Nad zámkem Velké Losiny na kopci Strážník stával strážný hrádek. Datuje se od konce 13. stol. až do poč. 14 stol. Jeho půdorys je zachycen na katastrální mapě Velkých Losin z r. 1834. Autor, majitel ani dějiny nejsou známy, neboť chybí písemné prameny.
Hlavní obrázek místa
Pohled na Strážník ze zámku Velké Losiny
© IR 2018
Nad zámkem Velké Losiny se vypíná kopec Strážník. Jak bylo zjištěno, na jeho vrcholové rovné partii stával středověký strážný objekt oválného tvaru, asi o rozměrech 20 x 30 m. Tento hrádek obepínalo opevnění asi o rozměrech 70 x 90 m. Tento půdorys je dokonce zachycen na stavebním katastru Velkých Losin z r. 1834. Usuzuje se, že hrádek byl vystavěn z kamene a jeho vnější val s příkopem byl zřejmě opevněn dřevěnou palisádou. Vznik sídla se datuje ke konci 13. století a zánik snad k roku 1330, kdy podobný osud postihl okolní hrady. K místu nemáme žádné textové prameny, takže neznáme jak stavitele, tak hlavní účel. Všeobecně se předpokládá, že šlo o strážní hrádek v oblasti dolování železné rudy a cenných kovů. Kopec byl zalesněn Lichtenštejny až v 18. století a dokonce na vrcholu stával vyhlídkový altán, ze kterého se nic nedochovalo, ale pravděpodobně přispěl k úpravě hradní plošiny. Samotný objekt hrádku však nemá žádnou historickou spojitost s tvrzí, která předcházela stavbě zámku pod kopcem. Na místě samotném je objekt již velmi nečitelný, ale přesto se dá rozpoznat jak centrální plošina, tak části valu. Přístupová cesta snad kopíruje původní přístupovou cestu a je značena modrou turistickou značkou od zámku stojícího při říčce Losince.
Rozehnal Ivo - zdroje - Plaček M. (2007): Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí: Dodatky //web .rapotin.cz/obec/informace-o-obci/historie, 16.3. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Velké Losiny

Místa v okolí

 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 ruční papírna
 Kalvárie
 Maršíkov
 kostel sv. Martina
 Sobotín
 Vikýřovice
 Rapotín
 kostel sv. Vavřince
 Vikýřovice
 Loučná nad Desnou
 kostel sv. Barbory
 hrobka rodiny Kleinů
 Geschaderův dům
 mariánský sloup
 radnice
 Šumperk
 Burgstein
 Frankštát
 Třemešek
 Háj u Šumperka
 Pleče
 Bohdíkov
 Mrtvý muž
 kostel sv. Mikuláše
 Bludoveček
 kostel sv. Isidora
 Bludov
 Ztracené kameny
 kostel sv. Linharta
 Zelené kameny
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 kostel sv. Vavřince
 Rabštejn
 Ruda nad Moravou
 lázně Bludov
 Jelení studánka
 kaple sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 Františkova myslivna
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Linharta
 Alfrédova chata
 Branná
 Brníčko
 kostel sv. Michala
 fojtství
 radnice
 Červenohorské sedlo
 kostel sv. Matouše
 hraniční sloup
 Vozka
 Petrovy kameny
 chata Barborka
 chata Švýcárna
 Praděd
 rychta
 Vysoký vodopád
 nadhledna Háječek
 kostel sv. Václava
 Rešov
 Stezka v oblacích
Základní informace místa
ID místa: 15574
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama