Pozdně renesanční budova v čele velkého dvora na severní straně jihovýchodní části návsi. Údajně na místě starší tvrze, Slup však nebyla samostatným statkem, existence panského sídla je tak nejistá. V současné době v majetku Technického musea v Brně.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihozápadu
© Ivan Grisa 08/2005
Budova se nachází v jihovýchodní části návsi, severně od hlavní silnice do Jaroslavic.
Ivan Grisa, 30.5. 2009
historie

Panská rybárna ve Slupi

Pozdně renesanční budova v čele velkého dvora na severní straně jihovýchodní části návsi. Údajně stojí na místě starší tvrze. Slup však nebyla zřejmě nikdy samostatným statkem, existence panského sídla je tak nejistá. V současné době je stejně jako nedaleký mlýn v majetkové správě Technického musea v Brně.

Ivan Grisa, 30.5. 2009

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 vodní mlýn
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Lampelberk
 Tasovice
 Seefeld
 Dyjákovice
 Chvalovice
 Božice
 Dyje
 Allein
 Lechovice
 boží muka
 Mailberg
 Louka
 Louka
 Emin zámek
 boží muka
 Červený most
 Vlkova věž
 Daunův palác
 boží muka
 znojemské podzemí
 Althanský palác
 městské hradby
 Břežany
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 Vrbkův kámen
 Ugartův palác
 malovaný sklep
 kostel sv. Michala
 Bohunice
 kaple sv. Kateřiny
 Pražská brána
 Znojmo
 boží muka
 socha sv. Floriána
 Popice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 stará radnice
 Laa an der Thaya
 sousoší Piety
 vodní nádrž Znojmo
 židovský hřbitov
 Králův stolec
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
Kontaktní informace
Technické muzeum v Brně
Purkyňova 2950/105
612 00 Brno Královo Pole
Tel: 541 421 411
http://www.technicalmuseum.cz/
info@technicalmuseum.cz
Základní informace místa
ID místa: 7847
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama