Vodní mlýn na řece Sázavě byl postaven roku 1893 v místě zbořeného hamru. Do dnešních dnů má dochované a funkční původní vybavení včetně mlýnského kola.
Hlavní obrázek místa
Štít mlýna s mlynářským erbem
© Jaroslav Šefčík, 05/2009
Vodní mlýn na řece Sázavě byl postaven roku 1893 v místě zbořeného hamru. Do dnešních dnů má dochované a funkční původní vybavení včetně mlýnského kola. Od roku 1998 bylo v mlýnu zřízeno muzeum. P/o roce 2009 muzeum zrušeno a mlýn je pro veřejnost nepřístupný. Mlýn čp. 9 je obdélné přízemní stavení s ozdobnou fasádou.
Zany, 20.2. 2006
historie

Vodní mlýn v Budčicích

Mlýn dal postavit advokát Vaněk. Od té doby mlýn sloužil lidem z okolních vesnic. Když Vaněk v roce 1899 zemřel, mlýn vedla jeho vdova Agáta. K ruce měla stárka, dva mlýnské pomocníky, dvě služebné, kočího a několik sezónních pomocníků. K mlýnu patřilo 12 hektarů polí, luk a ostrov. Měl tři vodní kola uspořádaná tak, aby každé pohánělo jeden český kámen. V roce 1928 Agáta Vaňková mlýn i s polnostmi prodala Václavu Rychetskému, který pocházel z mlýna Rachyně v obci Píšti. Nový majitel zrušil dvě vodní kola a nahradil je jedním, výkonnějším, opravil říční jez, dlouhý 89 metrů a z betonu postavil novou vorovou propust. Náklady však byly nepřiměřeně vysoké, a tak Rychetský musel prodal 9 hektarů polí, propustit část zaměstnanců a na výpomoc povolat svoje rodiče. Když odešel i stárek, Rychetský svůj mlýn pronajal. Nájemcem mlýna se stal od července 1929 Vojtěch Řezník s manželkou a synem. Roční…  číst dále

Jaroslav Šefčík , 29.5. 2009

Vývoj událostí místa

 • 1893

  Postaven mlýn na místě zříceniny hamru.

 • 1959

  mlýn znárodněn a uzavřen

 • 1969

  Mlýn navrácen mlynáři Jaroslavu Řezníkovi

 • 1990

  Vráceny pozemky původně patřící k mlýnu.

 • 1992

  za finanční výpomoci památkového úřadu v Kutné Hoře opraveno mlýnské kolo

 • 1998

  V mlýnu zřízeno muzeum

 • 2009

  Muzeum zrušeno, mlýn pro veřejnost uzavřen.

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH),

Místa v okolí

 kaple sv. Panny Marie
 Kounice
 Vlastějovice
 lesní pramen
 vodní mlýn a pila
 kostel sv. Václava
 Horka II
 kostel sv. Jiří
 Chřenovice
 Hněvkovice
 Borovsko
 Borovsko
 Bělá
 Ostrov
 Horní Kralovice
 Dolní Kralovice
 Přemilovsko
 Bohumilice
 most u Borovska
 Zruč nad Sázavou
 Huť Jakub
 Zruč nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Lacembok
 rozhledna Babka
 Hodkov
 židovský hřbitov
 Bohdanka
 Ledeč nad Sázavou
 železniční most
 Soutice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 Sluneční zátoka
 Alberovice
 Černýš
 Vilémovice
 Čestín
 Morány
 kostel Všech svatých
 Zahrádka
 Nelechov
 kostel sv. Víta
 Bilantova Lhota
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Trhový Štěpánov
 Losiny
 pivovar
 Kácov
 židovský hřbitov
 Kalamajka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Petrovice II
 Červené Janovice
 kaplička U Kněžny
 Kácov
 studánka sv. Anny
 Vojslavický most
 Čechtice
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 Vojslavice
 Růžkovy Lhotice
 Chlum
 kostnice
 kostel sv. Markéty
 Pelíškův most
 Otryby
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Proseč u Humpolce
 Otryby
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Martina
 Hraběšín
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 3927
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama