Dobře dochované tvrziště tvrze z pol. 14. stol. Nejstarší známý držitel byl Heřman z Ústrašína, připomínán r. 1354. Kolem r. 1410 získali Ústrašín Hazmukové z Proseče a do poloviny 15. stol. tvrz zcela zaniká. Dochován příkop a mohutné valy.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 10/2007
Bývalá tvrz (Ú)strašín se nachází mezi obcemi Ústrašín a Libkovou Vodou po levé straně v hlubokém lese asi 8 km od Pelhřimova na Vysočině. Jsou zde pozůstatky zdí a náznaky valů,které tu zbyly. Tvrz byla původně dřevěná a měla být strážná. Tvrz do základů vyhořela a nikdo ji už neobnovil. Do dnes se říká,že kdo kolem půjde nebo zabloudí ve večerních hodinách,tak tam straší.
Radmila Chalupová, 11.1. 2006
popis

Tvrziště má tvar elipsy o osách 20 m a 15 m, jádro je opevněné mohutným dobře zahovalým příkopem hlubokým až 10 m a mocnými valy, nejpatrnějšími na východní straně, kde byl přístup k tvrzi z planiny nejsnazší a kde muselo být opevnění nejsilnější. Na centrálním pahorku jsou zřetelné terénní nerovnosti, naznačující existenci vnitřní zástavby. Nicméně o její podobě není zatím nic známo, lokalita neprošla doposud systematickým archeologickým průzkumem. Na povrchu jádra je viditelné množství úlomků spečené hlíny, naznačující, že by tvrz mohla podlehnout požáru.

Milan Caha, 25.8. 2008

historie

Ústrašínská tvrz stávala od poloviny 14. století na jihovýchod od vsi, na pravém břehu potoka Vlásenice (Hejlovky). Nejstarším známým držitelem byl Heřman z Ústrašína, připomínán roku 1354 jako patron tamějšího kostela. Jeho nástupcem byl Mareš z Ústrašína, purkrabí na Roštejně u Telče. V roce 1362 se stává držitelem tvrze jeho syn Vojek (Hojek) z Ústrašína. Kolem roku 1410 získali Ústrašín Hazmukové z Proseče. Ústrašínské panství tím zaniklo, do poloviny 15. století zanikla zcela i tvrz. Listina z roku 1468 uvádí v Ústrašíně jen „dvuor popl. s podacím kostelním“, o tvrzi již zde není zmínka.

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl, Argo, Praha 2005), 25.8. 2008

Vysočina,  Pelhřimov  (PE),

Místa v okolí

 Libkova Voda
 boží muka
 Božejov
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 návesní kaple
 Proseč-Obořiště
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Mikuláše
 kostel Božího Těla
 boží muka
 boží muka
 Pavlov
 synagoga
 kaple sv. Floriana
 židovský hřbitov
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 boží muka
 Drechselova vila
 Městské divadlo
 zámek Říčanských
 boží muka
 městská šatlava
 Purkrabský dům
 Šrejnarovský dům
 Fárův dům
 radnice
 Altenhoferovský dům
 městské opevnění
 kostel sv. Víta
 Nemojov
 Čížkov
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 návesní kaple
 boží muka
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Služátky
 Višněvice
 Višněvice
 boží muka
 kaple
 Kamenice nad Lipou
 Nový Dvůr
 kostel Všech Svatých
 boží muka
 Větrný zámek
 Proseč u Pošné
 boží muka
 Pípalka
 kaplička sv. Václava
 boží muka
 židovský hřbitov
 toleranční kostel
 boží muka
 Kámen
 boží muka
 Horní Cerekev
 boží muka
 boží muka
 kaplička
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Magdaleny
 boží muka
 kostel Božího těla
 boží muka
 boží muka
 fara
 Nový Rychnov
 Konipas
 Březina
 Červená Řečice
 pamětní kámen
 boží muka
 stará radnice
 nová radnice
 kaple sv. Kateřiny
 Žirovnice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Božího Těla
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 židovský hřbitov
 zvonice
 Černovice
 Hořepník
 kaple sv. Anny
 boží muka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Haštala
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 pomník Antonína Sovy
 Šohajův dům
 panský pivovar
 Pacov
 kostel sv. Václava
 Klepáček
 boží muka
 vodní nádrž Sedlice
 pamětní kámen
 Mladé Bříště
 Pechburg
 Janštejn
 Mnich
 boží muka
 Žižkův kámen
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 Lísek
Základní informace místa
ID místa: 6657
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama