Mohutná čtyřpodlažní barokní sýpka z roku 1726, kterou nechala postavit Eleonora Kristína, říšská hraběnka Metternichová. Za napoleonských válek, v roce 1813, zde byl umístěn lazaret. Ve druhé polovině 20. století patřila sýpka státnímu statku. Na konci 20. století byla opuštěna a chátrala.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2014
Herálec, německy Heraletz, Erharts (1401), leží 7 km východně od Humpolce. První zmínky o obci jsou z roku 1280. V obci je řada památkově chráněných objektů (zámek, kostel svatého Bartoloměje, sochy svatého Floriána a svatého Jana Nepomuckého, zrušený hřbitov s náhrobky z napoleonských válek a několik kamenných i zděných božích muk). Obec je rodištěm významného českého krajináře 19. století Adolfa Kosárka (tento zakladatel novodobé české krajinomalby zemřel ve svých 29 letech a je pohřben na Malostranském hřbitově v Praze) a básníka Jana Zábrany. Obcí prochází modře značená turistická trasa.
19.7. 2019
historie

Mohutná, 15 metrů vysoká čtyřpodlažní barokní sýpka stojí na mírném návrší cca 250 metrů severně od zámku, v bezpečné vzdálenosti od další zástavby obce. Sýpku nechala postavit roku 1726 Eleonora Kristína, říšská hraběnka Metternichová, když zdejší panství zdědila po svém bratru, Arnoštu Augustýnovi, říšském hraběti Metternichovi. O této skutečnosti svědčí nápis, vytesaný nad vchodem: „ 17 Za slavného a šťastného panování vysoce urozené paní, paní Eleonory Kristíny, říšské hraběnky Metternichové, dědičné paní na Herálci, Humpolci a Úsobí 26“. Za napoleonských válek v roce 1813 zde byl nějakou dobu umístěn lazaret. Ve druhé polovině 20. století patřila sýpka státním statkům. Na konci 20. století byla opuštěna a chátrala.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 19.7. 2019

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Herálec

Místa v okolí

 boží muka
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Věž
 Úsobí
 zvonička
 Orlík
 návesní kaple
 boží muka
 boží muka
 kaple
 pamětní kámen
 židovský hřbitov
 Kvasetice
 boží muka
 kaple
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 skanzen Zichpil
 rozhledna Bernard
 radnice
 synagoga
 děkanství
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 fara
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 návesní kaple
 boží muka
 boží muka
 křížový kámen
 Skřivánek
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Lipnice
 kostel sv. Jiří
 Mladé Bříště
 kovárna
 fara
 boží muka
 Tržní panák
 Štoky
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kateřiny
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 morový sloup
 Stamicův dům
 Klepáček
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 Smilov
 kaple sv. Jakuba
 Speřice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 zvonice
 Lhotka
 Plandry
 vodní nádrž Sedlice
 pamětní kámen
 kaple sv. Václava
 rozhledna Rudný
 Rantířov
 toleranční kostel
 boží muka
 Lhotice
 židovský hřbitov
 bývalý špitál
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 kostel sv. Jiří
 kaplička sv. Václava
 Hadrburg
 Staré Hory
 boží muka
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 Služátky
 železniční most
 boží muka
 Pípalka
 Nelechov
 Větrný zámek
 Legiodům
 Bilantova Lhota
 pivovar
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 Ronovec
 kostel sv. Víta
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 historické podzemí
 morový sloup
 radnice
 Zámeček
 ZOO Jihlava
 Helenín
 Henčov
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14271
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama