Nad zámkem Velké Losiny na kopci Strážník stával strážný hrádek. Datuje se od konce 13. stol. až do poč. 14 stol. Jeho půdorys je zachycen na katastrální mapě Velkých Losin z r. 1834. Autor, majitel ani dějiny nejsou známy, neboť chybí písemné prameny.
Hlavní obrázek místa
Pohled na Strážník ze zámku Velké Losiny
© IR 2018
Nad zámkem Velké Losiny se vypíná kopec Strážník. Jak bylo zjištěno, na jeho vrcholové rovné partii stával středověký strážný objekt oválného tvaru, asi o rozměrech 20 x 30 m. Tento hrádek obepínalo opevnění asi o rozměrech 70 x 90 m. Tento půdorys je dokonce zachycen na stavebním katastru Velkých Losin z r. 1834. Usuzuje se, že hrádek byl vystavěn z kamene a jeho vnější val s příkopem byl zřejmě opevněn dřevěnou palisádou. Vznik sídla se datuje ke konci 13. století a zánik snad k roku 1330, kdy podobný osud postihl okolní hrady. K místu nemáme žádné textové prameny, takže neznáme jak stavitele, tak hlavní účel. Všeobecně se předpokládá, že šlo o strážní hrádek v oblasti dolování železné rudy a cenných kovů. Kopec byl zalesněn Lichtenštejny až v 18. století a dokonce na vrcholu stával vyhlídkový altán, ze kterého se nic nedochovalo, ale pravděpodobně přispěl k úpravě hradní plošiny. Samotný objekt hrádku však nemá žádnou historickou spojitost s tvrzí, která předcházela stavbě zámku pod kopcem. Na místě samotném je objekt již velmi nečitelný, ale přesto se dá rozpoznat jak centrální plošina, tak části valu. Přístupová cesta snad kopíruje původní přístupovou cestu a je značena modrou turistickou značkou od zámku stojícího při říčce Losince.
Rozehnal Ivo - zdroje - Plaček M. (2007): Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí: Dodatky //web .rapotin.cz/obec/informace-o-obci/historie, 16.3. 2021
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Velké Losiny

Místa v okolí

 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 ruční papírna
 Kalvárie
 Maršíkov
 kostel sv. Martina
 Vikýřovice
 Sobotín
 Rapotín
 Vikýřovice
 kostel sv. Vavřince
 Loučná nad Desnou
 kostel sv. Barbory
 hrobka rodiny Kleinů
 Geschaderův dům
 mariánský sloup
 Šumperk
 radnice
 Burgstein
 Frankštát
 Třemešek
 Háj u Šumperka
 Pleče
 Bohdíkov
 Mrtvý muž
 kostel sv. Mikuláše
 Bludoveček
 Bludov
 Ztracené kameny
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jiří
 Zelené kameny
 Bludov
 kostel sv. Vavřince
 Rabštejn
 Ruda nad Moravou
 lázně Bludov
 Jelení studánka
 kaple sv. Prokopa
 Františkova myslivna
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Linharta
 Alfrédova chata
 Branná
 fojtství
 Brníčko
 kostel sv. Michala
 Červenohorské sedlo
 kostel sv. Matouše
 hraniční sloup
 Vozka
 Petrovy kameny
 chata Barborka
 chata Švýcárna
 Praděd
 rychta
 kostel sv. Václava
 Rešov
 Stezka v oblacích
Základní informace místa
ID místa: 15574
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama