Původní tvrz ze 14.stol. v 2. pol.16. stol. přestavěna na zámek. Okolo roku 1830 zbourán a vystavěny dvě budovy klasicistního zámku. R.1890 v zámku zřízena obecní škola a od r.1950 v zámku lesnické učiliště, zdravotnické středisko a základní škola.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Lesonicích
© Pavel Vítek 09/2007
Obec Lesonice leží 8 km severozápadně od Moravských Budějovic. Při jízdě z Jihlavy do Znojma po silnici I/38 odbočit na 39. km vlevo a od křižovatky jsou Lesonice vzdálené 2,5 km. Již z hlavní silnice je lesonický zámek dobře viditelný.
Pavel Vítek, 24.10. 2007
historie

Lesonice, dříve Horní Lesonice, se poprvé připomínají roku 1190. Stavba tvrze je zde doložena roku 1364. Páni z Čechtína, majitelé lesonického panství, nechali tvrz v 2. polovině 16. století přestavět na renesanční zámek. Od roku 1823 náležel zámek s panstvím Reichenbachům, kteří se psali s přídomkem z Lesonic. Za nich byl renesanční zámek kolem roku 1830 zbourán a na jeho místě vystavěny dvě budovy nového, klasicistního zámku. Od té doby zámecké budovy sloužily k občasnému pobytu panstva a hlavně jako kanceláře pro správu panství. Roku 1890 byla v budově zámku zřízena obecní škola. Roku 1950 bylo v levém zámeckém křídle zřízeno lesnické učiliště, v současnosti odloučené pracoviště SOU řemesel a služeb Moravské Budějovice a v pravém křídle zdravotnické středisko a základní škola, která byla v roce 1975 zmodernizována. Současným majitelem zámku je obec Lesonice.

Pavel Vítek, 24.10. 2007

Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Jakubov
 kaple sv. Víta
 Litohoř
 Čáslavice
 Šášovice
 Lesůňky
 Sádek
 Želetava
 Moravské Budějovice
 kostel sv. Jiljí
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Želetava
 Holý mlýn
 Štěpkov
 Dašovský mlýn
 Dašovice
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Krnčice
 Výčapy
 Štěměchy
 Štítky
 Nové Syrovice
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Zdeňkov
 Oponešice
 Čechočovice
 Vesce
 kostel sv. Barbory
 Knínice
 Ratibořice
 kostel sv. Václava
 Budeč
 Budeč
 kaple sv. Magdaleny
 Krahulov
 Heraltice
 Horní Slatina
 Hornice
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Čížov
 Stařík
 Lhota u Lipníka
 Sedlatice
 Hostim
 Třebíč
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Okříšky
 Černý dům
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Kapistránská lípa
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 židovské ghetto
 boží muka
 židovský hřbitov
 Bukovina
 Boskovštejn
 kostel sv. Víta
Kontaktní informace
Obec Lesonice
675 44 Lesonice 117
Tel: 568 446 239
http://www.lesonice.cz/
ou-lesonice@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 4703
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama