Kostel postaven v letech 1708-1712. Rozšířen a přistavěna věž r.1770. Inventář pocházel z 18.a 19.st. Poslední oprava koncem 19.st. Po r.1945 kostel opuštěn. Od 70. let 20.st. postupně vykrádán a pustošen. Poč. 21. stol. zahájeny opravy kostela.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jana Nepomuckého
© Adam Prokeš, 09/2006
Vrchní Orlice, součást obce Bartošovice, se nachází v Orlických horách, přímo na státní hranici s Polskem. Leží v údolí Hadinského potoka, který je pravostranným přítokem Divoké Orlice. Vrchní Orlice je prvně připomínána v r. 1567, jako samostatná obec byla od roku 1603.
Pavel Vítek, 18.1. 2007
historie

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici byl postaven v letech 1708 - 1712 stavitelem K. Reinem. Rozšířen byl v roce 1770 a tehdy k němu byla přistavěna věž. Zařízení kostela pocházelo z 18. a 19. století. Poslední oprava a vymalování provedeno na konci 19. století. Po odsunu Němců po roce 1945 je kostel opuštěný. Od 70. let 20. století byl postupně vykrádán a pustošen. O kostel se v současnosti stará Sdružení Neratov. Byly zahájeny opravy kostela a úpravy probíhají i na hřbitově, který kostel obklopuje. Lze tedy předpokládat, že kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici nebude zcela zapomenut a zlikvidován, ale že postupem času znovu ožije.

Pavel Vítek, 18.1. 2007

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Bartošovice v Orlických horách

Místa v okolí

 Niemojów
 pevnost Hanička
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 Szczerba
 Lusthaus
 Anenský vrch
 fara
 židovský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 domek Na Sboru
 Międzylesie
 socha Panny Marie
 Pěčín
 hrad u Nekoře
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Anny
 kaple na rozcestí
 kaple sv. Anny
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Helvíkovice
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Antonína
 vodopád Wilczki
 Vojenské muzeum
 Suchý vrch
 Na Velké Deštné
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 Litice nad Orlicí
Základní informace místa
ID místa: 4914
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama