Na místě zámku byla postavena cca v 2. pol. 13. stol. tvrz. Ve 14. stol. opevněna a rozšířena na hrad. V 60. l. 16. stol. přestavěn Šebestiánem Leskovcem na renesanční zámek. Po r. 1620 v majetku pražského arcibiskupství, r. 1948 zestátněn. Od r. 2011 postupně opravován, přístupný od 2.7.2013.
Hlavní obrázek místa
Zámek a bašta opevnění od jihu
© Jiří Cukr, 07/2010
Seskupení renesančních zámeckých budov, které ukrývají původní hrad, najdeme na jižním okraji městečka Červená Řečice, jenž leží 11 kilometrů severně od středu Pelhřimova.
Jiří Cukr, 31.1. 2004
turistické

Otevření zámku pro veřejnost 2.7.2013

Druhý červencový den roku 2013 byl pro veřejnost otevřen dlouho nepřístupný zámek Červená Řečice. Sídlo, který prochází postupnou rekonstrukcí, bude nadále veřejnosti přístupné v uvedených návštěvních hodinách.

E.H., 24.6. 2013

popis

Hrad vznikl v bažinaté krajině a jedinými obrannými prvky byly příkopy a valy, které jej obklopovaly. Ochrana byla umocněna rybníkem a především potom dvojicí mohutných zachovalých bašt na západě a menší hranolovou věží (hladomornou) na jihu. Zámek má šestiboký půdorys, dvě nádvoří, na fasádách lze spatřit zajímavá sgrafita a nad vchodem erb arcibiskupa Jana Bedřicha z Valdštejna. Budovy jsou renesančního charakteru, zbytkem hradu je válcová hláska.

Jiří Cukr, redakce hrady.cz (Za), 31.1. 2004

Další texty popis
historie

Řečické okolí patřilo od 12. století pražskému biskupství - v roce 1144 jej daroval Vladislav II. pražskému biskupovi Otovi. Není zcela jisté, kdy byla postavena tvrz - zřejmě pochází z 2. poloviny 13. století. Koncem 13. století byla tvrz opevněna proti nájezdům a od 2. pol. 14. stol. je již důsledně zmiňována jako hrad. Několikrát zde pobýval i arcibiskup Arnošt z Pardubic či Jan z Jenštejna (14. stol.). V roce 1415 arcibiskup Konrád z Vechty prodal panství Janovi z Chotěmic. Roku 1422 byl hrad patrně dobyt husity. Roku 1437 bylo panství zapsáno Mikuláši Trčkovi z Lípy, po jeho smrti r. 1453 se stala Řečice majetkem krále Ladislava, který ji postoupil pánům z Ústí. Dědictvím ji získal Jindřich ze Stráže, který dal hrad opravit. R. 1466 zdědil panství jeho syn Michal, který se přidal na stranu proti králi Jiříkovi z Poděbrad. Hrad, ze kterého byly podnikány vojenské výpravy do okolních panství, byl proto r. 1467 dobyt Petrem…  číst dále

E.H. podle Jiří Cukr; http://www.cervena-recice.cz; http://www.vipzamek.cz, 24.6. 2013

pověsti

Černé mše templářských přízraků

Podle pověsti založili Řečici rytíři templářského řádu, kteří tu byli později popraveni. Ve sklepě zámku se zjevoval průvod popravených rytířů, kráčejících s hlavami pod paží. Každý rok o svátku Dušiček vycházejí z hladomorny řečického zámku všichni poprvení nešťastníci a jdou v průvodu vykonat temnou pobožnost na hřbitov. Vypráví se, že paní zdejšího zámku se jednou tajně zúčastnila této černé mše duchů v kostele, byla však odhalena a málem přišla o život.

Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa,M.Stejskal, nakl.Paseka, Jaroslav Špiroch , 30.7. 2009

Půdorys místa

Plán zámku
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Červená Řečice

Místa v okolí

 kostel Božího Těla
 boží muka
 Želiv
 špýchar
 mlýn
 kaple sv. Haštala
 kaple
 Hořepník
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kočičí hrádek
 Bílý Kámen
 pamětní kámen
 Konipas
 kaple Panny Marie
 Březina
 boží muka
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Služátky
 Onšov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Lhotka
 Čížkov
 boží muka
 Drechselova vila
 kostel sv. Víta
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 zámek Říčanských
 městská šatlava
 radnice
 Šrejnarovský dům
 Altenhoferovský dům
 Městské divadlo
 Pechburg
 Purkrabský dům
 Fárův dům
 městské opevnění
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriana
 Vojslavice
 Vojslavický most
 Speřice
 židovský hřbitov
 synagoga
 boží muka
 Vyklantice
 fara
 návesní kaple
 boží muka
 Mladé Bříště
 kostel Božího Těla
 toleranční kostel
 kaplička
 kaplička U Kněžny
 Proseč-Obořiště
 Proseč u Pošné
 křížový kámen
 boží muka
 smírčí kříž
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 návesní kaple
 Nový Dvůr
 Růžkovy Lhotice
 boží muka
 Pavlov
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Zahrádka
 evangelický kostel
 návesní kaple
 pomník Antonína Sovy
 děkanství
 Pacov
 kostel sv. Václava
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 kostel sv. Víta
 Šohajův dům
 synagoga
 radnice
 pivovar
 synagoga
 rozhledna Bernard
 děkanství
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 skanzen Zichpil
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 Nemojov
 Ústrašín
 boží muka
 židovský hřbitov
 Proseč u Humpolce
 Křivsoudov
 radnice
 Libkova Voda
 kostel sv. Václava
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 Kámen
 Lukavec
 kaple sv. Magdaleny
 Orlík
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 socha Panny Marie
 Čechtice
 Alberovice
 boží muka sv. Rocha
 Větrný zámek
 Pípalka
 zvonice
 Klepáček
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 fara
 Nový Rychnov
Kontaktní informace
Zámek Šebestián, družstvo
Slovenská 1a/1085,
702 00 Ostrava
Česká republika
http://cervenarecice.cz
Základní informace místa
ID místa: 1834
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama