Na místě zámku byla postavena cca v 2. pol. 13. stol. tvrz. Ve 14. stol. opevněna a rozšířena na hrad. V 60. l. 16. stol. přestavěn Šebestiánem Leskovcem na renesanční zámek. Po r. 1620 v majetku pražského arcibiskupství, r. 1948 zestátněn. Od r. 2011 postupně opravován, přístupný od 2.7.2013.
Hlavní obrázek místa
Západní strana prvního nádvoří
© Jan Sommer, 09/2007
Seskupení renesančních zámeckých budov, které ukrývají původní hrad, najdeme na jižním okraji městečka Červená Řečice, jenž leží 11 kilometrů severně od středu Pelhřimova.
Jiří Cukr, 31.1. 2004
turistické

Otevření zámku pro veřejnost 2.7.2013

Druhý červencový den roku 2013 byl pro veřejnost otevřen dlouho nepřístupný zámek Červená Řečice. Sídlo, který prochází postupnou rekonstrukcí, bude nadále veřejnosti přístupné v uvedených návštěvních hodinách.

E.H., 24.6. 2013

popis

Hrad vznikl v bažinaté krajině a jedinými obrannými prvky byly příkopy a valy, které jej obklopovaly. Ochrana byla umocněna rybníkem a především potom dvojicí mohutných zachovalých bašt na západě a menší hranolovou věží (hladomornou) na jihu. Zámek má šestiboký půdorys, dvě nádvoří, na fasádách lze spatřit zajímavá sgrafita a nad vchodem erb arcibiskupa Jana Bedřicha z Valdštejna. Budovy jsou renesančního charakteru, zbytkem hradu je válcová hláska.

Jiří Cukr, redakce hrady.cz (Za), 31.1. 2004

Další texty popis
historie

Řečické okolí patřilo od 12. století pražskému biskupství - v roce 1144 jej daroval Vladislav II. pražskému biskupovi Otovi. Není zcela jisté, kdy byla postavena tvrz - zřejmě pochází z 2. poloviny 13. století. Koncem 13. století byla tvrz opevněna proti nájezdům a od 2. pol. 14. stol. je již důsledně zmiňována jako hrad. Několikrát zde pobýval i arcibiskup Arnošt z Pardubic či Jan z Jenštejna (14. stol.). V roce 1415 arcibiskup Konrád z Vechty prodal panství Janovi z Chotěmic. Roku 1422 byl hrad patrně dobyt husity. Roku 1437 bylo panství zapsáno Mikuláši Trčkovi z Lípy, po jeho smrti r. 1453 se stala Řečice majetkem krále Ladislava, který ji postoupil pánům z Ústí. Dědictvím ji získal Jindřich ze Stráže, který dal hrad opravit. R. 1466 zdědil panství jeho syn Michal, který se přidal na stranu proti králi Jiříkovi z Poděbrad. Hrad, ze kterého byly podnikány vojenské výpravy do okolních panství, byl proto r. 1467 dobyt Petrem…  číst dále

E.H. podle Jiří Cukr; http://www.cervena-recice.cz; http://www.vipzamek.cz, 24.6. 2013

pověsti

Černé mše templářských přízraků

Podle pověsti založili Řečici rytíři templářského řádu, kteří tu byli později popraveni. Ve sklepě zámku se zjevoval průvod popravených rytířů, kráčejících s hlavami pod paží. Každý rok o svátku Dušiček vycházejí z hladomorny řečického zámku všichni poprvení nešťastníci a jdou v průvodu vykonat temnou pobožnost na hřbitov. Vypráví se, že paní zdejšího zámku se jednou tajně zúčastnila této černé mše duchů v kostele, byla však odhalena a málem přišla o život.

Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa,M.Stejskal, nakl.Paseka, Jaroslav Špiroch , 30.7. 2009

Půdorys místa

Plán zámku
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

27.12.2009 20:33 Jan "cmech6" Procházka
Nejlepší přehled stavu a co vše se dělo si jest možno udělati zde:
http://www.slamovani.cz/cz-5-spolek-na-zachranu-pamatek-cervenorecickych.html
Držím palce!
16.12.2008 14:46 Ludolf
Zámek je naprodej, nikto o tom nemluví, ale je to tak, nový majitel je ochotný obnovit celý zámek, jeho záměry ještě nejsou přeně specifikovány, jestli bude i pro veřejnost se dovíme až po zahájení obnovy...ale rozhodně mu nový majitel pomůže víc, než tenhle.
11.1.2009 00:21 Jan Procházka
Dle výpisu tomu tak není, stále staří tuneláři. Viz: http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ZobrazObjekt.aspx?typ=budova&id=291900304
14.10.2008 21:41 Honza
Zámek nepatří obci, ale skutečně jakési tunelovací společnosti. V obci je nicméně povědomí o skutečném stavu věcí nulové.
26.8.2008 21:49 Jan de Spale
Zámek nepatří obci,ale jakési podvodné firmě v konkurzu,která si na něj půjčila a nevrátila peníze.A zámek nejvíc zchátral po sam. revoluci a ne za komunistů,jezdím sem skoro 40 let mohu posoudit
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Červená Řečice

Místa v okolí

 kostel Božího Těla
 boží muka
 Želiv
 špýchar
 mlýn
 kaple sv. Haštala
 kaple
 Hořepník
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kočičí hrádek
 Bílý Kámen
 pamětní kámen
 Konipas
 kaple Panny Marie
 Březina
 boží muka
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Služátky
 Onšov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Lhotka
 Čížkov
 boží muka
 kostel sv. Víta
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Drechselova vila
 Altenhoferovský dům
 Městské divadlo
 zámek Říčanských
 městská šatlava
 radnice
 Šrejnarovský dům
 Fárův dům
 městské opevnění
 Pechburg
 kaple sv. Kříže
 Purkrabský dům
 Vojslavice
 kaple sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriana
 Vojslavický most
 Speřice
 židovský hřbitov
 synagoga
 boží muka
 fara
 Vyklantice
 návesní kaple
 boží muka
 Mladé Bříště
 kostel Božího Těla
 toleranční kostel
 kaplička
 Proseč-Obořiště
 kaplička U Kněžny
 Proseč u Pošné
 křížový kámen
 boží muka
 smírčí kříž
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 návesní kaple
 Nový Dvůr
 Růžkovy Lhotice
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Pavlov
 evangelický kostel
 návesní kaple
 Pacov
 Zahrádka
 pomník Antonína Sovy
 děkanství
 kostel sv. Václava
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 kostel sv. Víta
 Šohajův dům
 synagoga
 radnice
 pivovar
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Bernard
 děkanství
 boží muka
 židovský hřbitov
 skanzen Zichpil
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 Nemojov
 Ústrašín
 boží muka
 židovský hřbitov
 Libkova Voda
 Proseč u Humpolce
 Křivsoudov
 radnice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Křivsoudov
 Lukavec
 Kámen
 kaple sv. Magdaleny
 Orlík
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 Čechtice
 socha Panny Marie
 Alberovice
 boží muka sv. Rocha
 Větrný zámek
 Pípalka
 zvonice
 Klepáček
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 fara
 Nový Rychnov
Kontaktní informace
Zámek Šebestián, družstvo
Slovenská 1a/1085,
702 00 Ostrava
Česká republika
http://cervenarecice.cz
Základní informace místa
ID místa: 1834
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama