Zámek byl postaven v roce 1873 hrabě Jindřich Larisch-Mönisch. Kolem zámku byl v r. 1883 zřízen park a postavena rodová hrobka. V roce 1953 byl zámek do základů zbořen z důvodu poddolování.
Hlavní obrázek místa
Historický pohled na zámek
© web
Stavbu zámku realizoval v roce 1873 hrabě Jindřich Larisch – Mönisch, který se sem po dostavbě se svou rodinou přestěhoval. Zámek byl postaven ve vsi Solca na mírném návrší. Byla to dvoupatrová honosná budova postavená v novorenesančním slohu. Okolo zámku byl zřízen park a v roce 1883 byla v západní části parku postavena rodová hrobka ve formě antického chrámku. Larisch – Mönischové také střídavě pobývali na svých dalších zámcích (Fryštát, Ráj) na území Karviné. V roce 1905 byly provedeny stavební úpravy; hlavní vchod byl zvýrazněn vybudováním sloupového portiku s balkonem. Zámek zůstal rodu Larisch – Mönischů i po roce 1918. Na podzim roku 1944 zámek obsadila německá armáda a na sklonku války 5. prosince 1944 zámek vyhořel. V roce 1945 byl zámek jako německý majetek zkonfiskován a následujícího roku získalo konfiskát město Karviná. Při opravách zámku, které probíhaly v letech 1947 – 1950, byla východní, nejvíce poškozená část zámku zbourána, zbytek stavby byl upraven jako jednopatrová budova s podkrovím. Od ledna 1951 objekt sloužil jako zubařská ordinace. Brzy se však začaly objevovat známky poddolování. V létě 1952 musela být budova vystěhována a v roce 1953 byl zámek do základů zbořen. Později byl odstraněn i park a rodová hrobka. V současné době se uvažuje o znovuvybudování hrobky.
Jan Rolenc, Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska, 3.12. 2004
historie

Zámek Solca /Solza/ v Karviné byl postaven v roce 1873. Panství Karviná drželi již od 1569 hornoslezští rytíři Larischové, od roku 1748 povýšení do českého hraběcího stavu. Sňatkem Johanna Josefa Larische (1766–1820) s baronkou Annou von Mönnich (†1787) vznikla hraběcí linie rodu Larisch von Mönnich.

web, 8.2. 2005

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA),

Místa v okolí

 Karviná - Doly
 kaple sv. Anny
 Stonava
 Janečkův mlýn
 Fryštát
 Ráj
 kašna
 radnice
 kostel sv. Marka
 Stonava
 Doubrava
 vodárenská věž
 Horní Suchá
 Prostřední Suchá
 Dolní Suchá
 Orlová
 Pomník sv. Václava
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 Závada
 Podobora
 Životice
 Rybí dům
 Prstná
 Chotěbuz
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 Stanislavice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Trojice
 Kotulova dřevěnka
 Šumbark
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 evangelický kostel
 Dolní Lutyně
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Prostřední Bludovice
 Hradiště
 kostel sv. Anny
 Horní Bludovice
 Pitrov
 Šenov
 socha sv. Floriána
 Těšín
 fara
 školní budova
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Žermanický lom
 Těšín
 Brandýs
 Rychvald
 kostel Panny Marie
 synagoga
 městské hradby
 židovský hřbitov
 studna tří bratří
 důl Michal
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Dolní Soběšovice
 Městská střelnice
 Bartovice
 Horní Soběšovice
 Radvanice
 Horní Žukov
 Radvanický pivovar
 Třanovice
 vodárenská věž
 ZOO Ostrava
 důl Michálka
 Dolní Domaslavice
 halda Ema
 kříž na Vidíkově
 Lom - Mořské oko
 Důl Heřmanice
 důl Neumann
 důl Ema a Lucie
 kostel sv. Stanislava
 Horní Domaslavice
 Vělopolí
 Kocurovice
 Ropice
 Bohumín
 strážní věž
 Bruzovice
 kostel Všech svatých
 Chałupki
 dvůr Paseky
 Konská
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Kříže
 kaple Panny Marie
 Lískovec u Frýdku
Základní informace místa
ID místa: 2331
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama