Původně jaroslavický hrad založený roku 1249 kastelánem Bočkem. V renecanci přestavěn na zámek. V 17. a 18. stol. následovaly barokní přestavby. V 19. stol. některé interiéry upraveny v historizujícím stylu.
Hlavní obrázek místa
Zámek letecky. Duben 2007
© Oldřich Vítek, 05/2007
Obec Jaroslavice leží východně od Znojma při rakouské hranici. Zámek tvoří její dominantu na severní terase nad obcí. Vznikl na místě hradu ve 2. polovině 16. stol. Jedná se o čtyřkřídlou jednopatrovou budovu s hranolovou věží přibližně v ose jižního průčelí, arkádami kolem čestného dvora a rozsáhlou jižní lodžií. K zámku přilehá neudržovaný park, který je přístupný. V obci si kromě zámku můžete prohlédnou kostel sv. Jiljí u zámku. Pranýř z doby hrdelního práva, který se nachází na okraji náměstí při silnici na Hrádek (Hrádecká ul. před č.p. 16.) a na náměstí Mariánský sloup.
20.11. 2004
historie

Původně na místě zámku stával hrad, který je připomínán již v roce 1249 jako sídlo Bočka s Obřan. Pozdějšími majiteli byli páni z Lipé. V roce 1517 jej získal Adam z Bačkovic a v roce 1549 byl majitelem nejvyšší purkrabí pražský Volf Krajíř z Krajku. Později se majitelé střídali. V roce 1567 byl majitelem hrabě Scipio z Archu. Ten nechal původní středověkou stavbu upravit v rozlehlou čtyřkřídlou budovu. V roce 1595 však muselo být zadlužené panství znovu prodáno. Po Bíle hoře propadlo panství konfiskaci, protože Volf Dětřich z Althanu se účastnil stavovského povstání. Jaroslavice byly postoupeny jeho bratrům Michalu Adolfu a Quintinu z Althanu. V držení rodu z Althanu byly až do roku 1790. V této době také došlo ke stavebním úpravám, ale přesnější písemné informace nejsou k dispozici. Další stavební úpravy jsou připisovány Josefu Emanueli Fischerovi z Erlachu. V roce 1801 se majitelem…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 20.11. 2004

Půdorys místa

, Jaroslavice, zámek, půdorys přízemí
Umělecké památky Moravy a Slezka 2, Academia 1999, str. 30
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jaroslavice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Dyjákovice
 Seefeld
 Lampelberk
 Božice
 Tasovice
 Mailberg
 Allein
 Chvalovice
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Emin zámek
 Lechovice
 Dyje
 Břežany
 boží muka
 boží muka
 Louka
 Louka
 Červený most
 Vlkova věž
 Daunův palác
 znojemské podzemí
 boží muka
 Radniční věž
 Althanský palác
 Vrbkův kámen
 kostel sv. Mikuláše
 městské hradby
 Ugartův palác
 kaple sv. Kateřiny
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 Znojmo
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
Kontaktní informace
dr. Hochfellner-Jaroslavice s. r. o.
MUDr. Janského 2585/5
669 02 Znojmo
Základní informace místa
ID místa: 2685
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama