Renesanční zámek, původně tvrz z r. 1366. Po roce 1561 ji vyženil J. Černín z Chudenic. Patrně v tomto období byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Po jeho smrti zámek zdědil Diviš Černín popravený 21.6.1621 na Staroměstském nám.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od jihovýchodu
© Pavel Zany Komárek 25/9/2004
zbytky tvrze jsou v ohrazeném areálu soukromé firmy, při naší sobotní návštěvě byl přítomen pouze jeden zaměstnanec zřejmě ukrajinského původu, který na náš dotaz cosi zamumlal. Považovali jsme to za souhlas a prohlédli jsme si alespoň dvě místnosti gotického paláce. Jak by se na případný zájem o návštěvu tvářili kompetentnější zaměstnanci těžko říct. Severní fronta budovy se obrací do areálu obecního úřadu, fotografovat ji však bylo nemožné, z této strany je zarovnána pytli s plastovým odpadem.
Zany, 27.9. 2004
historie

dějiny

Roku 1366 jsou uváděni bratři Jaroslav a Mikuláš z Nedrahovic, jejichž potomci drželi Nedrahovice až do konce 15. století. Rod vymřel před rokem 1496, kdy bylo rozděleno dědictví po Václavu z Nedrahovic a jeho dceři. Roku 1530 prodal Ondřej Víta ze Rzavého tvrz v Nedrahovicích Janu st. Kalenicovi z Kalenic, od něhož ji zase roku 1550 koupil Petr Zálužský z Podhoří. Ten roku 1561 odkázal Nedrahovice své druhé manželce Marianě z Říčan. Mariana přinesla tvrz věnem svému druhému manželu Janu Černínovi z Chudenic. Patrně za něj byla tvrz přestavěna na renesanční zámek, který roku 159 při dělení Janových synů získal Diviš Černín, jeden z vůdců stavovského povstání popravených na Staroměstském náměstí 21. června 1621. Zkonfiskovaný statek získal císařský vojevůdce don Baltasar Marradas a roku 1623 Polyxena z Lobkovic, která jej připojila k panství Vysoký Chlumec. Když po její smrti roku 1636 přebíral dědictví její syn Václav…  číst dále

Zany, 27.9. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys, černě gotické zdivo, křížkovaně pozdně gotické, šrafovaně renesanční
© Petr Chotěbor (in Encyklopedie českých tvrzí, díl 2 K-R, ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Zvěřinec
 Bolechovice
 Hrádek u Lovčic
 Doubravice
 Lovčice
 Lidkovice
 Vysoký Chlumec
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Ústupenice
 Dobrohošť
 Červený Hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 Měšetice
 kostel sv. Martina
 Obětní kámen
 nová radnice
 stará radnice
 Poušť sv. Marka
 Vojkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jeronýma
 Prčice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 špýchar
 Uhřice
 morová kaplička
 Pořešice
 Štětkovice
 Chlístovské menhiry
 Nové Mitrovice
 Husova kazatelna
 Třebnice
 Jetřichovice
 Příčovy
 Obděnice
 kaple Panny Marie
 Příčovy
 židovský hřbitov
 Martinice
 Staré Mitrovice
 Plešiště
 Kňovice
 kostel sv. Prokopa
 Osečany
 Drahoušek
 Vrškámen
 boží muka
 Petrovice
 Vrchotice
 Suchdol
 synagoga
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Vrchotovy Janovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 rozhledna Kuníček
 Nalžovice
 Beztahov
 Nadějkov
 Skrýšov u Sedlčan
 Radíč
 Smilkov
 Libenice
 kostel sv. Lukáše
 Památník Josefa Suka
 Křešice
 Kouty
 Zahrádka
 Křepenice
 Kozí Hřbet
 Nalžovické Podhájí
 koncentrační tábor
 Boží hrob
 židovský hřbitov
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Votice
 vyhlídka nad Kamýkem
 kostel sv. Václava
 Vlksice
 Zrůbek
 židovský hřbitov
 Zhoř
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 Stajice
 Červenka
 Hrazany
 Jistebnice
 Olbramovice
 Buchov
 kostel Všech svatých
 Jistebnice
 Ostromeč
 Miličín
 Kujalův lom
 Hřiměždice
 fara
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Čelina
 synagoga
 Veselý vrch
 Jenišovice
 Borotín
 dvůr Borotín
 Skalní brána
 Kotýřina
Základní informace místa
ID místa: 757
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama