V r. 1765 Horku koupil Jan Adolf z Trautmannsdorffu, který nechal starší tvrz přestavět na jednoduchý barokní zámek. V r. 1769 přistavěna kaple sv. Josefa. Za Štanglerů byl zámek klasicistně upraven. V r. 1949 zestátněn. Dnes slouží jako obecní úřad a zámecká restaurace.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Obec Horka II se nachází ve Středočeském kraji v okrese Kutná Hora, asi 2,5 km jihovýchodně od města Zruč nad Sázavou, kde je velmi zajímavý zámek. Obcí prochází modře značená turistická stezka. Protéká jí řeka Sázava, na jejímž břehu je autokemp s možností ubytování v chatkách a stanech. K nejvýznamnějším památkám Horky patří barokně-klasicistní zámek s kaplí sv. Josefa. Nově opravený zámek s přilehlým dvorem stojí na návrší ve středu obce. V současnosti již neslouží původnímu účelu, ale je v něm umístěn obecní úřad a je zde také zámecká restaurace s venkovním posezením.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.obec-horkaii.cz a další, 5.7. 2016
historie

Původně se na místě dnešní obce Horka II nacházela ves Sloupná prvně zmiňovaná v roce 1380, nad níž na vyvýšenině vznikl kmetcí (starý selský) dvůr zvaný Horka. Později při něm vznikla nejprve dřevěná a později kamenná tvrz. První známý majitel tvrze byl Liderius Horek. V roce 1552 ji koupil Jan Firšic z Nabdína. V roce 1559 od něj panství koupila majitelka zbraslavského panství Ofka Malovcová, vdova po Pavlovi Malovcovi z Malovic. Oldřich Malovec odňal poddaným pole a zřídil zde poplužní dvůr, který je prvně připomínán v roce 1571. Malovcům Horka patřila až do roku 1616, kdy se zde po smrti Věnka Malovce vystřídalo několik majitelů. Roku 1642 koupil Horku Litmír Viduna Obytecký z Obytec a připojil jí k soutickému panství. Od té doby přestala tvrz sloužit jako panské sídlo a začala upadat. Teprve když v roce 1748 koupil Horku František Antonín z Regensdorfu, byla opravena a stala se opět panským sídlem…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI. Východní Čechy, kolektiv autorů, nakladatelství Svoboda 1989 a další., 5.7. 2016

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Horka II

Místa v okolí

 Vlastějovice
 Zruč nad Sázavou
 lesní pramen
 Kounice
 Zruč nad Sázavou
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 rozhledna Babka
 Borovsko
 Borovsko
 kostel sv. Jiří
 most u Borovska
 vodní mlýn a pila
 kostel sv. Václava
 Hodkov
 Ostrov
 Soutice
 kostel sv. Václava
 Černýš
 Dolní Kralovice
 Horní Kralovice
 železniční most
 Hněvkovice
 Bělá
 Chřenovice
 Čestín
 Bohdanka
 Huť Jakub
 pivovar
 Morány
 Losiny
 Trhový Štěpánov
 Přemilovsko
 Kácov
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Bohumilice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Alberovice
 Kácov
 Lacembok
 Petrovice II
 studánka sv. Anny
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 Thunovský letohrádek
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Pelíškův most
 Otryby
 kostnice
 Psáře
 Čechtice
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Otryby
 kaplička U Kněžny
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Anny
 Bolina
 Červené Janovice
 Březina
 Vilémovice
 kostel sv. Michala
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jiří
 Růžkovy Lhotice
 kostel sv. Kateřiny
 Nelechov
 kostel sv. Václava
 Bilantova Lhota
 Vojslavický most
 Přítoky
 socha sv. Vendelína
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 Pirkštejn
 Pravonín
 Rataje nad Sázavou
 kostel sv. Matouše
 Lomec
 Třebonín
 Hraběšín
 Třebonín
 Talmberk
 Proseč u Humpolce
Základní informace místa
ID místa: 12925
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama