
Rozsáhlá zřícenina hradu ční v ostrožní poloze nad řekou Dyjí, jižně od vsi Lukov. Obec Lukov leží na spojnici Vranov nad Dyjí - Znojmo, z Lukova vede směrem k Hrádku červená turistická značka, na křižovatce "Příčky" pokračujte dál po zelené (naučná stezka Podyjím), která vás dovede až na zříceninu.
Hrad byl postaven moravským markrabětem Janem Jindřichem Lucemburským, který získal zdejší území od premonstrátů z louckého kláštera ve Znojmě v roce 1358. Jan Jindřich Lucemburský nechal postavit dnešní tzv. "Dolní hrad", který využíval jako sídlo při svých loveckých pobytech. Syn Jana Jindřicha Jošt Moravský přenechal r. 1403 lovecký hrádek Přechovi z Kojetic. Po něm měli Hrádek ve vlastnictví - nejpozději od roku 1420 - rakouští Eitzingerové.Ti hrad významně přestavěli - v druhé polovině 15. století zřizují předsunuté opevnění, které do začátku 16. století přejímá funkci obytného jádra hradu (přední hrad). V 16. století se v držení Hrádku vystřídalo několik šlechtických rodů. Roku 1617 jej získali Althannové. V 17. století, za Scherfenbergů, byl roku 1645 hrad dobyt a vydrancován švédskou armádou, načež byl vrchností opuštěn. Od r. 1680 do konce 18. stol. byl Hrádek znovu v majetku Althannů. R. 1799 se Hrádku ujal nový dominus, polský… číst dále
Na Novém Hrádku žil a vládl kdysi rytíř Pulchart se svou ženou Uršulou a malým synkem. No a samozřejmě s početnými poddanými. Ten Pulchart moc rozumu nepobral a občas se taky pěkně chvástal: "Že nevíte, co znamená moje jméno? Že to nevíte?" A i když to tázaní slyšeli už po sto padesáté, otravoval je svým vysvětlováním: "To znamená tvrdý hrad. Tvrdý jako nedobytný. A já takový hrad mám. Ten určitě nikdo nikdy nedobude." A protože zrovna náhodou tehdy žádná válka nebyla, měl pravdu. Ale jednou měl přece namále. To když si o kousek dál vybudoval tvrz jakýsi nedůvěryhodný rytíř, z něhož se zanedlouho vyklubal lapka, který s úspěchem žil a tyl ze statků jiných. Občas si přepadl v lese nějaký povoz či kočár, občas si vyplenil nějakou tu vesničku a i když Znojmo, odkud by mu mohlo hrozit nějaké nebezpečí, bylo skoro za rohem, žil si celkem v pohodě a klidu. Rytíř Pulchart zrovinka ve svém pomalu uvažujícím mozku… číst dále
Otevřeno od 1.5. do 4.9. , dále v září o víkendech. Od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin. Délka prohlíkdy je ca 45 minut a cena 30/15 kč zlevněné Prohlídka zahrnuje jak vstup do starého jádra tak do nové části. Pěkná vyhlídka. Výklad kombinován s povídaním o biologickém bohatství Dyjského Národního parku. ps: mimo otvírací dobu nemá moc cenu se pokoušet, z hradu není moc vidět a obě části jsou uzavřeny zvlášť, čili je možné se dostat pouze na nádvoří
Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.
V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.
Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury: