Původně lovecký hrádek z pol. 14. stol., tvořen dvěma hrady - starší gotickou částí a předním hradem, který vznikal postupně od 15. stol. R. 1645 dobyt a pobořen Švédy. Starší část zůstala zříceninou, přední hrad byl využíván jako letní lovecké sídlo šlechticů. Od r. 1958 chráněnou památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 07/2012
Prohlídka zahrnuje jak vstup do starého jádra tak do novější části památky. Pěkná vyhlídka. Výklad o historii hradu je kombinován s povídáním o bohatství Národního parku Podyjí.
shax02 (z letáku, návšteva), 14.4. 2013
turistické

Rozsáhlá zřícenina hradu ční v ostrožní poloze nad řekou Dyjí, jižně od vsi Lukov. Obec Lukov leží na spojnici Vranov nad Dyjí - Znojmo, z Lukova vede směrem k Hrádku červená turistická značka, na křižovatce "Příčky" pokračujte dál po zelené (naučná stezka Podyjím), která vás dovede až na zříceninu.

28.5. 2002

historie

Hrad byl postaven moravským markrabětem Janem Jindřichem Lucemburským, který získal zdejší území od premonstrátů z louckého kláštera ve Znojmě v roce 1358. Jan Jindřich Lucemburský nechal postavit dnešní tzv. "Dolní hrad", který využíval jako sídlo při svých loveckých pobytech. Syn Jana Jindřicha Jošt Moravský přenechal r. 1403 lovecký hrádek Přechovi z Kojetic. Po něm měli Hrádek ve vlastnictví - nejpozději od roku 1420 - rakouští Eitzingerové.Ti hrad významně přestavěli - v druhé polovině 15. století zřizují předsunuté opevnění, které do začátku 16. století přejímá funkci obytného jádra hradu (přední hrad). V 16. století se v držení Hrádku vystřídalo několik šlechtických rodů. Roku 1617 jej získali Althannové. V 17. století, za Scherfenbergů, byl roku 1645 hrad dobyt a vydrancován švédskou armádou, načež byl vrchností opuštěn. Od r. 1680 do konce 18. stol. byl Hrádek znovu v majetku Althannů. R. 1799 se Hrádku ujal nový dominus, polský…  číst dále

Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, M. Plaček, Libri 1996, (doplněno redakcí dle http://www.zamek-vranov.cz, http://www.novy-hradek.eu), 28.5. 2002

pověsti

O Novém Hrádku

Na Novém Hrádku žil a vládl kdysi rytíř Pulchart se svou ženou Uršulou a malým synkem. No a samozřejmě s početnými poddanými. Ten Pulchart moc rozumu nepobral a občas se taky pěkně chvástal: "Že nevíte, co znamená moje jméno? Že to nevíte?" A i když to tázaní slyšeli už po sto padesáté, otravoval je svým vysvětlováním: "To znamená tvrdý hrad. Tvrdý jako nedobytný. A já takový hrad mám. Ten určitě nikdo nikdy nedobude." A protože zrovna náhodou tehdy žádná válka nebyla, měl pravdu. Ale jednou měl přece namále. To když si o kousek dál vybudoval tvrz jakýsi nedůvěryhodný rytíř, z něhož se zanedlouho vyklubal lapka, který s úspěchem žil a tyl ze statků jiných. Občas si přepadl v lese nějaký povoz či kočár, občas si vyplenil nějakou tu vesničku a i když Znojmo, odkud by mu mohlo hrozit nějaké nebezpečí, bylo skoro za rohem, žil si celkem v pohodě a klidu. Rytíř Pulchart zrovinka ve svém pomalu uvažujícím mozku…  číst dále

20.7. 2002

otvíračka

Otevřeno od 1.5. do 4.9. , dále v září o víkendech. Od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin. Délka prohlíkdy je ca 45 minut a cena 30/15 kč zlevněné Prohlídka zahrnuje jak vstup do starého jádra tak do nové části. Pěkná vyhlídka. Výklad kombinován s povídaním o biologickém bohatství Dyjského Národního parku. ps: mimo otvírací dobu nemá moc cenu se pokoušet, z hradu není moc vidět a obě části jsou uzavřeny zvlášť, čili je možné se dostat pouze na nádvoří

shax02 (z letáku, návšteva), 4.9. 2005

Půdorys místa

půdorys hradu
© K. Szabó (in Petr Kroupa: Nový Hrádek u Znojma, Průzkumy památek 2004/II, Praha 2004)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Lukov

Místa v okolí

 Kaja
 Hardegg
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg II
 Hardegg III
 Niederfladnitz
 Čížov
 Galgen/šibenice
 boží muka
 Šobes
 Papírna
 Braitava
 Svatý Kámen
 Králův stolec
 kostel sv. Volfganga
 sousoší Piety
 boží muka
 Fronsburg
 kostel sv. Linharta
 Lesná
 Popice
 socha sv. Floriána
 vodní nádrž Znojmo
 malovaný sklep
 boží muka
 Mniszkův kříž
 jez
 Grundův mlýn
 Vranov nad Dyjí
 měšťanský dům
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Vrbkův kámen
 Claryho kříž
 Vlčí dvůr
 Ruegers
 Vranovská přehrada
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Šenkenberk
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Ugartův palác
 Althanský palác
 Daunův palác
 kostel sv. Michala
 Kravsko
 Radniční věž
 znojemské podzemí
 Pražská brána
 židovský hřbitov
 městské hradby
 Vlkova věž
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Louka
 Louka
 boží muka
 Plenkovice
 boží muka
 Červený most
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Oberhöflein
 poklona
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Chvalovice
 Pavlický dvůr
 Neudegg
 Lapikus
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 kostel sv. Václava
 Oslnovice
 Cornštejn
 Němčičky
 Rumburak
 Mikulovice
 Bítov
Kontaktní informace
zřícenina Nový Hrádek
NPÚ - Správa státního zámku Vranov nad Dyjí
Zámecká 93
671 03 Vranov nad Dyjí
Tel: 515 296 215, 724 357 169
http://www.novy-hradek.eu/
vranov@brno.npu.cz info@nppodyji.cz
Základní informace místa
ID místa: 664
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama