Hrad rodu Lengenbacherů z 12. stol. Po vymření rodu připadl r. 1235 rakouskému vévodovi. V l. 1309-1364 vdovský majetek královny Anežky Habsburské. V l. 1410-1479 byl zastavován. Od r. 1501 majetek různých šlechtických rodů. Obýván do 18. stol. V předhradí stojí kostel svatého Jana Křtitele.
Hlavní obrázek místa
Hrad od SZ
© Pavel Semple 09/2021
Zřícenina hradu Rehberg (Jelení hora) stojí na ostrožně nad stejnojmennou vesnicí v údolí řeky Krems. Vesnice je místní částí dolnorakouského města Krems an der Donau. Údolím vede silnice L73. Do Kremže jedou vlaky z Vídně a ze Svatého Hippolytu (Sankt Pölten). Předhradí je volně přístupné, prochází jím turisticky značená cesta z Rehbergu do Imbachu. Stojí v něm katolický filiální kostel svatého Jana Křtitele, který patří děkanství v Kremži. Kostel je bývalou hradní kaplí. Je přístupný jen při bohoslužbách. Jádro hradu může být uzavřeno. V údolí dále stojí za návštěvu pozůstatky hrádku Imbach a zřícenina hradu Senftenberg.
Pavel Semple, 18.5. 2023
popis

Zřícenina hradu zaujímá klesající ostrožnu v západním (pravém) svahu údolí řeky Krems. Na západní straně je strmá skalnatá ostrožna vymezena bočním údolím potoka Frauenbachtal. Ostrožna klesá jihovýchodním směrem do centra vesnice Rehberg, kde končí kolmou skalní stěnou. Nevelké stísněné jádro hradu o rozměrech 35x20 m zaujímá vrchol skalního suku ve střední části ostrožny. Na opyši pod jádrem hradu je prostornější dolní předhradí s kostelem svatého Jana Křtitele. Kostel stojí na okraji skalní stěny a dominuje Rehbergu. V severozápadním svahu ostrožny jsou nad jádrem hradu pozůstatky horního předhradí, na které navazují výše položené terasovité sady. Pro účely sadů byl zasypán příkop před hradem. Oválné jádro hradu má na zranitelné severní straně mírně lichoběžnou věž, která je břitem otočená proti stoupající ostrožně. Chránila tak jádro hradu proti zranitelné severní straně. Věž měla původně sílu zdí pouhých 1,10 -1,40 m a délku stran okolo 7 m. Spolu…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/2202 a https://de.wikipedia.org/wiki/Filialkirche_Rehberg), 18.5. 2023

historie

Rehberg je poprvé zmiňován v roce 1141 v přídomku Hertuvika z Rehperchu. Tento šlechtic byl z rodu Lengenbacherů. Po vymření rodu Otou IV. připadl majetek v roce 1235 rakouskému vévodovi. Hrad byl od té doby zeměpanským majetkem. V roce 1316 je zmiňována hradní kaple na Rechperchu. V letech 1309-1364 byl Rehberg vdovským majetkem královny Anežky Habsburské (1281–1364), manželky posledního uherského krále z rodu Arpádovců Ondřeje III. (1290-1301). Od roku 1410 drželi hrad zástavní držitelé, nejprve Grabnerové Jakob mladší, Johann a Jiří (1410-1451), poté Valentýn a Ulrich z Eitzingu (1451-1461) a nakonec Jiří Mühlwanger (1461-1479). Římský císař Fridrich III. Habsburský (1440-1493) pověřil město Kremži aby pro něj hrad ze zástavy vykoupilo výměnou za nové výsady. Římský král Maxmilián I. Habsburský (1493-1519) nakonec hrad v roce 1501 prodal Hansi ze Sacheru a Weissensteinu. Někdy v 16. století byl hrad upraven…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/2202 a https://de.wikipedia.org/wiki/Burgruine_Rehberg), 18.5. 2023

Půdorys místa

, Půdorys jádra hradu
© Grundlage und Baualter: Gerhard Reichhalter; Digitalisierung: Patrick Schicht, 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 17249
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama