Zámek byl postaven v roce 1873 hrabě Jindřich Larisch-Mönisch. Kolem zámku byl v r. 1883 zřízen park a postavena rodová hrobka. V roce 1953 byl zámek do základů zbořen z důvodu poddolování.
Hlavní obrázek místa
Historický pohled na zámek
© web
Stavbu zámku realizoval v roce 1873 hrabě Jindřich Larisch – Mönisch, který se sem po dostavbě se svou rodinou přestěhoval. Zámek byl postaven ve vsi Solca na mírném návrší. Byla to dvoupatrová honosná budova postavená v novorenesančním slohu. Okolo zámku byl zřízen park a v roce 1883 byla v západní části parku postavena rodová hrobka ve formě antického chrámku. Larisch – Mönischové také střídavě pobývali na svých dalších zámcích (Fryštát, Ráj) na území Karviné. V roce 1905 byly provedeny stavební úpravy; hlavní vchod byl zvýrazněn vybudováním sloupového portiku s balkonem. Zámek zůstal rodu Larisch – Mönischů i po roce 1918. Na podzim roku 1944 zámek obsadila německá armáda a na sklonku války 5. prosince 1944 zámek vyhořel. V roce 1945 byl zámek jako německý majetek zkonfiskován a následujícího roku získalo konfiskát město Karviná. Při opravách zámku, které probíhaly v letech 1947 – 1950, byla východní, nejvíce poškozená část zámku zbourána, zbytek stavby byl upraven jako jednopatrová budova s podkrovím. Od ledna 1951 objekt sloužil jako zubařská ordinace. Brzy se však začaly objevovat známky poddolování. V létě 1952 musela být budova vystěhována a v roce 1953 byl zámek do základů zbořen. Později byl odstraněn i park a rodová hrobka. V současné době se uvažuje o znovuvybudování hrobky.
Jan Rolenc, Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska, 3.12. 2004
historie

Zámek Solca /Solza/ v Karviné byl postaven v roce 1873. Panství Karviná drželi již od 1569 hornoslezští rytíři Larischové, od roku 1748 povýšení do českého hraběcího stavu. Sňatkem Johanna Josefa Larische (1766–1820) s baronkou Annou von Mönnich (†1787) vznikla hraběcí linie rodu Larisch von Mönnich.

web, 8.2. 2005

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA),

Místa v okolí

 Karviná - Doly
 kaple sv. Anny
 Stonava
 Janečkův mlýn
 Fryštát
 Ráj
 kašna
 radnice
 kostel sv. Marka
 Stonava
 kaple sv. Barbory
 Doubrava
 Horní Suchá
 vodárenská věž
 Prostřední Suchá
 Dolní Suchá
 Orlová
 Pomník sv. Václava
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 Podobora
 Závada
 Životice
 Rybí dům
 Prstná
 Chotěbuz
 kostel sv. Vavřince
 Stanislavice
 Kostelec
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Trojice
 Kotulova dřevěnka
 Šumbark
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 Dolní Lutyně
 kostel sv. Markéty
 Prostřední Bludovice
 Hradiště
 kostel sv. Anny
 Horní Bludovice
 Pitrov
 Šenov
 socha sv. Floriána
 kostel Všech Svatých
 Těšín
 fara
 školní budova
 kostel sv. Mikuláše
 Brandýs
 evangelický kostel
 Žermanický lom
 Těšín
 městské hradby
 Rychvald
 kostel Panny Marie
 synagoga
 studna tří bratří
 důl Michal
 židovský hřbitov
 radnice
 Dolní Soběšovice
 kostel sv. Kříže
 Městská střelnice
 Bartovice
 Horní Soběšovice
 Radvanice
 Třanovice
 Horní Žukov
 Radvanický pivovar
 vodárenská věž
 ZOO Ostrava
 Dolní Domaslavice
 důl Michálka
 halda Ema
 kříž na Vidíkově
 Lom - Mořské oko
 Důl Heřmanice
 důl Neumann
 důl Ema a Lucie
 kostel sv. Stanislava
 Horní Domaslavice
 Vělopolí
 Kocurovice
 Ropice
 Bohumín
 Bruzovice
 strážní věž
 kostel Všech svatých
 Chałupki
 dvůr Paseky
 Konská
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Kříže
 kaple Panny Marie
 Lískovec u Frýdku
Základní informace místa
ID místa: 2331
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama