Původně jaroslavický hrad založený roku 1249 kastelánem Bočkem. V renecanci přestavěn na zámek. V 17. a 18. stol. následovaly barokní přestavby. V 19. stol. některé interiéry upraveny v historizujícím stylu.
Hlavní obrázek místa
zámek v Jaroslavicích
© Jan P. Štěpánek 07/2005
Obec Jaroslavice leží východně od Znojma při rakouské hranici. Zámek tvoří její dominantu na severní terase nad obcí. Vznikl na místě hradu ve 2. polovině 16. stol. Jedná se o čtyřkřídlou jednopatrovou budovu s hranolovou věží přibližně v ose jižního průčelí, arkádami kolem čestného dvora a rozsáhlou jižní lodžií. K zámku přilehá neudržovaný park, který je přístupný.
V obci si kromě zámku můžete prohlédnou kostel sv. Jiljí u zámku. Pranýř z doby hrdelního práva, který se nachází na okraji náměstí při silnici na Hrádek (Hrádecká ul. před č.p. 16.) a na náměstí Mariánský sloup.
20.11. 2004

  historie

  Původně na místě zámku stával hrad, který je připomínán již v roce 1249 jako sídlo Bočka s Obřan. Pozdějšími majiteli byli páni z Lipé. V roce 1517 jej získal Adam z Bačkovic a v roce 1549 byl majitelem nejvyšší purkrabí pražský Volf Krajíř z Krajku. Později se majitelé střídali. V roce 1567 byl majitelem hrabě Scipio z Archu. Ten nechal původní středověkou stavbu upravit v rozlehlou čtyřkřídlou budovu.

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 20.11. 2004

  Půdorys místa

  , Jaroslavice, zámek, půdorys přízemí
  Umělecké památky Moravy a Slezka 2, Academia 1999, str. 30
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jaroslavice

  Místa v okolí

   kostel sv. Jiljí
   Panská rybárna
   vodní mlýn
   Dyjákovice
   Seefeld
   Lampelberk
   Božice
   Tasovice
   Mailberg
   Allein
   Chvalovice
   Laa an der Thaya
   stará radnice
   Emin zámek
   Lechovice
   Dyje
   Břežany
   boží muka
   boží muka
   Louka
   Louka
   Červený most
   Vlkova věž
   Daunův palác
   boží muka
   znojemské podzemí
   kostel sv. Mikuláše
   Vrbkův kámen
   Radniční věž
   Althanský palác
   Ugartův palác
   městské hradby
   Pražská brána
   kaple sv. Kateřiny
   kostel sv. Michala
   Znojmo
   židovský hřbitov
   kostel sv. Markéty
   Přímětice
  Kontaktní informace
  dr. Hochfellner-Jaroslavice s. r. o.
  MUDr. Janského 2585/5
  669 02 Znojmo
  Základní informace místa
  ID místa: 2685
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: původní hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 20.11.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.


  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.

  Úchvatné přírodní scenérie, historické skvosty a milí lidé. Olomoucký kraj nabídne pro každého něco

  Cestování

  Výčet zajímavých míst je téměř nekonečný. Samotná metropole Hané – město Olomouc, všemi milovaná olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku, krásná příroda Jeseníků, hrady, zámky, krasové oblasti i nejhlubší propast v ČR. Nezáleží na tom, zda jste milovníci hor, cykloturistiky nebo historických a přírodních památek, Olomoucký kraj dokáže uspokojit i ty nejnáročnější návštěvníky.


  reklama