Nádrž Jordán založena roku 1492 přehrazením Košínského (Tismenice, Tismenického) potoka. Rezervoár vody pro město Tábor. Voda byla prostřednictvím vodních mlýnů a dřevěného čerpadla přečerpávána do vodárenské věže a rozváděna do kašen.
Hlavní obrázek místa
Jordán
© Luděk Pitter 05/2004
S trochou nadsázky bychom mohli říci, že město Tábor se nachází na břehu rybníka Jordán. Spíše bychom však měli hovořit o údolní přehradní nádrži než o rybníku. Tato nádrž byla vybudovaná již v 15. stol. a při pohledu z východních hradeb města uvidíme jen asi třetinu vodní plochy nádrže. Když si uvědomíme, že nádrž začíná prakticky v centru města a na objezdu města Tábor je nutno ještě nádrž překonat po 208,5 m dlouhém lanovém mostu, teprve si uvědomíte skutečnou velikost tohoto díla založeného v 15. stol. Původně byla nádrž budována jako rezervoár vody, poté začala sloužit k chovu ryb a dnes je využívána i k rekreaci a vodním sportům. Pod hrází, na Tismenickém potoce se nachází 18 m vysoký Jordánský vodopád. Na Košínském potoce těsně před Jordánem je ještě jedna malá přehrada, tzv. Malý Jordán.
L.P., 8.2. 2007
popis

Hráz je dlouhá 265 m a vysoká až 19,5 m. Hladina Jordánu má přes 50 ha a délku přibližně 3 km. Největší hloubka je udávána 12,5 m až 14 m. Objem vody je udáván 2 586 886 m3 a plocha povodí 80,02 km2.

L.P., 8.2. 2007

historie

Udolní nádrž Jordán byla založena roku 1492, kdy byl přehrazen Košínský (Tismenice, Tismenický) potok a výtok upraven jen splavem v severozápadním rohu dnešní nádrže. Později někdy kolem roku 1508 byla voda od splavu svedena k vodárenským mlýnům, které vodu přečerpávaly do vodárny stojící ve východní části městských hradeb, přibližně 32 m nad hladinou nádrže Jordán. Původní čerpadlo poháněné vodním kolem bylo dřevěné a podle záznamů bylo v roce 1569 vyměněno za nové, opět dřevěné. Pro lepší regulaci hladiny nádrže byla v roce 1693 místo splavu vybudována stavidla. I dnes jsou tři stavidlové uzávěry z dřevěných fošen ovládány ručně. Počátkem 18. stol. byla hráz osazena zábradlím a roku 1753 byla na hráz přeložena severojižní císařská (vídeňská) silnice. Hráz byla pravidelně opravována a v roce 1817 i zvýšena. Někteří autoři uvádí, v souvislosti s rokem 1830, kdy byla nádrž naposledy vypuštěna i tzv. spodní výpusť.…  číst dále

L.P., 8.2. 2007

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Tábor

Místa v okolí

 Střelnice
 městské opevnění
 Gausovy domy
 divadlo
 Vodárenská věž
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 zemědělská škola
 kašna
 dům čp. 308
 Škochův dům
 stará radnice
 sokolovna
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 Bechyňská brána
 Kotnov
 Klokoty
 Housův mlýn
 Měšice
 Hýlačka
 Dražičky
 Kozí hrádek
 Balkova Lhota
 Lom
 fara
 kaplička
 Dražice
 Liderovice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Příběnice
 Příběničky
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 dvůr Borotín
 Borotín
 Dub
 Bílkův dům
 Oltyně
 židovský hřbitov
 kamenná kašna
 Želeč
 Chýnov
 Nemyšl
 Polánka
 Jistebnice
 řetězový most
 Jistebnice
 Chýnovská jeskyně
 Jistebnice
 Skalice
 kostel sv. Prokopa
 Stádlec
 židovský hřbitov
 kaple
 Čermákův vrch
 Opařany
 synagoga
 Dolní Hořice
 Hroby
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Dolní Hořice
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Radenín
 Libenice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Myslkovice
 Dobronice
 Brandlín
 Choustník
 Černice
 Radvanov
 Vrchotice
 Radvanov
 Choustník
 socha sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 solnice
 Nadějkov
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 synagoga
 Tučapy
 panský pivovar
 židovský hřbitov
 Jetřichovice
 Budislav
 Chlístovské menhiry
 Šelmberk
 Šternberská vodárna
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 kaple Panny Marie
 Bechyně
 Katovna
 Elbančice
Kontaktní informace
Vlastník:
Město Tábor

Městský úřad
Tábor
Žižkovo nám. 3
390 15 Tábor
Tel: +420 381 486 111
http://www.tabor.cz/
posta@mu.tabor.cz
Základní informace místa
ID místa: 4969
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama