Na místě zámku byla postavena cca v 2. pol. 13. stol. tvrz. Ve 14. stol. opevněna a rozšířena na hrad. V 60. l. 16. stol. přestavěn Šebestiánem Leskovcem na renesanční zámek. Po r. 1620 v majetku pražského arcibiskupství, r. 1948 zestátněn. Od r. 2011 postupně opravován, přístupný od 2.7.2013.
Hlavní obrázek místa
Zámek a bašta opevnění od jihu
© Jiří Cukr, 07/2010
Seskupení renesančních zámeckých budov, které ukrývají původní hrad, najdeme na jižním okraji městečka Červená Řečice, jenž leží 11 kilometrů severně od středu Pelhřimova.
Jiří Cukr, 31.1. 2004
turistické

Otevření zámku pro veřejnost 2.7.2013

Druhý červencový den roku 2013 byl pro veřejnost otevřen dlouho nepřístupný zámek Červená Řečice. Sídlo, který prochází postupnou rekonstrukcí, bude nadále veřejnosti přístupné v uvedených návštěvních hodinách.

E.H., 24.6. 2013

popis

Hrad vznikl v bažinaté krajině a jedinými obrannými prvky byly příkopy a valy, které jej obklopovaly. Ochrana byla umocněna rybníkem a především potom dvojicí mohutných zachovalých bašt na západě a menší hranolovou věží (hladomornou) na jihu. Zámek má šestiboký půdorys, dvě nádvoří, na fasádách lze spatřit zajímavá sgrafita a nad vchodem erb arcibiskupa Jana Bedřicha z Valdštejna. Budovy jsou renesančního charakteru, zbytkem hradu je válcová hláska.

Jiří Cukr, redakce hrady.cz (Za), 31.1. 2004

Další texty popis
historie

Řečické okolí patřilo od 12. století pražskému biskupství - v roce 1144 jej daroval Vladislav II. pražskému biskupovi Otovi. Není zcela jisté, kdy byla postavena tvrz - zřejmě pochází z 2. poloviny 13. století. Koncem 13. století byla tvrz opevněna proti nájezdům a od 2. pol. 14. stol. je již důsledně zmiňována jako hrad. Několikrát zde pobýval i arcibiskup Arnošt z Pardubic či Jan z Jenštejna (14. stol.). V roce 1415 arcibiskup Konrád z Vechty prodal panství Janovi z Chotěmic. Roku 1422 byl hrad patrně dobyt husity. Roku 1437 bylo panství zapsáno Mikuláši Trčkovi z Lípy, po jeho smrti r. 1453 se stala Řečice majetkem krále Ladislava, který ji postoupil pánům z Ústí. Dědictvím ji získal Jindřich ze Stráže, který dal hrad opravit. R. 1466 zdědil panství jeho syn Michal, který se přidal na stranu proti králi Jiříkovi z Poděbrad. Hrad, ze kterého byly podnikány vojenské výpravy do okolních panství, byl proto r. 1467 dobyt Petrem…  číst dále

E.H. podle Jiří Cukr; http://www.cervena-recice.cz; http://www.vipzamek.cz, 24.6. 2013

pověsti

Černé mše templářských přízraků

Podle pověsti založili Řečici rytíři templářského řádu, kteří tu byli později popraveni. Ve sklepě zámku se zjevoval průvod popravených rytířů, kráčejících s hlavami pod paží. Každý rok o svátku Dušiček vycházejí z hladomorny řečického zámku všichni poprvení nešťastníci a jdou v průvodu vykonat temnou pobožnost na hřbitov. Vypráví se, že paní zdejšího zámku se jednou tajně zúčastnila této černé mše duchů v kostele, byla však odhalena a málem přišla o život.

Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa,M.Stejskal, nakl.Paseka, Jaroslav Špiroch , 30.7. 2009

Půdorys místa

Plán zámku
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Červená Řečice

Místa v okolí

 kostel Božího Těla
 boží muka
 Želiv
 špýchar
 mlýn
 kaple sv. Haštala
 kaple
 Hořepník
 židovský hřbitov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Konipas
 kaple Panny Marie
 pamětní kámen
 Březina
 boží muka
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Služátky
 Onšov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Lhotka
 Čížkov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Drechselova vila
 kostel sv. Víta
 městská šatlava
 radnice
 Šrejnarovský dům
 Altenhoferovský dům
 Městské divadlo
 zámek Říčanských
 kaple sv. Kříže
 Purkrabský dům
 Fárův dům
 městské opevnění
 Pechburg
 kaple sv. Floriana
 Vojslavice
 kaple sv. Mikuláše
 Vojslavický most
 Speřice
 židovský hřbitov
 synagoga
 fara
 Vyklantice
 návesní kaple
 boží muka
 kostel Božího Těla
 toleranční kostel
 kaplička U Kněžny
 Proseč-Obořiště
 Proseč u Pošné
 křížový kámen
 smírčí kříž
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 návesní kaple
 Nový Dvůr
 boží muka
 Růžkovy Lhotice
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Pavlov
 děkanství
 evangelický kostel
 návesní kaple
 Pacov
 Zahrádka
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 kostel sv. Víta
 Šohajův dům
 synagoga
 děkanství
 boží muka
 radnice
 pivovar
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 skanzen Zichpil
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 Nemojov
 Ústrašín
 boží muka
 židovský hřbitov
 Křivsoudov
 radnice
 Libkova Voda
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Křivsoudov
 kaple sv. Magdaleny
 Lukavec
 Kámen
 Orlík
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 socha Panny Marie
 Čechtice
 boží muka sv. Rocha
 Alberovice
 Větrný zámek
 Pípalka
 zvonice
 Klepáček
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 fara
 Nový Rychnov
Kontaktní informace
Zámek Šebestián, družstvo
Slovenská 1a/1085,
702 00 Ostrava
Česká republika
http://cervenarecice.cz
Základní informace místa
ID místa: 1834
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama