Goticko-renesanční tvrz byla poprvé zmíněna r. 1413 jako pozůstalost Jana z Bernartic. R. 1626 byla již pustá. Jde o dvoupatrový objekt se 4 křídly a malým nádvořím. Během přestavby zanikly věže a příkop. Objekt je nepřístupný a v zanedbaném stavu.
Hlavní obrázek místa
Vstupní (severozápadní) průčelí tvrze
© Filip Matoušek 08/2005
Ves Bernartice leží asi 9 km jihovýchodně od Boru u Tachova a 7 km severovýchodně od Bělé nad Radbuzou. Budovu goticko-renesanční tvrze najdete v severní části vsi ve značně zarostlé zahradě přímo u silnice, mezi budovou kostela a hospodářským dvorem – hřebčínem. Objekt není ovšem přístupný a je v hodně zanedbaném stavu.
Filip Matoušek, 24.8. 2005
historie

Nejstarší zmínka o vsi se objevuje v historických pramenech již k roku 1158, ovšem tvrz samotná se poprvé výslovně uvádí až roku 1413 v soupisu pozůstalosti Jana z Bernartic. V průběhu 15. století patřila tvrz vladykům z Hořešovic, po nichž ji po roce 1544 získali Merklínští z Merklína. Když roku 1626 zemřel Purkart z Merklína, přešel jeho značně zadlužený majetek v Bernarticích i s tvrzí, která se při této příležitosti uvádí jako pustá, na rod Kocovských z Dobrše. Velmi zajímavý doklad o tehdejší podobě sídla máme k dispozici díky obrazu původně umístěnému v bernartickém kostele, na němž je vypodobněno zneuctění hostie Židy. Zároveň je zde však zobrazena i zdejší tvrz jako čtyřkřídlý uzavřený objekt chráněný hradbou s klíčovými střílnami a baštou. Roku 1732 byla ves i s nepoužívanou tvrzí připojena Löwensteiny k jejich borskému panství a jeho součástí setrvala až do…  číst dále

© Z. Procházka (Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1998), 25.8. 2005

Další texty historie

Půdorys místa


© Z. Procházka (Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Bernartice

Místa v okolí

 Březinka
 židovský hřbitov
 Stráž
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovice
 kamenný most
 Bělá nad Radbuzou
 Hostouň
 Prostiboř
 Loreta
 Bor u Tachova
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Velké Dvorce
 Mutěnín
 kostel sv. Apoleny
 židovský hřbitov
 Přimda
 židovský hřbitov
 Poběžovice
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 Milíře u Rozvadova
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Sedliště
 Walddorf
 Vdovský dům
 Bukovec
 Diana
 Horšovský Týn
 kostel sv. Apolináře
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Šibeniční vrch
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Blížejov
 Mostní brána
 štola Svatá Anna
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 Koubkova brána
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 Stříbro – MPZ
 židovský hřbitov
 brána do sadu
 Přívozec
Kontaktní informace
Tel: 739 639 133
http://www.tvrz-bernartice.cz
sejba@tvrz-bernartice.cz
Základní informace místa
ID místa: 3426
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama