katolický sirotčinec Josepha Scholze

Katholisches Waisenhaus, Ząbkowice Śląskie
Novogotická budova sirotčince vznikla v letech 1906-1907. Od r. 1908 se o institut staly milosrdné sestry z kongregace sv. Karla Boromejského. V současnosti se v budově nachází mateřská škola.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství památek, mezi něž patří například kostel sv. Anny, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže, městské hradby, Křivá věž, novogotická radnice, novogotická pošta, zřícenina renesančního zámku a mnoho dalších staveb. Nelze opomenout ani krásnou budovu novogotického sirotčince v ulici Krzywa.
Luděk Vláčil, 9.6. 2021
historie

V roce 1859 odkázal v závěti městský pokladník Joseph Scholz svůj majetek na vybudování Ústavu pro sirotky Josepha Scholze (Joseph Scholze Weisen Institut). Účelem instituce měla být péče o chudé děti a sirotky. Zvláště důležité bylo toto poslání právě po roce 1858, kdy město zasáhl ničivý požár, který zničil téměř tři čtvrtiny městské zástavby. Donátor sirotčince zemřel 5. srpna 1859 a byl pochován na tzv. starém hřbitově, kde se dodnes nachází jeho hrob. Pro potřeby ústavu byl nejprve přebudován nevelký dům stojící v zahradě. Současná budova novogotického sirotčince z červených cihel, navazující na tradiční slezskou gotiku, vznikla až v letech 1906-1907. Od roku 1908 se o institut staly milosrdné sestry z kongregace sv. Karla Boromejského. V současnosti se v budově nachází mateřská škola.

Luděk Vláčil - zdroj: informační tabule v místě a další, 9.6. 2021

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Ząbkowice Śląskie
 radnice
 kostel sv. Hedviky
 Kamieniec Ząbkowicki
 Błotnica
 Błotnica
 Chałupki
 radnice
 městské opevnění
Základní informace místa
ID místa: 15532
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama