Hřbitovní kostel z pol. l4. stol., dochovány dva gotické portály. Zvětšen 1488, vypálen 1647, obnoven 1658. Poslední úprava 1910. Uvnitř fragmenty fresek z 15., 16. a 17. stol. Hřbitov z 15. stol., nachází se zde řada cenných náhrobků.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Milan Caha 06/2008
Jednolodní kostel s pětibokým presbytářem. Z gotické podoby kostela se dochovaly dva pozdně gotické lomené portály (na západním průčelí a jižní zdi lodi) a okna v presbytáři. Uvnitř jsou fragmenty fresek z 15. století znázorňující Krista a sv. Kateřinu a dále fresky polenského malíře Jiříka Jircháře z přelomu 16. a 17.století. Na hřbitově je řada náhrobků významných osobností Polné. Jsou zde pohřbeni např. Břetislav Rérych, zakladatel polenského muzea a regionální historik, Karel Varhánek, podnikatel a mecenáš. Hodnotná je i plastika na hrobce rodiny Vítkovy – od akademického sochaře Františka Vladimíra Foita.
Milan Caha (zdroj: Poche a kol. Umělecké památky Čech 3 a Jan Prchal, text brožurky Polná, historické město roku 2006), 29.6. 2008
historie

Hřbitovní kostel sv. Kateřiny z poloviny 14. století (snad z r. 1340) na Strážném vrchu je druhou nejstarší dochovanou památkou v Polné. Původně sloužil k bohoslužbám pro obyvatele blízkého hradu. Na počátku 15. století byl u kostela zřízen hřbitov, kde byli pochováváni obyvatelé hradu a obce (dnešní čtvrti) Kateřinov, hřbitovní zeď je z let 1592 a 1593. Druhý hřbitov – pro nepokřtěné děti, lidi jiné víry a sebevrahy – byl koncem 16. století zřízen ve svahu směrem k rybníku Peklo. V roce 1488 byl kostel zvětšen, za třicetileté války – roku 1647 – byl vypálen švédskými vojsky a v roce 1658 byl opraven. Roku 1785 byl zrušen a o deset let později znovu obnoven. Nedaleko kostela žili v 17. a 18. století poustevníci, kteří se starali o nemocné cholerou a morem. V poustevně do roku 1886 přebýval hrobař, pak byla zbořena. V roce 1874 byl kopec kolem kostela zalesněn. Poslední významná úprava…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Poche a kol. Umělecké památky Čech 3 a Jan Prchal, text brožurky Polná, historické město roku 2006), 29.6. 2008

Vysočina,  Jihlava  (JI),

Místa v okolí

 Panský pivovar
 Polná
 boží muka
 Dolní brána
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 děkanství
 Hastrmanka
 Klešter
 Židovské město
 synagoga
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 rychta (dům čp. 73)
 Most sv. Lutriána
 Jamné
 Rytířsko
 židovský hřbitov
 Smilov
 kostnice
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 Štoky
 Tržní panák
 hraniční kámen
 Henčov
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 boží muka
 Skřivánek
 Helenín
 rozhledna Rudný
 kutiště Poperk
 Rosička
 Jeclov
 Bohdalov
 kostel sv. Vavřince
 hraniční kámen
 kamenný most
 boží muka
 železniční most
 Luka nad Jihlavou
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 Černá
 kaple sv. Václava
 ZOO Jihlava
 historické podzemí
 kaple Olivetské hory
 Legiodům
 děkanství
 morový sloup
 radnice
 dům čp. 55
 Bavorův dům
 Muzeum Vysočiny
 Neptunova kašna
 kašna Amfitrité
 Žižkova mohyla
 Staré Hory
 synagoga
 boží muka
 pivovar
 Kamenice
 kostnice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Nové Veselí
 Puklice
 fara
 Plandry
 Hadrburg
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Najdek
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 boží muka
 morový sloup
 Malinův dům
 Hnátův kámen
 Havlíčkův dům
 kaple svaté Rodiny
 Rantířov
 stará radnice
 městské opevnění
 Stamicův dům
 kostel sv. Vojtěcha
 Štáflova chalupa
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kvasetice
Základní informace místa
ID místa: 6423
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 30.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama