Původně románský kostel z konce 12. stol., zachovala se věž s dvojitými okénky a obvodové zdivo lodi. V r. 1866 loď prodloužena a opatřena novou apsidou. Vybavení převážně barokní a rokokové. Hlavní oltář kol. r. 1700 z kostela sv. Jakuba v Praze.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Pavel Zany Komárek 17.6. 2009
Olbramovice leží asi 13 km jižně od Benešova, při silnici č. 4 na Tábor. Do obce se lze snadno dostat i vlakem. Kromě kostela je zde pozůstatek tvrze a barokní sousoší Kalvárie.
28.8. 2009
historie

Původně románský kostel z konce 12. století. Z této stavební fáze se zachovala věž s dvojitými okénky a obvodové zdivo lodi. V roce 1866 byla loď prodloužena a opatřena novou apsidou. Při této přestavbě získal kostel současnou pseudorománskou fasádu. Cibulovitá báň věže vznikla v roce 1884. Vybavení kostela je převážně barokní a rokokové. Hlavní oltář sem byl přenesen z kostela sv. Jakuba v Praze a pochází z doby okolo roku 1700.

Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 2. K - O. Academia, Praha 1978), 28.8. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela, černě zdivo 13. století, tečkovaně mladší
© J. Varhaník (in V. Razím, J. Varhaník: Příspěvek k typologii kostelů 13. století na Podblanicku, Památky středních Čech 9/1, NPÚ ú.o.p. Středních Čech v Praze, 1995)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Olbramovice

Místa v okolí

 Olbramovice
 Křešice
 sousoší Panny Marie
 Votice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Votice
 Boží hrob
 Beztahov
 kostel sv. Martina
 Vrchotovy Janovice
 Martinice
 židovský hřbitov
 Kouty
 Buchov
 Vlčkovice
 Líšno
 Neustupov
 Smilkov
 Jankov
 Stajice
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 Tvoršovice
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Vojkov
 Štětkovice
 Dobrohošť
 Kožlí
 Odlochovice
 vodní mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Suchdol
 hřebčín Pecínov
 židovský hřbitov
 Lovčice
 Miličín
 Nespery
 Miličín
 Hrádek u Lovčic
 Neštětická hora
 Konopiště
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Zvěstov
 Bolechovice
 Kosova Hora
 synagoga
 židovský hřbitov
 Tloskov
 Staré Mitrovice
 Dolní zvonice
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Mitrovice
 kostel sv. Vavřince
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 morová kaplička
 Prčice
 Jemniště
 Jemniště
 Měšetice
 Tloskovský mlýn
 kostel sv. Jeronýma
 Drahoušek
 Libouň
 kostel sv. Václava
 Červený Hrádek
 Lidkovice
 Kovářka
 Uhřice
 Chotýšany
 Chotýšany
 Osečany
 Nedrahovice
 Vrchotice
 pivovar
 kaple
 Zvěřinec
 Jetřichovice
 Střížkov
 Kamberk
 Třebešice
 Obětní kámen
 Jablonná
 Chlístovské menhiry
 Špulka
 kostel sv. Mikuláše
 Šelmberk
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Votice
Táborská 57
259 01 Votice
Tel: 317 812 489
farnost.votice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 8008
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama