Původní tvrz ze 14.stol. v 2. pol.16. stol. přestavěna na zámek. Okolo roku 1830 zbourán a vystavěny dvě budovy klasicistního zámku. R.1890 v zámku zřízena obecní škola a od r.1950 v zámku lesnické učiliště, zdravotnické středisko a základní škola.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Lesonicích
© Pavel Vítek 09/2007
Obec Lesonice leží 8 km severozápadně od Moravských Budějovic. Při jízdě z Jihlavy do Znojma po silnici I/38 odbočit na 39. km vlevo a od křižovatky jsou Lesonice vzdálené 2,5 km. Již z hlavní silnice je lesonický zámek dobře viditelný.
Pavel Vítek, 24.10. 2007
historie

Lesonice, dříve Horní Lesonice, se poprvé připomínají roku 1190. Stavba tvrze je zde doložena roku 1364. Páni z Čechtína, majitelé lesonického panství, nechali tvrz v 2. polovině 16. století přestavět na renesanční zámek. Od roku 1823 náležel zámek s panstvím Reichenbachům, kteří se psali s přídomkem z Lesonic. Za nich byl renesanční zámek kolem roku 1830 zbourán a na jeho místě vystavěny dvě budovy nového, klasicistního zámku. Od té doby zámecké budovy sloužily k občasnému pobytu panstva a hlavně jako kanceláře pro správu panství. Roku 1890 byla v budově zámku zřízena obecní škola. Roku 1950 bylo v levém zámeckém křídle zřízeno lesnické učiliště, v současnosti odloučené pracoviště SOU řemesel a služeb Moravské Budějovice a v pravém křídle zdravotnické středisko a základní škola, která byla v roce 1975 zmodernizována. Současným majitelem zámku je obec Lesonice.

Pavel Vítek, 24.10. 2007

Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Jakubov
 kaple sv. Víta
 Litohoř
 Čáslavice
 Šášovice
 Lesůňky
 Sádek
 Želetava
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 kaple sv. Anny
 fara
 karner sv. Michala
 dům čp. 60
 masné krámy
 Želetava
 Holý mlýn
 Mařenka
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Dašovský mlýn
 Dašovice
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Krnčice
 Štěměchy
 Výčapy
 Štítky
 Nové Syrovice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Zdeňkov
 boží muka
 výklenková kaplička
 Oponešice
 Čechočovice
 kostel sv. Barbory
 Vesce
 Knínice
 Ratibořice
 kostel sv. Václava
 Budeč
 Budeč
 kaple sv. Magdaleny
 Krahulov
 kaple
 Heraltice
 Hornice
 Horní Slatina
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Čížov
 Lhota u Lipníka
 Stařík
 Sedlatice
 Hostim
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Okříšky
 Černý dům
 Hrádek
 židovský hřbitov
 kaple
 Kapistránská lípa
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 městské opevnění
 boží muka
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Bukovina
 Boskovštejn
 Radotice
 kostel sv. Víta
Kontaktní informace
Obec Lesonice
675 44 Lesonice 117
Tel: 568 446 239
http://www.lesonice.cz/
ou-lesonice@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 4703
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama