Památník bitvy u Tachova byl odhalen v roce 1972 (nebo 1971). Připomíná bitvu, ve které 3.–4. srpna 1427 spojená husitská vojska pod velením Prokopa Holého zahnala na útěk mnohem početnější křižácká vojska pod velením trevírského arcibiskupa Oty ze Ziegenheimu a kardinála Jindřicha Beauforta.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2021
Bitva u Tachova patří mezi významná střetnutí husitských a katolických sil za třetí křížové výpravy a ve svém důsledku přispěla k ochotě katolíků hledat kompromis na Basilejském koncilu po neúspěchu následující kruciáty. V bitvě se na blíže neurčené lokalitě poblíž Tachova podařilo 3.–4. srpna 1427 spojeným husitským vojskům pod velením Prokopa Holého zahnat téměř bez boje na útěk mnohem početnější křižácká vojska pod velením trevírského arcibiskupa Oty ze Ziegenheimu a kardinála Jindřicha Beauforta. Po útěku křižáků husité oblehli Tachov, 11. srpna město dobyli a vyvraždili jeho mužské obyvatele. O tři dny později kapitulovala i hradní posádka, posílená o vojáky plzeňského landfrýdu, kteří se do hradu stáhli. Dobyté město připadlo sirotkům, kteří jeho hejtmanem ustanovili Buzka ze Smolotel. Památník bitvy u Tachova byl odhalen v roce 1972 (někde je uváděn rok 1971). Vede k němu naučná stezka Památník Vysoká, nedaleko je rozhledna Na Vysoké. Památník i rozhledna se nacházejí na katastrálním území Světce (místní část Tachova).
Milan Caha (zdroj: wikipedie a další zdroje na internetu), 5.8. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Světce

Místa v okolí

 Vysoká
 Husmannova kaple
 jízdárna
 boží muka
 Světce
 městské opevnění
 Tachov
 kašna
 gotická boží muka
 kostel sv. Václava
 boží muka
 smírčí kříž
 Pernolec
 kostel sv. Anny
 Částkov
 Lesná
 Lhotka
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Sedliště
 Svatovítský zámek
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Broumov
 Ostrůvek
 Planá
 Šelmberk
 Bohušův vrch
 Chodová Planá
 Přimda
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Berchembogen
 Velké Dvorce
 Milíře u Rozvadova
 Panská rozhledna
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Zahájí
 Český mlýn
 Stráž
 židovský hřbitov
 Lazurová hora
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
Základní informace místa
ID místa: 15850
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama