Kostel ve Slavošově gotického původu z 13. stol. prošel několika gotickými a barokními úpravami. V letech 1897–1898 přestavěn novorománsky do současné podoby. Poslední opravy v 90. letech 20. století. Nyní filiální bez pravidelných bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
Slavošov - kostel
© obecslavošov 5/2019
Nevelká obec Slavošov, která má asi 150 obyvatel, je doložena od r. 1323. Prochází jí silnice II/126 z Kutné Hory do Zruče nad Sázavou, od níž je obec vzdálena 4 km severovýchodně. Stejná města spojuje i železniční trať 235, na níž leží nejbližší zastávka Želivec, vzdálená 2,5 km jihozápadně. Při jižním okraji obce stojí u silnice kostel sv. Petra a Pavla.
18.10. 2021
popis

Gotický kostel sv. Petra a Pavla je stavba s podélnou obdélnou lodí, pravoúhlým presbytářem a věží přistavěnou k severní stěně. Na obou bocích kněžiště se nachází přístavky, z nichž severní slouží jako sakristie. Loď je plochostropá, zatímco presbytář je sklenut křížovou žebrovou klenbou. Vnější úprava je novorománská z 19. stol. Vnitřní zařízení je mizivé, uvnitř vyniká pouze novorománský oltář a kamenná gotická křtitelnice. Varhany pro kostel postavil kolem r. 1900 pražský varhanář Emanuel Štěpán Petr (1853-1930).

Dominik Šipr (redakčně doplněno podle UPČ 3 Academia 1980 a webových stránek), 22.11. 2010

historie

Kostel sv. Petra a Pavla ve Slavošově je gotického původu asi z poloviny 13. stol. Následně prošel několika gotickými úpravami, během kterých byla ke kostelu přistavěna i zvonová věž. V r. 1765 byl přestavován, a tak vznikla současná protáhlá loď kostela a také byla zřízena nová kruchta. V letech 1808–1838 byla k němu přistavěna panská oratoř. V letech 1897–1898 se kostel dočkal novorománské přestavby podle plánů čechtického architekta Františka Doubka a tak získal svou současnou podobu. Následně byly umístěny na vnější zeď náhrobníky ze 70. let 16. století a v 90. letech 20. století se kostel dočkal oprav, během kterých byl odhalen gotický portál. Kostel sv. Petra a Pavla je nyní filiální ve farnosti Pertoltice, ta je však administrována ex currendo z farnosti Zbraslavice. Pravidelné bohoslužby se v kostele nekonají. Od r. 1958 je zapsán v seznamu kulturních památek ČR.

Dominik Šipr (UPČ 3 Academia 1980 a webové stránky-redakčně upraveno), 22.11. 2010

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Slavošov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Hodkov
 Ostrov
 Horka II
 lesní pramen
 Vlastějovice
 rozhledna Babka
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Kounice
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Bohdanka
 Čestín
 Bělá
 Morány
 vodní mlýn a pila
 kostel sv. Václava
 Borovsko
 Huť Jakub
 Borovsko
 most u Borovska
 Losiny
 Soutice
 Černýš
 kostel sv. Martina
 Chřenovice
 Petrovice II
 pivovar
 Kácov
 Hněvkovice
 Dolní Kralovice
 Horní Kralovice
 Lacembok
 železniční most
 Kácov
 Bohumilice
 Přemilovsko
 Červené Janovice
 Březina
 kostel sv. Anny
 Trhový Štěpánov
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 Thunovský letohrádek
 židovský hřbitov
 Otryby
 Pelíškův most
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Havla
 studánka sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Kalamajka
 Alberovice
 Přítoky
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Psáře
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Sion
 Vilémovice
 Březová
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 kostnice
 Lomec
 evangelický kostel
 Třebonín
 kaple sv. Antonína
 Nelechov
 Bilantova Lhota
 Třebonín
 Hraběšín
 Úmonín
 Rataje nad Sázavou
 Bolina
 Pirkštejn
 kostel sv. Matouše
 Čechtice
 Nová Lhota
 kostel sv. Kateřiny
 Talmberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zbraslavice
Zbraslavice 4
285 21 Zbraslavice
Tel: 327 591 170
www.farnost-zbraslavice.xf.cz
Základní informace místa
ID místa: 9563
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama