Renesanční zámek, přestavěný v 16. století z obranné věže o století starší. Zakladatelem tvrze byl Thammon von Zeschau. Další přestavby 1660 a 1730. Zchátralý objekt je součástí hospodářského dvora.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2008
Ścinawka Średnia leží nedaleko hraničního přechodu Otovice – Tlumaczów, na silnici směrem na Kladsko. Zámek je na dohled od hlavní silnice, odbočka je označena směrovkou. Přístup je problematický, objekt je v havarijním stavu a navíc leží uprostřed obývaného a hospodářsky využívaného dvora.
M.C., 16.8. 2008
historie

Tvrz v podobě obdélníkové obranné věže byla postavena v dnešní obci Ścinawka Średnia v 15. století. Jejím stavitelem byl patrně Thammon von Zeschau (Czechau). Jednalo se o malou opevněnou stavbu s rozměry 12x16 metrů, obehnanou vnějším opevněním a příkopem. V roce 1412 byla tvrz uváděna jako zděný dvorec. Před polovinou 16. století byla přestavěna renesančně. Další zásadní renesanční přestavby proběhly v roce 1590. V letech 1660 a 1730 proběhly barokní přestavby do podoby zámku. Po těchto přestavbách se objekt skládal z původní věže (renesančně upravené), dvou křídel – západního a severního – a několika dalších menších přístavků. V letech 1901 a 1935 proběhly poslední velké opravy, od druhé světové války areál chátrá. Objekt dnes tvoří část obývaného (i když chátrajícího) hospodářského dvora a je v havarijním stavu.

Milan Caha (zdroj: www.zamki.pl), 16.8. 2008

Komentáře

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

Kontaktní informace
Zamek Kapitanowo
ul. Marii Konopnickiej
57-410 Ścinawka Średnia
Tel: +48 74 8733671; +48 602157273
http://www.kapitanowo.one.pl
Základní informace místa
ID místa: 6622
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama