Hřbitovní kostel z 1. poloviny 13. stol., později barokně přestavěný. Po požáru v roce 1930 byl obnoven. Hodnotná stavba s kvalitní freskovou výzdobou v interiérech je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka ČR. Dnes v dobrém technickém stavu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel a přilehlý hřbitov
Foceno 2/2018
© Adam Šebesta, 02/2018
Starý Pelhřimov je katastrální území a historická ves nyní na severozápadním okraji města Pelhřimov. Vsí, která má asi 300 obyvatel, prochází silnice I/19 od Pelhřimova k Táboru a dále na Plzeňsko. Na jižním okraji vsi se nachází hřbitov s kostelem sv. Jana Křtitele, doloženým již od 13. stol. Kostel je filiální ve farnosti Pelhřimov, pravidelné bohoslužby se v něm však nekonají. Kolem hřbitova prochází žlutá turistická značka a poblíž ještě značky modrá a zelená. Nedaleko stojí drobná, nedávno rekonstruovaná kaplička, přímo ve Starém Pelhřimově je možno navštívit také Malé muzeum Bible, založené v r. 2016. V dostupné vzdálenosti pěší chůzí se nachází MPR Pelhřimov s řadou památek (zámek, kostel sv. Bartoloměje, městské brány či Šrejnarovský dům).
Adam Šebesta - www.pamatkovykatalog.cz, 11.2. 2018
popis

Kostel je jednolodní barokní stavba s věží nad závěrem. Vstup do budovy je umístěn v západním průčelí s volutovým štítem. Opěrné pilíře v jiho- a severozápadním nároží objektu mohou pocházet ze starších stavebních fází. Loď kostela je plochostropá, na východě zakončená trojboce uzavřeným presbytářem sklenutým plackovou klenbou. Její západní třetinu zabírá kruchta. Na presbytář navazuje sakristie umístěná v podvěží a klenutá rovněž plackovou klenbou. Dvoupatrovou věž vybudovanou v zakončení kostela kryje cibulová střecha s lucernou, která nahradila původní jehlancovou, jíž můžeme spatřit na fotografiích z 1. pol. 20. stol. Jižní a západní průčelí objektu jsou takřka totožná, rozčleněná ozdobnými pilastry, ze severu vede druhý vchod do kostela. V interiéru jsou zajímavé především nástěnné malby v presbytáři pocházející z počátku 18. století a zachycující výjevy ze života sv. Jana Křtitele. Z mobiliáře zmiňme…  číst dále

Adam Šebesta - www.depositum.cz, www.iispp.npu.cz, www.pamatkovykatalog.cz, 11.2. 2018

historie

Vznik kostela můžeme datovat snad již do 1. poloviny 13. stol. Kolem roku 1750, za působení děkana Mrázka, proběhla barokní přestavba svatostánku. Roku 1930 vypukl v objektu požár, kterému padla za oběť střecha lodi, kostel byl však následně opraven. V současné době se nachází v relativně dobrém stavebním stavu a je vybaven mobiliářem.

Adam Šebesta - www.depositum.cz, www.iispp.npu.cz, www.pamatkovykatalog.cz, www.pelhrimov.mnoho.info, 11.2. 2018

pověsti

O vzniku kostela

Podle pověsti měl kostel původně stát v jiné lokalitě nedaleko Hodějovic. Stavební materiál se ovšem každou noc přesouval do Starého Pelhřimova, a tak nakonec stavba vyrostla zde. Jiná pověst říká, že budova kostela stojí v místech hrobu jednoho sedláka z Dubovic, jehož tělo bylo i po několika letech od pohřbu neporušené, což místní považovali za zázrak a důvod k výstavbě svatostánku.

Adam Šebesta - www.rozhlas.cz, 11.2. 2018

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Starý Pelhřimov

Místa v okolí

 kaple sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriana
 boží muka
 Drechselova vila
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 zámek Říčanských
 městská šatlava
 Šrejnarovský dům
 Altenhoferovský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 kostel sv. Víta
 radnice
 Purkrabský dům
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 kostel Božího Těla
 kaple Panny Marie
 boží muka
 návesní kaple
 Služátky
 kaple
 boží muka
 Pavlov
 Proseč-Obořiště
 Čížkov
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ústrašín
 boží muka
 boží muka
 Nemojov
 Libkova Voda
 boží muka
 toleranční kostel
 boží muka
 Červená Řečice
 návesní kaple
 kostel sv. Jiří
 Božejov
 kostel Božího Těla
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Haštala
 Větrný zámek
 Pípalka
 boží muka
 vodní nádrž Sedlice
 Konipas
 pamětní kámen
 Březina
 Želiv
 mlýn
 špýchar
 židovský hřbitov
 Hořepník
 Proseč u Pošné
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Nový Dvůr
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Mladé Bříště
 kaplička
 zvonice
 křížový kámen
 boží muka
 Veselá
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 Klepáček
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 Kámen
 Nový Rychnov
 boží muka
 fara
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Pechburg
 Lhotice
 kostel sv. Mikuláše
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 Višněvice
 Višněvice
 Bílý Kámen
 Lhotka
 židovský hřbitov
 pomník Antonína Sovy
 Pacov
 děkanství
 socha sv. Václava
 kostel sv. Václava
 smírčí kříž
 synagoga
 panský pivovar
 Šohajův dům
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 pamětní kámen
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Švédské šance
 židovský hřbitov
 fara
 Horní Cerekev
 Speřice
 boží muka
 boží muka
 evangelický kostel
 synagoga
 rozhledna Bernard
 pivovar
 skanzen Zichpil
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 Kamenice nad Lipou
 kostel Všech Svatých
 Vyklantice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Orlík
 Včelnička
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Batelov
 Batelov
 synagoga
 kašna
 smírčí kámen
 fara
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 13772
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.3.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama