Klasicistní kostel byl postaven v letech 1788-1791 a slavnostně vysvěcen byl 9.12.1792. V interiéru jsou vyřezávané barokní lavice, plastická výzdoba od sochaře Ondřeje Schwiegela, oltářní obrazy od Johanna Nep. Höfflera. U kostela stojí fara, zmiňovaná již r. 1325.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 11/2004
Farní kostel sv. Jiljí stojí v obci Jaroslavice na svahu pod zámkem. Byl vystavěn v letech 1788-91 v klasicistním stylu. Jedná se o podélnou jednolodní stavbu s odsazeným půlkruhovým uzavřeným kněžištěm. K původnímu vybavení patří barokní vyřezávané lavice. Okna jsou malovaná. Za povšimnutí stojí křtitelnice pod kruchtou kónického tvaru snad pozůstatek středověké křtitelnice. Ve věži umíráček z roku 1777, další zvon věnovali rodáci v roce 1992. Plastická výzdoba je z části od sochaře Ondřeje Schwiegela např. dřevořezba Krista na kříži, která byla původně součástí hlavního oltáře. Oltářní obrazy jsou od Johanna Nep. Höfflera, obraz Glorifikace sv. Jiljí z roku 1819.
21.11. 2004
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jaroslavice

Místa v okolí

 Jaroslavice
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Dyjákovice
 Seefeld
 Lampelberk
 Božice
 Mailberg
 Tasovice
 Allein
 Chvalovice
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Emin zámek
 Dyje
 Lechovice
 Břežany
 boží muka
 boží muka
 Louka
 Louka
 Červený most
 Vlkova věž
 Daunův palác
 boží muka
 znojemské podzemí
 Radniční věž
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Althanský palác
 Ugartův palác
 Vrbkův kámen
 kostel sv. Michala
 Znojmo
 kaple sv. Kateřiny
 Pražská brána
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
Základní informace místa
ID místa: 2686
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama