Původně gotický kostel s neobvyklým závěrem v podobě apsidy, přestavěný renesančně.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severu
© Jan Sommer, 09/2007
Areál bývalého hřbitova se nachází severozápadně od náměstí, západně od silnice směr Křelovice, Košetice. Je volně přístupný ze severovýchodní strany. Plocha bývalého hřbitova je alespoň vysekávána, takže pohyb kolem kostela je celkem bezpečný. Kostel je pozoruhodný jako příklad druhého kostela s hřbitovní funkcí v původně středověkém městečku, neboť většina takových kostelů u nás vznikala především v renesanci a baroku (i když mnohde nejednou na místě starších kostelů - jak tomu patrně bylo např. u kostela sv. Vojtěcha v Havlíčkově Brodě).
11.9. 2007
popis

V jižní stěně vlevo od dodatečně zřízeného pozdně klasicistního pomníku (s dosud zachovanou nápisovou deskou) relikty vynášecího oblouku gotického portálu (zřetelná je skladba klenutí z lomových placáků).

Jan Sommer, 10.9. 2007

historie

Snad závěr 14. stol.: Výstavba kostela s protáhlou apsidou, k níž na východě připojena (na spáru, ale zřejmě bez velkého odkladu) sakristie přibližně třičtvrtěkruhového půdorysu. V jižní stěně sakristie je zachována zřejmě původní kamenná výlevka (těsně nad podlahou, což zřejmě svědčí o tom, že původně byla podlaha v sakristii min. o půl metru níže – to by mohlo být zajímavé z hlediska případného archeologického výzkumu) s odpadním korýtkem vyvedeným vně stavby. Nad sakristií bylo zřejmě od počátku patro (bez oken), zřejmě přístupné zevně po žebříku (zachovaný zazděný vstup na jižní straně však byl později upravován). Přesnější datace gotické výstavby by snad byla možná po rozboru architektonického členění, což zatím není možné vzhledem k silným vrstvám nátěrů na konzolách bezžeberné klenby presbyteria. Asi kolem 1600: Loď na západě prodloužena o přístavbu (zevně neodlišenou od lodi) s kůrem, pod nímž má přízemek podobu západní…  číst dále

Jan Sommer, 10.9. 2007

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Červená Řečice

Místa v okolí

 Červená Řečice
 boží muka
 Želiv
 špýchar
 mlýn
 kaple sv. Haštala
 kaple
 Hořepník
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kočičí hrádek
 Bílý Kámen
 Konipas
 pamětní kámen
 Březina
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Onšov
 kostel sv. Martina
 Služátky
 Lhotka
 kaple sv. Anny
 Čížkov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Drechselova vila
 Vojslavice
 kostel sv. Víta
 Pechburg
 boží muka
 radnice
 Altenhoferovský dům
 Vojslavický most
 kaple sv. Kříže
 městská šatlava
 Purkrabský dům
 Šrejnarovský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 městské opevnění
 zámek Říčanských
 kaple sv. Floriana
 kaple sv. Mikuláše
 Speřice
 židovský hřbitov
 Vyklantice
 fara
 synagoga
 návesní kaple
 boží muka
 Mladé Bříště
 kostel Božího Těla
 kaplička U Kněžny
 kaplička
 toleranční kostel
 Proseč-Obořiště
 křížový kámen
 Proseč u Pošné
 boží muka
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 boží muka
 Růžkovy Lhotice
 boží muka
 Zahrádka
 kaple sv. Anny
 návesní kaple
 Nový Dvůr
 boží muka
 kostel sv. Víta
 děkanství
 evangelický kostel
 Pacov
 kostel sv. Václava
 pomník Antonína Sovy
 boží muka
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 Pavlov
 návesní kaple
 synagoga
 rozhledna Bernard
 děkanství
 Šohajův dům
 radnice
 pivovar
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 skanzen Zichpil
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Nemojov
 Ústrašín
 boží muka
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 radnice
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Václava
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 Lukavec
 Libkova Voda
 kaple sv. Magdaleny
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 Orlík
 Kámen
 socha Panny Marie
 Čechtice
 Alberovice
 boží muka sv. Rocha
 Větrný zámek
 Pípalka
 zvonice
 Klepáček
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 fara
 Nový Rychnov
Základní informace místa
ID místa: 5651
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.9.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama