Renesanční zámek, přestavěný v 16. století z obranné věže o století starší. Zakladatelem tvrze byl Thammon von Zeschau. Další přestavby 1660 a 1730. Zchátralý objekt je součástí hospodářského dvora.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2008
Ścinawka Średnia leží nedaleko hraničního přechodu Otovice – Tlumaczów, na silnici směrem na Kladsko. Zámek je na dohled od hlavní silnice, odbočka je označena směrovkou. Přístup je problematický, objekt je v havarijním stavu a navíc leží uprostřed obývaného a hospodářsky využívaného dvora.
M.C., 16.8. 2008
historie

Tvrz v podobě obdélníkové obranné věže byla postavena v dnešní obci Ścinawka Średnia v 15. století. Jejím stavitelem byl patrně Thammon von Zeschau (Czechau). Jednalo se o malou opevněnou stavbu s rozměry 12x16 metrů, obehnanou vnějším opevněním a příkopem. V roce 1412 byla tvrz uváděna jako zděný dvorec. Před polovinou 16. století byla přestavěna renesančně. Další zásadní renesanční přestavby proběhly v roce 1590. V letech 1660 a 1730 proběhly barokní přestavby do podoby zámku. Po těchto přestavbách se objekt skládal z původní věže (renesančně upravené), dvou křídel – západního a severního – a několika dalších menších přístavků. V letech 1901 a 1935 proběhly poslední velké opravy, od druhé světové války areál chátrá. Objekt dnes tvoří část obývaného (i když chátrajícího) hospodářského dvora a je v havarijním stavu.

Milan Caha (zdroj: www.zamki.pl), 16.8. 2008

Půdorys místa

půdorys 2. podlaží
© A. Kwaśniewski, 1998 (in Małgorzata Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, Oficyna wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, 2003)
Obrázek Obrázek

Komentáře

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

Kontaktní informace
Zamek Kapitanowo
ul. Marii Konopnickiej
57-410 Ścinawka Średnia
Tel: +48 74 8733671; +48 602157273
http://www.kapitanowo.one.pl
Základní informace místa
ID místa: 6622
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama