Kostel postaven v letech 1708-1712. Rozšířen a přistavěna věž r.1770. Inventář pocházel z 18.a 19.st. Poslední oprava koncem 19.st. Po r.1945 kostel opuštěn. Od 70. let 20.st. postupně vykrádán a pustošen. Poč. 21. stol. zahájeny opravy kostela.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jana Nepomuckého
© Adam Prokeš, 09/2006
Vrchní Orlice, součást obce Bartošovice, se nachází v Orlických horách, přímo na státní hranici s Polskem. Leží v údolí Hadinského potoka, který je pravostranným přítokem Divoké Orlice. Vrchní Orlice je prvně připomínána v r. 1567, jako samostatná obec byla od roku 1603.
Pavel Vítek, 18.1. 2007
historie

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici byl postaven v letech 1708 - 1712 stavitelem K. Reinem. Rozšířen byl v roce 1770 a tehdy k němu byla přistavěna věž. Zařízení kostela pocházelo z 18. a 19. století. Poslední oprava a vymalování provedeno na konci 19. století. Po odsunu Němců po roce 1945 je kostel opuštěný. Od 70. let 20. století byl postupně vykrádán a pustošen. O kostel se v současnosti stará Sdružení Neratov. Byly zahájeny opravy kostela a úpravy probíhají i na hřbitově, který kostel obklopuje. Lze tedy předpokládat, že kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici nebude zcela zapomenut a zlikvidován, ale že postupem času znovu ožije.

Pavel Vítek, 18.1. 2007

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Bartošovice v Orlických horách

Místa v okolí

 Niemojów
 pevnost Hanička
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 Szczerba
 Lusthaus
 Anenský vrch
 fara
 židovský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 domek Na Sboru
 Międzylesie
 socha Panny Marie
 Pěčín
 hrad u Nekoře
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Anny
 kaple na rozcestí
 kaple sv. Anny
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Helvíkovice
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Antonína
 vodopád Wilczki
 Vojenské muzeum
 Suchý vrch
 Na Velké Deštné
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 Litice nad Orlicí
Základní informace místa
ID místa: 4914
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama