Větrný mlýn holandského typu dal v letech 1837-1838 postavit majitel budišovského panství svobodný pán Karel Baratta-Dragono. Zanikl v roce 1866, kdy jej údajně vypálilo pruské vojsko. Po požáru nebyl obnoven a zachovalo se z něj jen obvodové zdivo do výše 9 metrů. Památkově chráněn od roku 1968.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2011
Severně od zámeckého parku v Budišově se uprostřed lesíka nalézají zříceniny větrného mlýna holandského typu z 19. století. Lokalita se nazývá Věterák a dnes je včetně zříceniny mlýna využívána k rekreačním účelům.
19.7. 2004
historie

Větrný mlýn holandského typu nechal v letech 1837-1838 postavit majitel budišovského panství svobodný pán Karel Baratta-Dragono. Mlýn měl dvě složení, převody, které procházely sklepem budovy dále poháněly 2 pily a 16 stoup na výrobu krup. Mlýn zanikl v roce 1866, kdy jej údajně vypálilo pruské vojsko. Po požáru nebyl mlýn nikdy obnoven, chátral a dnes se z něj zachovalo pouze obvodové zdivo do výše 9 metrů. U země má mlýn průměr země 6,5 metru, vnitřní prostor má průměr pouhých 3,3 metru. Tloušťka zdi je u země 1,4 metru, na koruně stavby 0,4 metru. Stavba má nezvyklá kruhová a eliptická okna, lemovaná kamenným ostěním. Památka stojí v soukromé zahradě a je nepřístupná. Památkově chráněná je od roku 1968.

Milan Caha (zdroj: http://www.povetrnik.cz), 15.3. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Budišov

Místa v okolí

 Budišov
 boží muka
 Nárameč
 Dolní Heřmanice
 Dub
 Pyšel
 Hostákov
 Vlčatín
 Vaneč
 Tasov
 Přeckov
 Sáblíkův lesopark
 pivovar
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 Velké Meziříčí
 boží muka
 Ocmanice
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Velký javor
 Jasenice
 židovský hřbitov
 Hrádek
 kostel sv. Klimenta
 Ořechov
 Černý dům
 Kozlov
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Třebíč
 Plešice
 Holoubek
 Stránecká Zhoř
 boží muka
 Stařík
 hrobka Haugwitzů
 fara
 stará radnice
 barokní most
 pivovar
 Náměšť nad Oslavou
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Jinošov
 Kokštejn
 Křižanov
 Osová
 Zňátky
 Šénvald
 Jinošov
 Valeč
 Valeč
 Zátiší
 Kralice nad Oslavou
 boží muka
 Lhota u Lipníka
 Rohy
 Čertův most
 Krahulov
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Lamberk
 Gloriet
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 Výčapy
 Sádek
Základní informace místa
ID místa: 1010
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 16.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama