Kostel se ve Slupi připomíná prvně roku 1228. Současná stavba pozdně gotická z konce 15. století, upravovaná barokně v 17. stol. a klasicistně 1845. Fungující farnost. Na hlavním oltáři uctívaná mariánská socha z 15. stol., od 17. stol. k ní poutě.
Hlavní obrázek místa
Věž od východu
© Ivan Grisa, 08/2005
Kostel se ukrývá za rozlehlou budovou školy v severní části západní strany návsi (cestou od hlavní silnice k mlýnu vlevo). Vzhledem k sousedství školy a mnoha vzrostlým stromům obtížně fotografovatelný. Přístupný při pravidelných bohoslužbách v neděli od 9.30. Do Slupi se dostaneme po silnici III. třídy z Nového Šaldorfu (od silnice I/38 k hraničnímu přechodu Hatě) do Jaroslavic. Ze Znojma autobusové spojení, nejbližší železniční stanice Hodonice na trati Břeclav - Znojmo asi 6 km severozápadně. Přes obec vede cyklostezka 48, okolí pro cyklistiku velmi příhodné.
Ivan Grisa , 30.5. 2009
historie

Kostel Jména Panny Marie ve Slupi

Kostel se ve Slupi připomíná prvně roku 1228, původně byl tedy románský. Současná stavba je pozdně gotická z konce 15. století, upravovaná barokně v 17. stol. a klasicistně 1845. Fungující farnost. Na hlavním oltáři stojí uctívaná mariánská socha z 15. stol., od 17. stol. k ní chodí poutě (Panna Marie pod vrbami).

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, str. 729, Libri 2004, 30.5. 2009

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Slup

Místa v okolí

 vodní mlýn
 Panská rybárna
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Lampelberk
 Tasovice
 Seefeld
 Dyjákovice
 Chvalovice
 Božice
 Dyje
 Allein
 Lechovice
 boží muka
 Louka
 Louka
 Mailberg
 Emin zámek
 boží muka
 Červený most
 Vlkova věž
 Daunův palác
 znojemské podzemí
 boží muka
 Radniční věž
 kostel sv. Mikuláše
 Althanský palác
 městské hradby
 Břežany
 Vrbkův kámen
 Ugartův palác
 malovaný sklep
 Pražská brána
 Bohunice
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 socha sv. Floriána
 Popice
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 sousoší Piety
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 židovský hřbitov
 Tvořihráz
 Králův stolec
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 Jiřice u Miroslavi
 Plenkovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Slup 43
671 28 Slup
Tel: 515 275 169
Základní informace místa
ID místa: 7846
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama