Hřbitovní kostel z pol. l4. stol., dochovány dva gotické portály. Zvětšen 1488, vypálen 1647, obnoven 1658. Poslední úprava 1910. Uvnitř fragmenty fresek z 15., 16. a 17. stol. Hřbitov z 15. stol., nachází se zde řada cenných náhrobků.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Milan Caha 06/2008
Jednolodní kostel s pětibokým presbytářem. Z gotické podoby kostela se dochovaly dva pozdně gotické lomené portály (na západním průčelí a jižní zdi lodi) a okna v presbytáři. Uvnitř jsou fragmenty fresek z 15. století znázorňující Krista a sv. Kateřinu a dále fresky polenského malíře Jiříka Jircháře z přelomu 16. a 17.století. Na hřbitově je řada náhrobků významných osobností Polné. Jsou zde pohřbeni např. Břetislav Rérych, zakladatel polenského muzea a regionální historik, Karel Varhánek, podnikatel a mecenáš. Hodnotná je i plastika na hrobce rodiny Vítkovy – od akademického sochaře Františka Vladimíra Foita.
Milan Caha (zdroj: Poche a kol. Umělecké památky Čech 3 a Jan Prchal, text brožurky Polná, historické město roku 2006), 29.6. 2008
historie

Hřbitovní kostel sv. Kateřiny z poloviny 14. století (snad z r. 1340) na Strážném vrchu je druhou nejstarší dochovanou památkou v Polné. Původně sloužil k bohoslužbám pro obyvatele blízkého hradu. Na počátku 15. století byl u kostela zřízen hřbitov, kde byli pochováváni obyvatelé hradu a obce (dnešní čtvrti) Kateřinov, hřbitovní zeď je z let 1592 a 1593. Druhý hřbitov – pro nepokřtěné děti, lidi jiné víry a sebevrahy – byl koncem 16. století zřízen ve svahu směrem k rybníku Peklo. V roce 1488 byl kostel zvětšen, za třicetileté války – roku 1647 – byl vypálen švédskými vojsky a v roce 1658 byl opraven. Roku 1785 byl zrušen a o deset let později znovu obnoven. Nedaleko kostela žili v 17. a 18. století poustevníci, kteří se starali o nemocné cholerou a morem. V poustevně do roku 1886 přebýval hrobař, pak byla zbořena. V roce 1874 byl kopec kolem kostela zalesněn. Poslední významná úprava…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Poche a kol. Umělecké památky Čech 3 a Jan Prchal, text brožurky Polná, historické město roku 2006), 29.6. 2008

Komentáře

Vysočina,  Jihlava  (JI),

Místa v okolí

 Panský pivovar
 boží muka
 Polná
 Dolní brána
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 děkanství
 Hastrmanka
 Klešter
 Židovské město
 synagoga
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 rychta (dům čp. 73)
 Most sv. Lutriána
 Jamné
 Rytířsko
 židovský hřbitov
 kostnice
 Smilov
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 Štoky
 Tržní panák
 hraniční kámen
 Henčov
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslav
 Přibyslavská věž
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 boží muka
 Skřivánek
 Helenín
 rozhledna Rudný
 kutiště Poperk
 Rosička
 Jeclov
 Bohdalov
 kostel sv. Vavřince
 Zámeček
 hraniční kámen
 kamenný most
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 železniční most
 Luka nad Jihlavou
 kamenný most
 kaple sv. Václava
 Černá
 ZOO Jihlava
 Legiodům
 historické podzemí
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 morový sloup
 radnice
 dům čp. 55
 Bavorův dům
 Muzeum Vysočiny
 Neptunova kašna
 kašna Amfitrité
 Žižkova mohyla
 Staré Hory
 synagoga
 boží muka
 pivovar
 Kamenice
 kostnice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Nové Veselí
 Puklice
 fara
 Plandry
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Hadrburg
 boží muka
 Najdek
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 boží muka
 kaple svaté Rodiny
 Rantířov
 morový sloup
 Malinův dům
 Hnátův kámen
 Havlíčkův dům
 stará radnice
 městské opevnění
 Stamicův dům
 kostel sv. Vojtěcha
 Štáflova chalupa
 židovský hřbitov
 kaple
 boží muka
 Kvasetice
Základní informace místa
ID místa: 6423
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 30.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama