Památník bitvy u Tachova byl odhalen v roce 1972 (nebo 1971). Připomíná bitvu, ve které 3.–4. srpna 1427 spojená husitská vojska pod velením Prokopa Holého zahnala na útěk mnohem početnější křižácká vojska pod velením trevírského arcibiskupa Oty ze Ziegenheimu a kardinála Jindřicha Beauforta.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2021
Bitva u Tachova patří mezi významná střetnutí husitských a katolických sil za třetí křížové výpravy a ve svém důsledku přispěla k ochotě katolíků hledat kompromis na Basilejském koncilu po neúspěchu následující kruciáty. V bitvě se na blíže neurčené lokalitě poblíž Tachova podařilo 3.–4. srpna 1427 spojeným husitským vojskům pod velením Prokopa Holého zahnat téměř bez boje na útěk mnohem početnější křižácká vojska pod velením trevírského arcibiskupa Oty ze Ziegenheimu a kardinála Jindřicha Beauforta. Po útěku křižáků husité oblehli Tachov, 11. srpna město dobyli a vyvraždili jeho mužské obyvatele. O tři dny později kapitulovala i hradní posádka, posílená o vojáky plzeňského landfrýdu, kteří se do hradu stáhli. Dobyté město připadlo sirotkům, kteří jeho hejtmanem ustanovili Buzka ze Smolotel. Památník bitvy u Tachova byl odhalen v roce 1972 (někde je uváděn rok 1971). Vede k němu naučná stezka Památník Vysoká, nedaleko je rozhledna Na Vysoké. Památník i rozhledna se nacházejí na katastrálním území Světce (místní část Tachova).
Milan Caha (zdroj: wikipedie a další zdroje na internetu), 5.8. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Světce

Místa v okolí

 Vysoká
 Husmannova kaple
 jízdárna
 Světce
 Tachov
 městské opevnění
 gotická boží muka
 Pernolec
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Lesná
 Lhotka
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Nové Sedliště
 Svatovítský zámek
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Broumov
 Ostrůvek
 Planá
 Šelmberk
 Bohušův vrch
 Chodová Planá
 Přimda
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Velké Dvorce
 Berchembogen
 Milíře u Rozvadova
 Panská rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Český mlýn
 Stráž
 židovský hřbitov
 Lazurová hora
Základní informace místa
ID místa: 15850
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama