Nový zámek ve Městě Albrechtice nechali postavit v první pol. 19. stol. opavští podnikatelé Vincent Tlach a Vincent Keil poté co rozhodli, že rekonstrukce starého zámku by byla drahá. Při zámku zřídili park a poblíž i rodinou hrobku.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
Pohled od jihovýchodu
© Luděk Pitter 02/2007
Nový zámek postavený v první polovině 19. stol. se nachází při silnici II/453, vedoucí z Města Albrechtice do Hynčic a dále na Holčovice. Před Hynčicemi nejprve mineme v pravotočivé zatáčce hradbu parku a hned za ní, těsně při silnici vpravo stojí jednopatrový obdélníkový zámek. Dnes se jedná o bytový dům s větším množstvím soukromých majitelů. Zámek obklopoval park, ze kterého se dodnes zachovala jen část.
L.P., 6.2. 2007
historie

Když v roce 1825 koupili albrechtické panství od Karla Traugotta Skrbenského z Hříště opavští podnikatelé Vincent Tlach a Vincent Keil, rozhodli se místo náročné rekonstrukce zámku postavit si nový objekt a zámek pronajímat. Jejich nové stavbě se začalo říkat Nový zámek a původnímu zámku Starý zámek. Současně s výstavbou zámku byl vybudován při zámku park s oranžérií a asi 0,5 km východně byla zbudována na svahu návrší Dubí rodinná hrobka. V roce 1837 nejprve zemřel Vincent Tlach a o rok později i Vincent Keil. Majetek až do roku 1847 spravovaly obě rodiny společně, poté byl však rozdělen a v blízkosti zámku vznikly další dva nové objekty. Při severozápadním okraji parku snad Gustav Hirsch nechal roku 1855 postavit jednopatrový dvoukřídlý obytný dům a rodina Brunnerova na počátku 20. století postavila východně od Nového zámku jednopatrovou secesní vilu s věží. Obě tyto stavby jsou často též nazývány jako Nový zámek…  číst dále

L.P. (Musil F., Plaček M., Úlovec J.: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezka po roce 1945, Libri, 2003), 6.2. 2007

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Město Albrechtice

Místa v okolí

 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Hynčice
 Eldorado
 Hraniční vrch
 Burkvíz
 Dolní Holčovice
 Linhartovy
 Hošťálkovy
 Kobylí
 Jindřichov
 kostel sv. Jiří
 Dívčí Hrad
 Ježník
 Slezské Rudoltice
 kosárna
 Heřmanovice
 Tlustá Berta
 Hrozová
 Freudenštejn
 Biskupská hora
 Zátor
 Široká Niva
 Široká Niva
 Mnichov
 Vrbno pod Pradědem
 Brantice
 Fulštejn
 Leuchtenštejn
 evangelický kostel
 Gebauerova hrobka
 kašna
 evangelická zvonice
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 Krnov
 radnice
 Edelštejn
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Matějovická jeskyně
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Cvilín
 Fürstenwalde
 Zlatorudné mlýny
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Cvilín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
Kontaktní informace
Nerudova 12/521
793 95 Město Albrechtice
Základní informace místa
ID místa: 4959
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama