katolický sirotčinec Josepha Scholze

Katholisches Waisenhaus, Ząbkowice Śląskie
Novogotická budova sirotčince vznikla v letech 1906-1907. Od r. 1908 se o institut staly milosrdné sestry z kongregace sv. Karla Boromejského. V současnosti se v budově nachází mateřská škola.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství památek, mezi něž patří například kostel sv. Anny, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže, městské hradby, Křivá věž, novogotická radnice, novogotická pošta, zřícenina renesančního zámku a mnoho dalších staveb. Nelze opomenout ani krásnou budovu novogotického sirotčince v ulici Krzywa.
Luděk Vláčil, 9.6. 2021
historie

V roce 1859 odkázal v závěti městský pokladník Joseph Scholz svůj majetek na vybudování Ústavu pro sirotky Josepha Scholze (Joseph Scholze Weisen Institut). Účelem instituce měla být péče o chudé děti a sirotky. Zvláště důležité bylo toto poslání právě po roce 1858, kdy město zasáhl ničivý požár, který zničil téměř tři čtvrtiny městské zástavby. Donátor sirotčince zemřel 5. srpna 1859 a byl pochován na tzv. starém hřbitově, kde se dodnes nachází jeho hrob. Pro potřeby ústavu byl nejprve přebudován nevelký dům stojící v zahradě. Současná budova novogotického sirotčince z červených cihel, navazující na tradiční slezskou gotiku, vznikla až v letech 1906-1907. Od roku 1908 se o institut staly milosrdné sestry z kongregace sv. Karla Boromejského. V současnosti se v budově nachází mateřská škola.

Luděk Vláčil - zdroj: informační tabule v místě a další, 9.6. 2021

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Ząbkowice Śląskie
 radnice
 kostel sv. Hedviky
 Kamieniec Ząbkowicki
 Błotnica
 Błotnica
 Chałupki
 radnice
 městské opevnění
Základní informace místa
ID místa: 15532
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama