Hlavní obrázek místa
Pevnost Hanička
© Jan P. Štěpánek 08/2006

Přístupové trasy

Pevnost Hanička se nachází v Královéhradeckém kraji v okrese Rychnov nad Kněžnou. Je zhruba 5 km vzdušnou čarou na severovýchod od Rokytnice v Orlických horách, nedaleko státní hranice s Polskou republikou, tehdejším Německem. Areálem pevnosti prochází červená turistická značka – Jiráskova cesta vedoucí po hřebenech Orlických hor od Králík až po Náchod. Z Rokytnice v O.h. lze na pevnost dojít i po značených turistických trasách. Nejlepší přístupové trasy pro motoristy jsou ze silnice č. 14 Rychnov nad Kněžnou – Javornice – Pěčín – Rokytnice v O.h. nebo ze silnice č. 11 (Žamberk) – Helvíkovice – Kameničná – Pěčín – Rokytnice v O.h. Z Rokytnice v O.h. jsou příjezdové trasy značeny ve směru Bartošovice, kde po 7 kilometrech návštěvníci narazí na odstavné parkoviště v prostoru Panské Pole – Hanička. Odtud je to zhruba 2 km po červené turistické značce směr Anenský vrch. Cesta trvá cca 30 min a vede lesem s mírným stoupáním. Na odstavném parkovišti je možnost občerstvení. V hlavní sezóně je možnost občerstvení též přímo v areálu pevnosti. Pro návštěvníky, kteří nás chtějí navštívit vlakem doporučujeme následující spojení: v pracovní dny příjezd od Doudleb n. O. do Rokytnice ve O.h. 8.31, poté autobusem v 9.00 směr Bartošovice do osady Hanička nebo v 11.20 a autobusem ve 12.36 směr osada Hanička. Zastávka autobusu je 100 m od stanice Českých drah. Z osady Hanička se opět musí pokračovat pěšky po červené turistické značce. Označené autobusy jezdí pouze v pracovní dny !!
4.3. 2003
historie

Hanička

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného v letech 1935 – 38 především proti Německu. Pevnost Hanička byla stavěna v letech 1936 až 1938 pražskou firmou ing. Bedřich Hlava Riegrovo nábřeží 14 PRAHA II. Výstavbu řídilo Ženijní skupinové velitelství X. umístěné v Rokytnici v Orlických horách. Stavební práce byly hotovy za 22 měsíců, přičemž Hanička tehdy stála 28 milionů korun. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v nedalekém okolí. Velitelem Haničky byl jmenován mjr. pěchoty Jaroslav Mikuláš Novák, bývalý legionář a účastník bitvy u Zborova. Plánovaná posádka byla vypočítána na 426 mužů. Jelikož pevnost nebyla zcela dokončena většina posádky byla ubytována v mírových kasárnách v Rokytnici v O.h. a na pevnosti se nacházely pouze strážní jednotky. Hanička se skládala ze šesti bojových objektů v podzemí propojených stovkami metrů chodeb a sálů. Mohutné sály mohly…  číst dále

4.3. 2003

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK),

Místa v okolí

 Anenský vrch
 fara
 mariánský sloup
 kašna
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Niemojów
 Suchá
 socha Panny Marie
 Pašerácká lávka
 Zemská brána
 Lusthaus
 Szczerba
 domek Na Sboru
 Pěčín
 kaple na rozcestí
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Amálka
 kostel sv. Jiří
 radnice
 kaple sv. Antonína
 Rychmberk
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Žamberk
 Międzylesie
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Antonína
 Divišovo divadlo
 Helvíkovice
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 hrad u Nekoře
 Na Velké Deštné
 Fort Wilhelma
 Trčkov
 Hlodný
 Nový hrad
 Peklo
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 socha sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 Šerlišský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Potštejn
Kontaktní informace
Správa pevnosti Hanička
Luděk Vávra
Nám. Jindřicha Šimka č. 3
517 61 Rokytnice v O.H.
Tel: 494 595 393
Základní informace místa
ID místa: 1371
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama