Nad zámkem Velké Losiny na kopci Strážník stával strážný hrádek. Datuje se od konce 13. stol. až do poč. 14 stol. Jeho půdorys je zachycen na katastrální mapě Velkých Losin z r. 1834. Autor, majitel ani dějiny nejsou známy, neboť chybí písemné prameny.
Hlavní obrázek místa
Pohled na Strážník ze zámku Velké Losiny
© IR 2018
Nad zámkem Velké Losiny se vypíná kopec Strážník. Jak bylo zjištěno, na jeho vrcholové rovné partii stával středověký strážný objekt oválného tvaru, asi o rozměrech 20 x 30 m. Tento hrádek obepínalo opevnění asi o rozměrech 70 x 90 m. Tento půdorys je dokonce zachycen na stavebním katastru Velkých Losin z r. 1834. Usuzuje se, že hrádek byl vystavěn z kamene a jeho vnější val s příkopem byl zřejmě opevněn dřevěnou palisádou. Vznik sídla se datuje ke konci 13. století a zánik snad k roku 1330, kdy podobný osud postihl okolní hrady. K místu nemáme žádné textové prameny, takže neznáme jak stavitele, tak hlavní účel. Všeobecně se předpokládá, že šlo o strážní hrádek v oblasti dolování železné rudy a cenných kovů. Kopec byl zalesněn Lichtenštejny až v 18. století a dokonce na vrcholu stával vyhlídkový altán, ze kterého se nic nedochovalo, ale pravděpodobně přispěl k úpravě hradní plošiny. Samotný objekt hrádku však nemá žádnou historickou spojitost s tvrzí, která předcházela stavbě zámku pod kopcem. Na místě samotném je objekt již velmi nečitelný, ale přesto se dá rozpoznat jak centrální plošina, tak části valu. Přístupová cesta snad kopíruje původní přístupovou cestu a je značena modrou turistickou značkou od zámku stojícího při říčce Losince.
Rozehnal Ivo - zdroje - Plaček M. (2007): Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí: Dodatky //web .rapotin.cz/obec/informace-o-obci/historie, 16.3. 2021
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Velké Losiny

Místa v okolí

 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 ruční papírna
 Kalvárie
 Maršíkov
 kostel sv. Martina
 Vikýřovice
 Sobotín
 Rapotín
 Vikýřovice
 kostel sv. Vavřince
 Loučná nad Desnou
 kostel sv. Barbory
 hrobka rodiny Kleinů
 Geschaderův dům
 mariánský sloup
 Šumperk
 radnice
 Burgstein
 Frankštát
 Třemešek
 Háj u Šumperka
 Pleče
 Bohdíkov
 Mrtvý muž
 kostel sv. Mikuláše
 Bludoveček
 Bludov
 Ztracené kameny
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jiří
 Zelené kameny
 Bludov
 kostel sv. Vavřince
 Rabštejn
 Ruda nad Moravou
 lázně Bludov
 Jelení studánka
 kaple sv. Prokopa
 Františkova myslivna
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Linharta
 Alfrédova chata
 Branná
 fojtství
 Brníčko
 kostel sv. Michala
 Červenohorské sedlo
 kostel sv. Matouše
 hraniční sloup
 Vozka
 Petrovy kameny
 chata Barborka
 chata Švýcárna
 Praděd
 rychta
 kostel sv. Václava
 Rešov
 Stezka v oblacích
Základní informace místa
ID místa: 15574
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama