Původně jaroslavický hrad založený roku 1249 kastelánem Bočkem. V renecanci přestavěn na zámek. V 17. a 18. stol. následovaly barokní přestavby. V 19. stol. některé interiéry upraveny v historizujícím stylu.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 10/2011
Obec Jaroslavice leží východně od Znojma při rakouské hranici. Zámek tvoří její dominantu na severní terase nad obcí. Vznikl na místě hradu ve 2. polovině 16. stol. Jedná se o čtyřkřídlou jednopatrovou budovu s hranolovou věží přibližně v ose jižního průčelí, arkádami kolem čestného dvora a rozsáhlou jižní lodžií. K zámku přilehá neudržovaný park, který je přístupný. V obci si kromě zámku můžete prohlédnou kostel sv. Jiljí u zámku. Pranýř z doby hrdelního práva, který se nachází na okraji náměstí při silnici na Hrádek (Hrádecká ul. před č.p. 16.) a na náměstí Mariánský sloup.
20.11. 2004
historie

Původně na místě zámku stával hrad, který je připomínán již v roce 1249 jako sídlo Bočka s Obřan. Pozdějšími majiteli byli páni z Lipé. V roce 1517 jej získal Adam z Bačkovic a v roce 1549 byl majitelem nejvyšší purkrabí pražský Volf Krajíř z Krajku. Později se majitelé střídali. V roce 1567 byl majitelem hrabě Scipio z Archu. Ten nechal původní středověkou stavbu upravit v rozlehlou čtyřkřídlou budovu. V roce 1595 však muselo být zadlužené panství znovu prodáno. Po Bíle hoře propadlo panství konfiskaci, protože Volf Dětřich z Althanu se účastnil stavovského povstání. Jaroslavice byly postoupeny jeho bratrům Michalu Adolfu a Quintinu z Althanu. V držení rodu z Althanu byly až do roku 1790. V této době také došlo ke stavebním úpravám, ale přesnější písemné informace nejsou k dispozici. Další stavební úpravy jsou připisovány Josefu Emanueli Fischerovi z Erlachu. V roce 1801 se majitelem…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 20.11. 2004

Půdorys místa

, Jaroslavice, zámek, půdorys přízemí
Umělecké památky Moravy a Slezka 2, Academia 1999, str. 30
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jaroslavice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Dyjákovice
 Seefeld
 Lampelberk
 Božice
 Tasovice
 Mailberg
 Allein
 Chvalovice
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Emin zámek
 Lechovice
 Dyje
 Břežany
 boží muka
 boží muka
 Louka
 Louka
 Červený most
 Vlkova věž
 Daunův palác
 boží muka
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 Vrbkův kámen
 Radniční věž
 Althanský palác
 Ugartův palác
 městské hradby
 Pražská brána
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 Znojmo
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
Kontaktní informace
dr. Hochfellner-Jaroslavice s. r. o.
MUDr. Janského 2585/5
669 02 Znojmo
Základní informace místa
ID místa: 2685
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama