V Hodkově byla tři panská sídla. Z nejstaršího se dchovalo jen tvrziště, mladší zaniklo a třetí nejmladší sídlo vzniklé po r. 1850 úpravou úřednického domu a přestavěné r. 1912 za Alfréda Šebeka s účastí arch. F. Woretzsche se dochovalo dodnes.
Hlavní obrázek místa
Hodkov - pohled přes zeď
Blíže se nelze dostat - vstup zakázán. Objekt je v soukromém vlastnictví.
© Pavel Jarý, 10.2.2007
Obec Hodkov leží nedaleko Zruči nad Sázavou. Z původních postupně vzniklých sídel se zde dochovalo jednak tvrziště nedaleko románského kostela sv. Vaclava a dnešní zámek, který stojí asi 600 m severozápadně od kostela uprostřed parku. Při obci pro rybáře zajímavý Panský rybní (rybník Hodkov) hned u vlakové zastávky.
L.P., 8.3. 2007
historie

Hodkov - zámek

Ves Hodkov leží 6 km severovýchodně od Zruče nad Sázavou. Původní osídlení se soustředilo jihovýchodně od dnešní vsi. V místech je zachován románský kostel sv. Václava obklopený hřbitovem a zhruba 100 m severně se nachází oválné tvrziště starého Hodkovského sídla. V první polovině 16 století je uváděna tvrz jako „zámek pustý“. Kolem r. 1600 bylo osídlení přesunuto do dnešních míst, kde vzniklo nové sídlo. V pořadí druhá tvrz stála zřejmě v místech tzv. úřednického domu západně asi 300 m od dnešního zámku. Dodnes se zachovalo pouze nejmladší třetí sídlo. Jeho historie není příliš dlouhá, vzniklo po roce 1850 rozšířením původního úřednického domu. To roku 1912 nechal výrazně přestavět v historizujícím slohu Alfréd Šebek. Přivolal si drážďanského architekta F. Woretzsche. V tomto stavu se dochoval do dnešních dnů. R. 1945 byl zestátněn. Sloužil jako dětský domov. V 90-tých letech dvacátého století byl převeden do soukromého vlastnictví. Stavba…  číst dále

Pavel Jarý, 25.2. 2007

Půdorys místa

Plán přízemí, Hodkov (Kutná Hora), plán přízemí zámku. Šrafovaně značeno barokní zdivo staršího úřednického domu, dvojitými šrafami zdivo z doby po roce 1850, mladší konstrukce neznačeny. Stav v červenci 2002, zaměření a kresba autor.
Úlovec Jiří: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 1. díl, A - M
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH),

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Ostrov
 kostel sv. Jiří
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Morány
 Čestín
 rozhledna Babka
 Zruč nad Sázavou
 lesní pramen
 Horka II
 Zruč nad Sázavou
 Bohdanka
 Vlastějovice
 Losiny
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Petrovice II
 Bělá
 Kounice
 Huť Jakub
 Kácov
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Březina
 vodní mlýn a pila
 kostel sv. Anny
 Černýš
 Soutice
 Borovsko
 Borovsko
 Červené Janovice
 most u Borovska
 Kácov
 Chřenovice
 kostel sv. Jiří
 Otryby
 Přítoky
 Lacembok
 Hněvkovice
 Pelíškův most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Dolní Kralovice
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Horní Kralovice
 kostel sv. Ondřeje
 železniční most
 Bohumilice
 Trhový Štěpánov
 Sion
 Přemilovsko
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Březová
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Thunovský letohrádek
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Roztěž
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 Psáře
 Lomec
 studánka sv. Anny
 Žíšov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Antonína
 Úmonín
 Třebonín
 Kalamajka
 Jindice
 Třebonín
 Malešov
 Rataje nad Sázavou
 Pirkštejn
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 Hraběšín
 Sluneční zátoka
 Křesetice
 Nová Lhota
 Vilémovice
 kostel sv. Vavřince
 kostnice
 kostel sv. Havla
 Talmberk
 Církvice
 Bolina
 Bilantova Lhota
 Nelechov
 Kluky
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Hodkov 1
Zbraslavice
285 22 Zruč nad Sázavou 1

Vlastník:
SJM Charvát Jan a Charvátová Šárka
Jan Charvát
Lucemburská 1830/34
130 00 Praha, Žižkov
Šárka Charvátová
Dobřeň 90
285 02 Suchdol
Základní informace místa
ID místa: 5043
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama