Vinný sklep na okraji vesnice Šatov, jedinečný svou vnitřní výzdobou podzemních prostor lidovými plastickými malbami místního rodáka Max. Appeltauera z pol. 20. století.
Hlavní obrázek místa
průhled hlavní chodbou ke schodišti
© Jan P. Štěpánek 07/2009
Jedna z nejznámějších turistických atrakcí Znojemského regionu – malovaný sklep ve vesnici Šatov, 8 km jižně od Znojma, těsně při rakousko-české hranici. Zvenčí jde v podstatě o obyčejný vinný sklep, kterých je v okolí mnoho, avšak jeho výjimečnost spočívá v podzemí. Stěny sklepa jsou pokryty plastickými malbami lidového umělce Maxmiliána Appeltauera. Tento šatovský rodák vyzdobil stěny sklepa lidovými, krajovými i národními motivy ve velmi hezkém, až naivním pojetí. Obdivuhodná je skutečnost, že tento malíř byl jednoruký a v době, kdy zdobil stěny sklepa do něj ještě nebyla zavedena elektrika, tudíž tvořil jen při světle svíček. Výzdoba pochází z období 1. republiky, německé okupace a doby po válce. Celkem zde strávil M. Appeltauer asi 20 let svého života. Asi hodinová prohlídka s velmi rázovitým a znalým průvodcem návštěvníka provede hlavní chodbou a pěti přilehlými salónky. V ceně vstupenky je i košt vzorku místního výborného vína.
Jan P. Štěpánek, 2.10. 2009
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Šatov

Místa v okolí

 boží muka
 sousoší Piety
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Svatý Kámen
 socha sv. Floriána
 Popice
 Papírna
 Šobes
 Chvalovice
 Králův stolec
 Galgen/šibenice
 Vrbkův kámen
 Louka
 Louka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 Vlkova věž
 Daunův palác
 kostel sv. Mikuláše
 Znojmo
 boží muka
 Radniční věž
 znojemské podzemí
 Althanský palác
 Ugartův palác
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Pražská brána
 Červený most
 Niederfladnitz
 židovský hřbitov
 Dyje
 Kaja
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Lampelberk
 Tasovice
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Hardegg
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg II
 Hardegg III
 Čížov
 Plenkovice
 Kravsko
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Seefeld
 Braitava
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Lesná
 Šenkenberk
 Tvořihráz
 Neudegg
 Bohunice
 Mniszkův kříž
 Grundův mlýn
 jez
 Vranov nad Dyjí
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Vranovská přehrada
 Vlčí dvůr
 Mailberg
 Žerotice
Základní informace místa
ID místa: 8380
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama