Farní kostel sv. Mikuláše ve Zbirohu je jako gotický doložen již r. 1364. Barokně byl podstatně přestavěn r. 1716 a opravován v letech 1883 a 1921. Stavba má loď na půdorysu kříže, užší obdélný presbytář a hranolovou věž po jeho severní straně. Vnitřní zařízení je převážně novogotické z r. 1883.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše Zbiroh
© Jiří Špaček, 07/2015

Graficke pismenko Podhradní ves Zbiroh je prvně doložena r. 1350. Byla založena pod stejnojmenným hradem zmiňovaným již r. 1230. Obec byla r. 1897 povýšena na město. Na horním okraji protáhlého svažitého náměstí, na němž lze i zaparkovat, stojí farní kostel. Městem prochází silnice II/235 od Kařeza ke Zvíkovci. Nádraží Zbiroh na trati 170 z Prahy do Plzně, které bylo od města vzdáleno 3 km, bylo r. 2012 v rámci výstavby železničního koridoru jako nevyhovující zrušeno. Městem procházejí i dálkové, turisticky značené trasy. Červená vede od Točníku do Lhoty pod Radčem a dále přes hřeben Radče s hradem Mitrvald a Holoubkov do Rokycan. Modrá prochází od někdejšího nádraží ...
7.8. 2015

  historie

  Kostel sv. Mikuláše stojí pod Zámeckým vrchem již od 14. století. Gotická stavba je prvně doložena r. 1364, její současná barokní podoba však vznikla při přestavbě r. 1716 a opravách v letech 1883 a 1921. Je to jednolodní kostel s lodí na půdorysu kříže, s obdélným užším presbytářem a hranolovou věží po jeho severní straně. Loď i presbytář jsou zaklenuty křížovou klenbou, boční ramena lodi s oratořemi a sakristie v podvěží mají klenbu valenou s

  Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4 T-Ž, Academia 1982, a informace farnosti Zbiroh), 7.8. 2015


  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Zbiroh