Židovský hřbitov založený zřejmě v druhé pol. 17. stol. Od 90. let 20. stol. postupně rekonstruován. Zachováno kolem 200 náhrobků, nejstarší čitelný z r. 1762.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 05/2023
Židovský hřbitov, který bývá v různých pramenech nesprávně lokalizovaný do katastru vsi Kamenná (části obce Milín), se nachází zhruba 500 m jihozápadně od vsi Zavržice, na jejímž katastrálním území leží a která je částí města Příbram. Leží na zalesněném svahu kopce nedaleko modré turistické stezky, ale nevede k němu žádná značená cesta. Vstup na hřbitov je umožněn jižní brankou v jinak poměrně dobře zachovalé ohradní zdi.
Stanislav Drda, 24.5. 2023
historie

Nepočetné židovské osídlení ve vsi Kamenná, která je částí obce Milín, je doloženo od konce 17. stol. V centru u rybníka dříve stála modlitebna, která se již nedochovala (budova byla přestavěna). Místní židovský hřbitov vznikl zřejmě v druhé polovině 17. stol. Pohřbívalo se zde až do 30. let 20. stol. Po zániku zdejšího židovského osídlení byl hřbitov ležící na odlehlém místě vystaven chátrání. Od 90. let 20. stol. začal být postupně rekonstruován. V současnosti se na hřbitově nachází kolem 200 dochovaných náhrobků s východní orientací. V poměrně dobrém stavu je také ohradní hřbitovní zeď, která mezitím prošla opravou. Podle záznamů Národního památkového úřadu pochází nejstarší místní čitelný náhrobek z r. 1762, některé jiné prameny uvádějí nejstarší náhrobek z r. 1760. Většina zdejších náhrobků nicméně pochází z období od 1. pol. 19. stol. až do 30. let 20. stol. Starší náhrobky, obsahující výhradně hebrejské nápisy, se nacházejí ve…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: ROZKOŠNÁ, B. a P. JAKUBEC. Židovské památky Čech. Brno: ERA group, 2004; pamatky.kehilaprag.cz; pamatkovykatalog.cz), 24.5. 2023

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Zavržice

Místa v okolí

 Památník Vojna
 Tochovice
 Vysoká u Příbramě
 Starosedlský Hrádek
 boží muka
 Rtišovice
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 dub sv. Václava
 Hůrka u Vranovic
 židovský hřbitov
 kříž sv. Ivana
 židovský hřbitov
 pivovar Herold
 Zbenice
 Hrochův hrádek
 synagoga
 Březnice
 židovské ghetto
 silniční most
 Chraštice
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Bukovany
 boží muka
 Smolotely
 Myslín
 židovský hřbitov
 Drahlín
 Zalužany
 synagoga
 židovský hřbitov
 Drahenice
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
 Dolní Líšnice
 Hluboš
 výklenková kaple
 Horosedly
 Draheničky
 Dlouhá Lhota
 Pičín
 vodní nádrž Orlík
 Lety
 Buková u Příbramě
 Dolní Nerestce
 empírový most
 radnice
 socha sv. Barbory
 Hrádek
 Tři Trubky
 Voltýřov
 Chlukov
 Hvožďany
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 Orlík nad Vltavou
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Žďákovský most
Základní informace místa
ID místa: 17235
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama