Kauffungův palác

Izba Pamiątek Regionalnych, Ząbkowice Śląskie, Frankenstein
Renesanční šlechtické sídlo rytíře Kauffunga patří k nejstarším obytným budovám ve městě. První zmínka pochází z 29.11.1504. V r. 1972 zde byla otevřena Síň regionálních památek, r. 2001 expozice Dr. Frankensteina a v r. 2014 místnost hrobníků.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Ząbkowice Śląskie (něm. Frankenstein, česky Frankenštejn) leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Oblast dnešní ulice Krzywa, spojující starý frankenštejnský zámek s farním kostelem sv. Anny, nepodléhala působnosti městské rady a šlechta si zde budovala své rezidence. Jednou z nich je palác Kauffunga (dwór Kauffunga) sloužící jako informační centrum a muzeum. Výstavní síně představují archeologii regionu, staré zbraně, nábytek a další. Od roku 2001 je zde také Laboratoř Dr. Frankensteina - hrdiny románu Mary Shelleyové a místnost hrobníků otevřená v roce 2014, která ukazuje historii procesů s osmi hrobníky, kteří byli údajně zodpovědní za vypuknutí epidemie. S podrobnější historií se můžete seznámit v atrakcích s názvem "Po stopách Dr. Frankensteina". Podle jedné z hypotéz byl základem pro román o doktoru Frankensteinovi příběh, jenž se zde odehrál v roce 1606. Tehdy měla skupina hrobníků svým podivným nakládáním s těly zesnulých způsobit epidemii moru, která si vyžádala tisíce obětí.
Luděk Vláčil, 26.2. 2021
historie

Šlechtické sídlo (dwór) rytíře Kauffunga patří k nejstarším obytným budovám ve městě. První zmínka o objektu pochází z 29. listopadu 1504, kdy byl svobodným dvorem. Poté byla budova darována farnosti. V roce 1526 pozdější farář budovu prodal Margaretě, vdově po Georgu Wielandovi z Ingolstadtu. Dalším majitelem byl Sigmund Kauffung von Chlum. Právě podle něj získal palác svůj název. Sigmund Kauffung je pohřben v nedalekém farním kostele sv. Anny, kde je ve stěně jeho kamenný renesanční náhrobek. Po Kauffungově smrti dům koupila městská rada. Později budova mnohokrát změnila majitele. V roce 1743 se zde narodil a později prožil své dětství slavný malíř Bernard Krause. V roce 1772 jeho bratr Armand prodal dům Johannu Friedrichu Pohlovi. V roce 1837 byla majitelkou domu hraběnka Juliane von Schlabrendorf. Konstantin, syn hraběnky, poslední z rodu, ve své závěti 28. prosince 1857 odkázal majetek kongregaci Milosrdných sester svatého…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zabkowiceslaskie.pl/ a další, 16.11. 2021

Základní informace místa
ID místa: 15392
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama