Štola vznikla při podpovrchové těžbě břidlice pravděpodobně ve 2. polovině 19. století, nyní slouží jako zimoviště kriticky ohroženého vrápence malého a dalších letounů.
Hlavní obrázek místa
Soudkova štola
vedlejší chodba
© Roman Zikmund, 11/2010
Štola se nachází asi 500 metrů východně od obce Boňkov. Do štoly vedou dva vchody, opatřené mřížovými dveřmi, které by měly být pravděpodobně uzamčené. Při naší návštěvě byly vchody odemčené a poškozené (pravděpodobně dílo vandalů). Jelikož je štola významným zimovištěm kriticky ohroženého vrápence malého a několika druhů netopýrů, měl by se případný návštěvník štoly chovat velmi opatrně a ohleduplně. Informační tabule před vchodem do štoly informuje, že: Je zakázáno rušení netopýrů na zimovištích! Netopýrům vadí především manipulace se zimujícími jedinci, změny teplotního režimu, nadměrné osvětlení a hluk spojený se zvýšeným pohybem lidí a rozděláváním ohňů. Ve štole také hrozí nebezpečí úrazu pádem!
Roman Zikmund , 1.12. 2010
popis

Štola je významné zimoviště vrápence malého a dalších letounů, např. netopýra velkého, netopýra brvitého, netopýra řasnatého, netopýra vodního, netopýra severního, netopýra ušatého a netopýra černého. Ojediněle byl v minulosti nalezen i netopýr velkouchý.

Roman Zikmund , 30.11. 2010

historie

Štola vznikla při podpovrchové těžbě břidlice, pravděpodobně ve 2. polovině 19. století, kdy zažívalo toto báňské odvětví v regionu největší rozmach.

Roman Zikmund , 30.11. 2010

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Boňkov

Místa v okolí

 Puchart
 Lom Olšovec
 Kunzov
 zvonice
 Partutovice
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 větrný mlýn
 kaple
 kostel sv. Havla
 Drahotuše
 Hranice
 radnice
 mariánský sloup
 Nová synagoga
 městské hradby
 hradiště Obírka
 Rybáře
 kostel sv. Jiří
 železniční viadukt
 Svrčov
 lázně
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 kostel sv. Mikuláše
 Ústí
 Helfštýn
 Špičky
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Petra
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Spálov
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 katovna
 Wesselsky mlýn
 městské hradby
 Odry
 zvonice
 Skalička
 kostel sv. Anny
 Skalička
 Švédská skála
 Malhotice
 mlýnský náhon
 Malhotice
 Kladníky
 Kladníky
 Hlinsko
 Velká Střelná
 kaple sv. Anny
 Oprostovice
 Hustopeče nad Bečvou
 Bores
 Veselíčko
 Velká Střelná
 Kelč
 větrný mlýn
 Hustopeče nad Bečvou
 kostel sv. Mikuláše
 Kladeruby
 kamenný most
 Pavlovice u Přerova
 větrný mlýn
 Pavlovice u Přerova
 Prosenice
Základní informace místa
ID místa: 9584
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 6.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama