asi třetinu vodní plochy nádrže. Když si uvědomíme, že nádrž začíná prakticky v centru města a na objezdu města Tábor je nutno ještě nádrž překonat po 208,5 m dlouhém lanovém mostu, teprve si uvědomíte skutečnou velikost tohoto díla založeného v 15. stol. Původně byla nádrž budována jako rezervoár vody, poté začala sloužit k chovu ryb a dnes je využívána i k rekreaci a vodním sportům. Pod hrází, na Tismenickém potoce se nachází 18 m vysoký Jordánský vodopád. Na Košínském potoce těsně před Jordánem je ještě jedna malá přehrada, tzv. Malý Jordán.
L.P., 8.2. 2007
popis

Hráz je dlouhá 265 m a vysoká až 19,5 m. Hladina Jordánu má přes 50 ha a délku přibližně 3 km. Největší hloubka je udávána 12,5 m až 14 m. Objem vody je udáván 2 586 886 m3 a plocha povodí 80,02 km2.

L.P., 8.2. 2007

historie

Udolní nádrž Jordán byla založena roku 1492, kdy byl přehrazen Košínský (Tismenice, Tismenický) potok a výtok upraven jen splavem v severozápadním rohu dnešní nádrže. Později někdy kolem roku 1508 byla voda od splavu svedena k vodárenským mlýnům, které vodu přečerpávaly do vodárny stojící ve východní části městských hradeb, přibližně 32 m nad hladinou nádrže Jordán. Původní čerpadlo poháněné vodním kolem bylo dřevěné a podle záznamů bylo v roce 1569 vyměněno za nové, opět dřevěné. Pro lepší regulaci hladiny nádrže byla v roce 1693 místo splavu vybudována stavidla. I dnes jsou tři stavidlové uzávěry z dřevěných fošen ovládány ručně. Počátkem 18. stol. byla hráz osazena zábradlím a roku 1753 byla na hráz přeložena severojižní císařská (vídeňská) silnice. Hráz byla pravidelně opravována a v roce 1817 i zvýšena. Někteří autoři uvádí, v souvislosti s rokem 1830, kdy byla nádrž naposledy vypuštěna i tzv. spodní výpusť.…  číst dále

L.P., 8.2. 2007

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Tábor

Místa v okolí

 Střelnice
 Vodárenská věž
 divadlo
 Gausovy domy
 městské opevnění
 kašna
 Ctiborův dům
 Lichvicovský dům
 Stárkův dům
 dům pasíře Prokopa
 zemědělská škola
 stará radnice
 Škochův dům
 dům čp. 308
 synagoga
 sokolovna
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 Bechyňská brána
 Klokoty
 Housův mlýn
 Měšice
 Hýlačka
 Kozí hrádek
 Dražičky
 Balkova Lhota
 Lom
 Dražice
 Liderovice
 Chotoviny
 Husův sbor
 Příběnice
 Příběničky
 Borotín
 dvůr Borotín
 Dub
 Bílkův dům
 Oltyně
 židovský hřbitov
 Želeč
 Chýnov
 Nemyšl
 Polánka
 Jistebnice
 řetězový most
 Jistebnice
 Chýnovská jeskyně
 Jistebnice
 kostel sv. Prokopa
 Skalice
 Stádlec
 židovský hřbitov
 Opařany
 Čermákův vrch
 synagoga
 Dolní Hořice
 Hroby
 Dolní Hořice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Radenín
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Myslkovice
 Dobronice
 Brandlín
 Choustník
 Černice
 Radvanov
 Vrchotice
 Radvanov
 Choustník
 Nadějkov
 solnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 Tučapy
 synagoga
 panský pivovar
 židovský hřbitov
 Jetřichovice
 Budislav
 Chlístovské menhiry
 Šelmberk
 Šternberská vodárna
 synagoga
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matěje
 dům čp. 37
 Bechyně
 kaple Panny Marie
 Katovna
 Elbančice
Kontaktní informace
Vlastník:
Město Tábor

Městský úřad
Tábor
Žižkovo nám. 3
390 15 Tábor
Tel: +420 381 486 111
http://www.tabor.cz/
posta@mu.tabor.cz
Základní informace místa
ID místa: 4969
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama