Jednolodní empírový kostel sv. Kryštofa dokončený v letech 1829-32 na místě pozdně gotické kaple. Je filiálním kostelem ve farnosti Vejprty, bohoslužby se tu však konají jen příležitostně.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 10/2017
Řídce osídlená obec v Krušných horách leží v údolí Přísečnického potoka (Pressnitz) a je dostupná slepou silničkou od hráze vodní nádrže Přísečnice. Souběžně vede žlutá turistická značka k hraničnímu přechodu pro pěší a cyklisty do Saska. Dnešní obec je prvně zmiňována r. 1720 a má nyní asi 120 obyvatel, a to včetně připojené osady Černý Potok. Jméno nese podle zakladatele první hutě Kryštofa Gráda z Grünbergu a patrona osady sv. Kryštofa. Řada objektů je užívána jako rekreační. K obci byla připojena také katastrální území bývalých vsí Rusová a Dolina a někdejšího horního města Přísečnice, které zanikly jejich zatopením při výstavbě vodní nádrže Přísečnice.
23.4. 2019
historie

Kostel svatého Kryštofa je římskokatolický filiální kostel zasvěcený svatému Kryštofovi v Kryštofových Hamrech v okrese Chomutov. Stojí u silnice na severním okraji vesnice. Je filiálním kostelem ve farnosti Vejprty. Kostel byl založen v r. 1799, ale stavba v empírovém slohu byla dokončena až v letech 1829–1832. Jeho obdélná loď je zakončena čtverhranným presbytářem, ke kterému na západní straně přiléhá sakristie. Nad jižním průčelím je čtverhranná věž. Presbytář je zaklenutý plackovou klenbou, zatímco ostatní prostory mají ploché stropy. Empírové arkádové oltáře zdobí obraz svatého Kryštofa z roku 1832 od malíře Josefa Führicha. V kostele jsou také varhany z roku 1832 od J. Gröbla a barokní cínová křtitelnice z roku 1739, která pochází z pražského kostela na Karlově. Bohoslužby se v současnosti v kostele konají jen příležitostně.

Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 26.4. 2019

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Kryštofovy Hamry

Místa v okolí

 Hirtstein
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 sousoší Kalvarie
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Stülpnerův pomník
 kostel sv. Václava
 železniční most
 radnice
 železárna
 kostel sv. Terezie
 Hasištejn
 vápenka
 Dieterova štola
 radnice/Rathaus
 Perštejn
 stará porcelánka
 Klášterec nad Ohří
 špýchar
 radnice
 železniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Klášterecká kyselka
 Šumburk
 Lázně Evženie
 kamenný kříž
 Šumburk
 Skřivánčí vrch
 Egerberk
 vodní nádrž Kadaň
 Ahníkov
 Svatý vrch (kopeček)
 hradiště u Černovic
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Klínovec
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 stará synagoga
 Šlikovský dům
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 radnice
 dům č. p. 78
 katovna
 Katova ulička
 Kadaň
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 socha sv. Šebestiána
 Bystřický můstek
 Boží vyhlídka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vejprty
Kostelní náměstí 158/4
431 91 Vejprty
farnost.vejprty@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 13671
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama