Hlavní obrázek místa
Pěchotní srub R-S76
V tuto chvíli nejzachovalejší objekt na muzeu.
© 2003 Luděk Vávra

Přístupové trasy

Pevnost Hanička se nachází v Královéhradeckém kraji v okrese Rychnov nad Kněžnou. Je zhruba 5 km vzdušnou čarou na severovýchod od Rokytnice v Orlických horách, nedaleko státní hranice s Polskou republikou, tehdejším Německem. Areálem pevnosti prochází červená turistická značka – Jiráskova cesta vedoucí po hřebenech Orlických hor od Králík až po Náchod. Z Rokytnice v O.h. lze na pevnost dojít i po značených turistických trasách. Nejlepší přístupové trasy pro motoristy jsou ze silnice č. 14 Rychnov nad Kněžnou – Javornice – Pěčín – Rokytnice v O.h. nebo ze silnice č. 11 (Žamberk) – Helvíkovice – Kameničná – Pěčín – Rokytnice v O.h. Z Rokytnice v O.h. jsou příjezdové trasy značeny ve směru Bartošovice, kde po 7 kilometrech návštěvníci narazí na odstavné parkoviště v prostoru Panské Pole – Hanička. Odtud je to zhruba 2 km po červené turistické značce směr Anenský vrch. Cesta trvá cca 30 min a vede lesem s mírným stoupáním. Na odstavném parkovišti je možnost občerstvení. V hlavní sezóně je možnost občerstvení též přímo v areálu pevnosti. Pro návštěvníky, kteří nás chtějí navštívit vlakem doporučujeme následující spojení: v pracovní dny příjezd od Doudleb n. O. do Rokytnice ve O.h. 8.31, poté autobusem v 9.00 směr Bartošovice do osady Hanička nebo v 11.20 a autobusem ve 12.36 směr osada Hanička. Zastávka autobusu je 100 m od stanice Českých drah. Z osady Hanička se opět musí pokračovat pěšky po červené turistické značce. Označené autobusy jezdí pouze v pracovní dny !!
4.3. 2003
historie

Hanička

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného v letech 1935 – 38 především proti Německu. Pevnost Hanička byla stavěna v letech 1936 až 1938 pražskou firmou ing. Bedřich Hlava Riegrovo nábřeží 14 PRAHA II. Výstavbu řídilo Ženijní skupinové velitelství X. umístěné v Rokytnici v Orlických horách. Stavební práce byly hotovy za 22 měsíců, přičemž Hanička tehdy stála 28 milionů korun. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v nedalekém okolí. Velitelem Haničky byl jmenován mjr. pěchoty Jaroslav Mikuláš Novák, bývalý legionář a účastník bitvy u Zborova. Plánovaná posádka byla vypočítána na 426 mužů. Jelikož pevnost nebyla zcela dokončena většina posádky byla ubytována v mírových kasárnách v Rokytnici v O.h. a na pevnosti se nacházely pouze strážní jednotky. Hanička se skládala ze šesti bojových objektů v podzemí propojených stovkami metrů chodeb a sálů. Mohutné sály mohly…  číst dále

4.3. 2003

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK),

Místa v okolí

 Anenský vrch
 fara
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 kašna
 židovský hřbitov
 Niemojów
 Pašerácká lávka
 socha Panny Marie
 Zemská brána
 Lusthaus
 Szczerba
 domek Na Sboru
 Pěčín
 kaple na rozcestí
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Rychmberk
 kaple sv. Antonína
 židovský hřbitov
 Žamberk
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 Międzylesie
 kostel sv. Antonína
 kaple sv. Rozálie
 Divišovo divadlo
 Helvíkovice
 kostel sv. Vavřince
 Villa Nova Uhřínov
 hrad u Nekoře
 Na Velké Deštné
 Fort Wilhelma
 Hlodný
 Nový hrad
 Peklo
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Šerlišský mlýn
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
Kontaktní informace
Správa pevnosti Hanička
Luděk Vávra
Nám. Jindřicha Šimka č. 3
517 61 Rokytnice v O.H.
Tel: 494 595 393
Základní informace místa
ID místa: 1371
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama