Kostel se ve Slupi připomíná prvně roku 1228. Současná stavba pozdně gotická z konce 15. století, upravovaná barokně v 17. stol. a klasicistně 1845. Fungující farnost. Na hlavním oltáři uctívaná mariánská socha z 15. stol., od 17. stol. k ní poutě.
Hlavní obrázek místa
Věž od východu
© Ivan Grisa, 08/2005
Kostel se ukrývá za rozlehlou budovou školy v severní části západní strany návsi (cestou od hlavní silnice k mlýnu vlevo). Vzhledem k sousedství školy a mnoha vzrostlým stromům obtížně fotografovatelný. Přístupný při pravidelných bohoslužbách v neděli od 9.30. Do Slupi se dostaneme po silnici III. třídy z Nového Šaldorfu (od silnice I/38 k hraničnímu přechodu Hatě) do Jaroslavic. Ze Znojma autobusové spojení, nejbližší železniční stanice Hodonice na trati Břeclav - Znojmo asi 6 km severozápadně. Přes obec vede cyklostezka 48, okolí pro cyklistiku velmi příhodné.
Ivan Grisa , 30.5. 2009
historie

Kostel Jména Panny Marie ve Slupi

Kostel se ve Slupi připomíná prvně roku 1228, původně byl tedy románský. Současná stavba je pozdně gotická z konce 15. století, upravovaná barokně v 17. stol. a klasicistně 1845. Fungující farnost. Na hlavním oltáři stojí uctívaná mariánská socha z 15. stol., od 17. stol. k ní chodí poutě (Panna Marie pod vrbami).

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, str. 729, Libri 2004, 30.5. 2009

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Slup

Místa v okolí

 vodní mlýn
 Panská rybárna
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Hrádek
 Lampelberk
 Tasovice
 Seefeld
 Dyjákovice
 Chvalovice
 Božice
 Dyje
 Allein
 Lechovice
 boží muka
 Louka
 Louka
 boží muka
 Emin zámek
 Mailberg
 Červený most
 Vlkova věž
 Daunův palác
 znojemské podzemí
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Althanský palác
 Radniční věž
 Břežany
 Vrbkův kámen
 městské hradby
 Ugartův palác
 malovaný sklep
 Bohunice
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 socha sv. Floriána
 Popice
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 vodní nádrž Znojmo
 sousoší Piety
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 židovský hřbitov
 Tvořihráz
 Králův stolec
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Jiřice u Miroslavi
 Plenkovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Slup 43
671 28 Slup
Tel: 515 275 169
Základní informace místa
ID místa: 7846
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Naposledy navštívené

reklama