Nový zámek ve Městě Albrechtice nechali postavit v první pol. 19. stol. opavští podnikatelé Vincent Tlach a Vincent Keil poté co rozhodli, že rekonstrukce starého zámku by byla drahá. Při zámku zřídili park a poblíž i rodinou hrobku.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
Pohled od jihovýchodu
© Luděk Pitter 02/2007
Nový zámek postavený v první polovině 19. stol. se nachází při silnici II/453, vedoucí z Města Albrechtice do Hynčic a dále na Holčovice. Před Hynčicemi nejprve mineme v pravotočivé zatáčce hradbu parku a hned za ní, těsně při silnici vpravo stojí jednopatrový obdélníkový zámek. Dnes se jedná o bytový dům s větším množstvím soukromých majitelů. Zámek obklopoval park, ze kterého se dodnes zachovala jen část.
L.P., 6.2. 2007
historie

Když v roce 1825 koupili albrechtické panství od Karla Traugotta Skrbenského z Hříště opavští podnikatelé Vincent Tlach a Vincent Keil, rozhodli se místo náročné rekonstrukce zámku postavit si nový objekt a zámek pronajímat. Jejich nové stavbě se začalo říkat Nový zámek a původnímu zámku Starý zámek. Současně s výstavbou zámku byl vybudován při zámku park s oranžérií a asi 0,5 km východně byla zbudována na svahu návrší Dubí rodinná hrobka. V roce 1837 nejprve zemřel Vincent Tlach a o rok později i Vincent Keil. Majetek až do roku 1847 spravovaly obě rodiny společně, poté byl však rozdělen a v blízkosti zámku vznikly další dva nové objekty. Při severozápadním okraji parku snad Gustav Hirsch nechal roku 1855 postavit jednopatrový dvoukřídlý obytný dům a rodina Brunnerova na počátku 20. století postavila východně od Nového zámku jednopatrovou secesní vilu s věží. Obě tyto stavby jsou často též nazývány jako Nový zámek…  číst dále

L.P. (Musil F., Plaček M., Úlovec J.: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezka po roce 1945, Libri, 2003), 6.2. 2007

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Město Albrechtice

Místa v okolí

 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Hynčice
 Eldorado
 Hraniční vrch
 Burkvíz
 Dolní Holčovice
 Linhartovy
 Strážnice
 Hošťálkovy
 Na Skalce
 Kobylí
 Jindřichov
 kostel sv. Jiří
 Dívčí Hrad
 Ježník
 Slezské Rudoltice
 kosárna
 Heřmanovice
 Tlustá Berta
 Hrozová
 Freudenštejn
 Biskupská hora
 Zátor
 Mnichov
 Široká Niva
 Široká Niva
 Vrbno pod Pradědem
 Brantice
 Fulštejn
 Leuchtenštejn
 evangelický kostel
 Gebauerova hrobka
 kašna
 evangelická zvonice
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 Krnov
 radnice
 Edelštejn
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Matějovická jeskyně
 radnice
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Kříže
 Cvilín
 Fürstenwalde
 Zlatorudné mlýny
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Cvilín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
Kontaktní informace
Nerudova 12/521
793 95 Město Albrechtice
Základní informace místa
ID místa: 4959
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama