Archeologicky odkrytý románský hrádek z 1. pol. 12. stol. na prudce klesající ostrožně byl rodovým sídlem Minnebacherů. Ve 13. stol. přestavěn a střídal majitele. Albero z Feldsbergu jej r. 1269 daroval nově založenému dominikánskému klášteru v Imbachu. Jako nepotřebný byl zbořen.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrádek od západu.
© Pavel Semple 09/2021
Pozůstatky hrádku Imbach jsou k vidění na strmé klesající ostrožně nad stejnojmennou vesnicí v údolí řeky Krems. Vesnice leží 4 km severně od dolnorakouského města Krems an der Donau. Údolím vede silnice L73. Do Kremže jedou vlaky z Vídně a ze Svatého Hippolytu (Sankt Pölten). Nad hrádkem stojí na ostrožně novodobá kaple zasvěcená všem světovým náboženstvím. Vedle ní je malá buddhistická oratoř. Od severu k ní vede z údolí křížová cesta, která prochází kolem hrádku. Od jihu je hrádek s kaplí přístupný pěšinami z ulice Burgtal. Zalesněný je pouze severní svah ostrožny, bíle natřenou kapli proto snadno uvidíme od východu z údolí. V Imbachu stojí za pozornost také gotický farní kostel bývalého dominikánského kláštera.
Pavel Semple, 25.5. 2023
popis

Hrádek o rozměrech 38x14 m je důležitý z hlediska studie raného horizontu zděné hradní architektury v Rakousku. Jeho nízké nadzemní pozůstatky byly v roce 2014 zakonzervovány. Stál v silně nevýhodné poloze na prudce klesající ostrožně v jižním (pravém) svahu údolí řeky Krems. Ostrožna klesá východním směrem. Na jižní straně je vymezena bočním údolím bezejmenné vodoteče. V západním čele hrádku stál za šíjovým příkopem obdélný bergfrit, který tak chránil sídlo proti strmé šíji ostrožny. Na chráněném východním konci dispozice stála obdélná románská kaple o rozměrech 7,70x4,80 m s půlkruhovou apsidou. Mezi ní a věží stál palác. Na boční jižní straně věže byl malý dvorek. Archeologický výzkum odhalil složitou vývojovou situaci. Uprostřed dispozice byla v 1. polovině 12. století postavena obdélná stavba s tenkými zdmi. Další obdélná stavba stála na západě na místě pozdějšího bergfritu. Na východním konci stála kaple. Od 2. poloviny…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/2010), 25.5. 2023

historie

Hrádek byl založen někdy v 1. polovině 12. století. Byl patrně nejstarším rodovým sídlem svobodných pánů z rodu Minnebacher. Jejich příbuznými byli Lengenbacherové ze sousedního hradu Rehberg. Prvními známými členy rodu jsou kolem roku 1130 bratři Adalbert a Rüdiger. Od začátku 13. století se objevuje Imbach v jejich přídomku. V té době již ale Minnebacherové nebyli svobodnými pány, stali se vazaly okolní vyšší šlechty. Kolem roku 1200 přešel hrádek sňatkem Tuty z Imbachu do rukou jejího manžela Wicharda I. z Weikertschlagu-Zöbingu. Tento rod vzápětí vymřel po meči, Imbach proto přešel kolem roku 1232 sňatkem Margarety do rukou jejího manžela Karla z Gutratu. Patrně jejich syn Kuno převedl Imbach za nejasných okolností do rukou Feldsbergů. V roce 1269 daroval Albero z Feldsbergu hrad s jeho osadou nově založenému dominikánskému klášteru v Imbachu. Hrádek byl od té doby nepotřebný a byl rozebrán na stavby v okolí. Od…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/2010 a https://de.wikipedia.org/wiki/Burgruine_Imbach), 25.5. 2023

Půdorys místa

, Půdorys hrádku Imbach
© Basis and age of construction: Gerhard Reichhalter; Digitization: Patrick Schicht, 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 17253
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama