
Jednokřídlý, jednopatrový zděný zámek byl postaven v barokním slohu na obdélníkovém půdorysu s osou ve směru sever-jih. Delší strana zámku nese v přízemí i v patře řadu sedmi oken, některá byla však později zazděna. Kratší strana zámku má vždy po třech oknech, jak v přízemí, tak v patře. Fasáda budovy je zdobena jednoduchou štukovou výzdobou (mezi okny) a bosovanými nárožími. Vchod do zámku je veden v delší stěně budovy, a to ze strany odvrácené od cesty. Budova zámku je kryta mansardovou střechou, proraženou dvěma komíny. Dvůr zámku je dnes při severní straně zastavěn hospodářskými budovami, spíše dřevených konstrukcí.
Historie loveckého zámečku se začíná psát v roce 1711, kdy jej nechal postavit na pokyn hraběte Františka Josefa z Valdštejna stavitel Mikuláš Raimondi. Dnes slouží objekt zámku jako myslivna.
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.