Památník bitvy u Tachova byl odhalen v roce 1972 (nebo 1971). Připomíná bitvu, ve které 3.–4. srpna 1427 spojená husitská vojska pod velením Prokopa Holého zahnala na útěk mnohem početnější křižácká vojska pod velením trevírského arcibiskupa Oty ze Ziegenheimu a kardinála Jindřicha Beauforta.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2021
Bitva u Tachova patří mezi významná střetnutí husitských a katolických sil za třetí křížové výpravy a ve svém důsledku přispěla k ochotě katolíků hledat kompromis na Basilejském koncilu po neúspěchu následující kruciáty. V bitvě se na blíže neurčené lokalitě poblíž Tachova podařilo 3.–4. srpna 1427 spojeným husitským vojskům pod velením Prokopa Holého zahnat téměř bez boje na útěk mnohem početnější křižácká vojska pod velením trevírského arcibiskupa Oty ze Ziegenheimu a kardinála Jindřicha Beauforta. Po útěku křižáků husité oblehli Tachov, 11. srpna město dobyli a vyvraždili jeho mužské obyvatele. O tři dny později kapitulovala i hradní posádka, posílená o vojáky plzeňského landfrýdu, kteří se do hradu stáhli. Dobyté město připadlo sirotkům, kteří jeho hejtmanem ustanovili Buzka ze Smolotel. Památník bitvy u Tachova byl odhalen v roce 1972 (někde je uváděn rok 1971). Vede k němu naučná stezka Památník Vysoká, nedaleko je rozhledna Na Vysoké. Památník i rozhledna se nacházejí na katastrálním území Světce (místní část Tachova).
Milan Caha (zdroj: wikipedie a další zdroje na internetu), 5.8. 2021
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Světce

Místa v okolí

 Vysoká
 Husmannova kaple
 jízdárna
 Světce
 městské opevnění
 Tachov
 gotická boží muka
 Pernolec
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Lesná
 Lhotka
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Sedliště
 Svatovítský zámek
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Broumov
 Ostrůvek
 Planá
 Šelmberk
 Bohušův vrch
 Chodová Planá
 Přimda
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Velké Dvorce
 Berchembogen
 Milíře u Rozvadova
 Panská rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Český mlýn
 Stráž
 židovský hřbitov
 Lazurová hora
Základní informace místa
ID místa: 15850
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama