Jednolodní empírový kostel sv. Kryštofa dokončený v letech 1829-32 na místě pozdně gotické kaple. Je filiálním kostelem ve farnosti Vejprty, bohoslužby se tu však konají jen příležitostně.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 10/2017
Řídce osídlená obec v Krušných horách leží v údolí Přísečnického potoka (Pressnitz) a je dostupná slepou silničkou od hráze vodní nádrže Přísečnice. Souběžně vede žlutá turistická značka k hraničnímu přechodu pro pěší a cyklisty do Saska. Dnešní obec je prvně zmiňována r. 1720 a má nyní asi 120 obyvatel, a to včetně připojené osady Černý Potok. Jméno nese podle zakladatele první hutě Kryštofa Gráda z Grünbergu a patrona osady sv. Kryštofa. Řada objektů je užívána jako rekreační. K obci byla připojena také katastrální území bývalých vsí Rusová a Dolina a někdejšího horního města Přísečnice, které zanikly jejich zatopením při výstavbě vodní nádrže Přísečnice.
23.4. 2019
historie

Kostel svatého Kryštofa je římskokatolický filiální kostel zasvěcený svatému Kryštofovi v Kryštofových Hamrech v okrese Chomutov. Stojí u silnice na severním okraji vesnice. Je filiálním kostelem ve farnosti Vejprty. Kostel byl založen v r. 1799, ale stavba v empírovém slohu byla dokončena až v letech 1829–1832. Jeho obdélná loď je zakončena čtverhranným presbytářem, ke kterému na západní straně přiléhá sakristie. Nad jižním průčelím je čtverhranná věž. Presbytář je zaklenutý plackovou klenbou, zatímco ostatní prostory mají ploché stropy. Empírové arkádové oltáře zdobí obraz svatého Kryštofa z roku 1832 od malíře Josefa Führicha. V kostele jsou také varhany z roku 1832 od J. Gröbla a barokní cínová křtitelnice z roku 1739, která pochází z pražského kostela na Karlově. Bohoslužby se v současnosti v kostele konají jen příležitostně.

Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 26.4. 2019

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Kryštofovy Hamry

Místa v okolí

 Hirtstein
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 sousoší Kalvarie
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Stülpnerův pomník
 kostel sv. Václava
 železniční most
 radnice
 železárna
 kostel sv. Terezie
 Hasištejn
 vápenka
 Dieterova štola
 radnice/Rathaus
 Perštejn
 radnice
 špýchar
 Klášterec nad Ohří
 železniční most
 Lázně Evženie
 Šumburk
 kamenný kříž
 Šumburk
 Skřivánčí vrch
 Egerberk
 Ahníkov
 Funkštejn
 hradiště u Černovic
 smírčí kříže
 křížová cesta
 kostel sv. Anny
 Klínovec
 městské opevnění
 stará synagoga
 Šlikovský dům
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 radnice
 dům č. p. 78
 katovna
 Katova ulička
 Kadaň
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 socha sv. Šebestiána
 Bystřický můstek
 Boží vyhlídka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vejprty
Kostelní náměstí 158/4
431 91 Vejprty
farnost.vejprty@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 13671
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama