Původně lovecký hrádek z pol. 14. stol., tvořen dvěma hrady - starší gotickou částí a předním hradem, který vznikal postupně od 15. stol. R. 1645 dobyt a pobořen Švédy. Starší část zůstala zříceninou, přední hrad byl využíván jako letní lovecké sídlo šlechticů. Od r. 1958 chráněnou památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 07/2012
Prohlídka zahrnuje jak vstup do starého jádra tak do novější části památky. Pěkná vyhlídka. Výklad o historii hradu je kombinován s povídáním o bohatství Národního parku Podyjí.
shax02 (z letáku, návšteva), 14.4. 2013
turistické

Rozsáhlá zřícenina hradu ční v ostrožní poloze nad řekou Dyjí, jižně od vsi Lukov. Obec Lukov leží na spojnici Vranov nad Dyjí - Znojmo, z Lukova vede směrem k Hrádku červená turistická značka, na křižovatce "Příčky" pokračujte dál po zelené (naučná stezka Podyjím), která vás dovede až na zříceninu.

28.5. 2002

historie

Hrad byl postaven moravským markrabětem Janem Jindřichem Lucemburským, který získal zdejší území od premonstrátů z louckého kláštera ve Znojmě v roce 1358. Jan Jindřich Lucemburský nechal postavit dnešní tzv. "Dolní hrad", který využíval jako sídlo při svých loveckých pobytech. Syn Jana Jindřicha Jošt Moravský přenechal r. 1403 lovecký hrádek Přechovi z Kojetic. Po něm měli Hrádek ve vlastnictví - nejpozději od roku 1420 - rakouští Eitzingerové.Ti hrad významně přestavěli - v druhé polovině 15. století zřizují předsunuté opevnění, které do začátku 16. století přejímá funkci obytného jádra hradu (přední hrad). V 16. století se v držení Hrádku vystřídalo několik šlechtických rodů. Roku 1617 jej získali Althannové. V 17. století, za Scherfenbergů, byl roku 1645 hrad dobyt a vydrancován švédskou armádou, načež byl vrchností opuštěn. Od r. 1680 do konce 18. stol. byl Hrádek znovu v majetku Althannů. R. 1799 se Hrádku ujal nový dominus, polský…  číst dále

Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, M. Plaček, Libri 1996, (doplněno redakcí dle http://www.zamek-vranov.cz, http://www.novy-hradek.eu), 28.5. 2002

pověsti

O Novém Hrádku

Na Novém Hrádku žil a vládl kdysi rytíř Pulchart se svou ženou Uršulou a malým synkem. No a samozřejmě s početnými poddanými. Ten Pulchart moc rozumu nepobral a občas se taky pěkně chvástal: "Že nevíte, co znamená moje jméno? Že to nevíte?" A i když to tázaní slyšeli už po sto padesáté, otravoval je svým vysvětlováním: "To znamená tvrdý hrad. Tvrdý jako nedobytný. A já takový hrad mám. Ten určitě nikdo nikdy nedobude." A protože zrovna náhodou tehdy žádná válka nebyla, měl pravdu. Ale jednou měl přece namále. To když si o kousek dál vybudoval tvrz jakýsi nedůvěryhodný rytíř, z něhož se zanedlouho vyklubal lapka, který s úspěchem žil a tyl ze statků jiných. Občas si přepadl v lese nějaký povoz či kočár, občas si vyplenil nějakou tu vesničku a i když Znojmo, odkud by mu mohlo hrozit nějaké nebezpečí, bylo skoro za rohem, žil si celkem v pohodě a klidu. Rytíř Pulchart zrovinka ve svém pomalu uvažujícím mozku…  číst dále

20.7. 2002

otvíračka

Otevřeno od 1.5. do 4.9. , dále v září o víkendech. Od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin. Délka prohlíkdy je ca 45 minut a cena 30/15 kč zlevněné Prohlídka zahrnuje jak vstup do starého jádra tak do nové části. Pěkná vyhlídka. Výklad kombinován s povídaním o biologickém bohatství Dyjského Národního parku. ps: mimo otvírací dobu nemá moc cenu se pokoušet, z hradu není moc vidět a obě části jsou uzavřeny zvlášť, čili je možné se dostat pouze na nádvoří

shax02 (z letáku, návšteva), 4.9. 2005

Půdorys místa

půdorys hradu
© K. Szabó (in Petr Kroupa: Nový Hrádek u Znojma, Průzkumy památek 2004/II, Praha 2004)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Lukov

Místa v okolí

 Kaja
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 Hardegg II
 Hardegg III
 Niederfladnitz
 Čížov
 Galgen/šibenice
 boží muka
 Šobes
 Papírna
 Braitava
 Svatý Kámen
 Králův stolec
 kostel sv. Volfganga
 sousoší Piety
 boží muka
 Lesná
 kostel sv. Linharta
 Popice
 socha sv. Floriána
 malovaný sklep
 boží muka
 jez
 Mniszkův kříž
 Vranov nad Dyjí
 Grundův mlýn
 měšťanský dům
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Vrbkův kámen
 Vlčí dvůr
 Ruegers
 Vranovská přehrada
 Znojmo
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 Šenkenberk
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 Ugartův palác
 Althanský palác
 Daunův palác
 kostel sv. Michala
 Kravsko
 Pražská brána
 Vlkova věž
 znojemské podzemí
 židovský hřbitov
 městské hradby
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Louka
 Louka
 boží muka
 Plenkovice
 boží muka
 Červený most
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Oberhöflein
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Chvalovice
 Pavlický dvůr
 Neudegg
 Lapikus
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 kostel sv. Václava
 Oslnovice
 Cornštejn
 Němčičky
 Rumburak
 Bítov
 Mikulovice
Kontaktní informace
zřícenina Nový Hrádek
NPÚ - Správa státního zámku Vranov nad Dyjí
Zámecká 93
671 03 Vranov nad Dyjí
Tel: 515 296 215, 724 357 169
http://www.novy-hradek.eu/
vranov@brno.npu.cz info@nppodyji.cz
Základní informace místa
ID místa: 664
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama