Frankenstein

Ząbkowice Śląskie, Frankenštejn
Hrad Frankenstein se prvně připomíná v r. 1321. Po obléháních v 15. století vážně poničen. V r. 1524 za Karla I. Minsterberského zahájena renesanční přestavba na opevněný zámek podle Benedikta Rejta. V r. 1532 byly práce ukončeny. V r. 1784 zámek vyhořel a již nebyl obnoven.
Hlavní obrázek místa
Čelní fasáda s bránou
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství památek, mezi něž patří například kostel sv. Anny, kostel sv. Hedviky, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže, bývalý špitál s chrámem sv. Jiří, městské hradby, novogotická pošta, radnice, Křivá věž a několik panských sídel. Nejvýznamnější sídlem je zřícenina renesančního zámku vzniklého přestavbou původního hradu. Zámek bývá částečně přístupný veřejnosti, ale v současnosti je uzavřen z důvodů rekonstrukce.
Luděk Vláčil, 26.11. 2021
popis

Stavba je čtyřkřídlá dvoupatrová opevněná renesanční rezidence čtyřbokého půdorysu o rozměrech 62 x 65 metrů se dvěma (snad zamýšlenými třemi) mohutnými třípatrovými nárožními baštami. Čtyři křídla obklopují velké čtvercové nádvoří. Nad hlavním vchodem do nádvoří se na východní straně nachází věž. Nad bránou je erb zakladatele stavby Karla I. Minsterberského (z Poděbrad). Na severovýchodní straně hradeb se nacházela malá kruhová věžička. Nejstarší částí stavby je jižní křídlo s vysokou hranolovou věží. Zdi a věž zámecké brány jsou zakončeny polokruhovou atikou.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zamkipolskie.com/zabk/zabk.html a další, 26.11. 2021

historie

Doba vzniku města není známa, ale pravděpodobně bylo založeno ve 13. století německými kolonisty. Nejstarší zmínkou je listina z 10. ledna 1287 zmiňující civitas Frankenstein. První hrad na území Frankensteinu snad založil kolem roku 1290 svídnický kníže Boleslav I. jako hraniční pevnost. Hrad se prvně připomíná v roce 1321. V roce 1335 pevnost odolala obléhání českými vojsky, ale v roce 1351 se již Frankenstein, v českých textech nazývaný Frankenštejn, stal součástí české koruny. V březnu roku 1428 město vypálili husité, ale hrad útoku odolal. V té době ještě nebyly městské hradby s hradem spojeny. V druhé polovině 15. století přešel hrad do držení pánů z Poděbrad. V roce 1467 hrad dobyli povstalci z Vratislavi, Svídnice a Nysy a novým velitelem posádky se stal Ulrich Hans von Hasenburg. Český král Jiří z Poděbrad vyslal proti povstalcům svého syna Viktorína v čele čtyř tisíc žoldnéřů a ještě téhož…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zamkipolskie.com/zabk/zabk.html, http://www.ceskycestovatel.cz/zabkowice-slaskie/ a další, 26.11. 2021

Půdorys místa

půdorys hradu, křížkovaně zdivo 14. století, šrafovaně ze 16. století
© Józef Pilch podle B. Guerquina (in Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 15086
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama