Vodní mlýn na řece Sázavě byl postaven roku 1893 v místě zbořeného hamru. Do dnešních dnů má dochované a funkční původní vybavení včetně mlýnského kola.
Hlavní obrázek místa
Štít mlýna s mlynářským erbem
© Jaroslav Šefčík, 05/2009
Vodní mlýn na řece Sázavě byl postaven roku 1893 v místě zbořeného hamru. Do dnešních dnů má dochované a funkční původní vybavení včetně mlýnského kola. Od roku 1998 bylo v mlýnu zřízeno muzeum. P/o roce 2009 muzeum zrušeno a mlýn je pro veřejnost nepřístupný. Mlýn čp. 9 je obdélné přízemní stavení s ozdobnou fasádou.
Zany, 20.2. 2006
historie

Vodní mlýn v Budčicích

Mlýn dal postavit advokát Vaněk. Od té doby mlýn sloužil lidem z okolních vesnic. Když Vaněk v roce 1899 zemřel, mlýn vedla jeho vdova Agáta. K ruce měla stárka, dva mlýnské pomocníky, dvě služebné, kočího a několik sezónních pomocníků. K mlýnu patřilo 12 hektarů polí, luk a ostrov. Měl tři vodní kola uspořádaná tak, aby každé pohánělo jeden český kámen. V roce 1928 Agáta Vaňková mlýn i s polnostmi prodala Václavu Rychetskému, který pocházel z mlýna Rachyně v obci Píšti. Nový majitel zrušil dvě vodní kola a nahradil je jedním, výkonnějším, opravil říční jez, dlouhý 89 metrů a z betonu postavil novou vorovou propust. Náklady však byly nepřiměřeně vysoké, a tak Rychetský musel prodal 9 hektarů polí, propustit část zaměstnanců a na výpomoc povolat svoje rodiče. Když odešel i stárek, Rychetský svůj mlýn pronajal. Nájemcem mlýna se stal od července 1929 Vojtěch Řezník s manželkou a synem. Roční…  číst dále

Jaroslav Šefčík , 29.5. 2009

Vývoj událostí místa

 • 1893

  Postaven mlýn na místě zříceniny hamru.

 • 1959

  mlýn znárodněn a uzavřen

 • 1969

  Mlýn navrácen mlynáři Jaroslavu Řezníkovi

 • 1990

  Vráceny pozemky původně patřící k mlýnu.

 • 1992

  za finanční výpomoci památkového úřadu v Kutné Hoře opraveno mlýnské kolo

 • 1998

  V mlýnu zřízeno muzeum

 • 2009

  Muzeum zrušeno, mlýn pro veřejnost uzavřen.

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH),

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 3927
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama