Kostel se ve Slupi připomíná prvně roku 1228. Současná stavba pozdně gotická z konce 15. století, upravovaná barokně v 17. stol. a klasicistně 1845. Fungující farnost. Na hlavním oltáři uctívaná mariánská socha z 15. stol., od 17. stol. k ní poutě.
Hlavní obrázek místa
Věž od východu
© Ivan Grisa, 08/2005
Kostel se ukrývá za rozlehlou budovou školy v severní části západní strany návsi (cestou od hlavní silnice k mlýnu vlevo). Vzhledem k sousedství školy a mnoha vzrostlým stromům obtížně fotografovatelný. Přístupný při pravidelných bohoslužbách v neděli od 9.30. Do Slupi se dostaneme po silnici III. třídy z Nového Šaldorfu (od silnice I/38 k hraničnímu přechodu Hatě) do Jaroslavic. Ze Znojma autobusové spojení, nejbližší železniční stanice Hodonice na trati Břeclav - Znojmo asi 6 km severozápadně. Přes obec vede cyklostezka 48, okolí pro cyklistiku velmi příhodné.
Ivan Grisa , 30.5. 2009
historie

Kostel Jména Panny Marie ve Slupi

Kostel se ve Slupi připomíná prvně roku 1228, původně byl tedy románský. Současná stavba je pozdně gotická z konce 15. století, upravovaná barokně v 17. stol. a klasicistně 1845. Fungující farnost. Na hlavním oltáři stojí uctívaná mariánská socha z 15. stol., od 17. stol. k ní chodí poutě (Panna Marie pod vrbami).

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, str. 729, Libri 2004, 30.5. 2009

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Slup

Místa v okolí

 vodní mlýn
 Panská rybárna
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Lampelberk
 Tasovice
 Seefeld
 Dyjákovice
 Chvalovice
 Božice
 Dyje
 Allein
 Lechovice
 boží muka
 Louka
 Louka
 Mailberg
 Emin zámek
 boží muka
 Červený most
 Vlkova věž
 Daunův palác
 znojemské podzemí
 boží muka
 Althanský palác
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 městské hradby
 Vrbkův kámen
 Břežany
 Ugartův palác
 malovaný sklep
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 Bohunice
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 socha sv. Floriána
 Popice
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 sousoší Piety
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 židovský hřbitov
 Tvořihráz
 Králův stolec
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Jiřice u Miroslavi
 Plenkovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Slup 43
671 28 Slup
Tel: 515 275 169
Základní informace místa
ID místa: 7846
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama