Zděná boží muka z 18. století mají mohutný hranolový dřík na nízkém soklu. Dřík zdobí dvě řady mělkých výklenků nad sebou, dolní niky jsou výrazně vyšší než horní. Výklenky jsou odděleny římsou a jsou po všech 4 stranách stavby. Na vrcholu mají jehlancovou, plechem pokrytou stříšku a kovový křížek.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2019
Herálec, německy Heraletz, Erharts (1401), leží 7 km východně od Humpolce. První zmínky o obci jsou z roku 1280. V obci je řada památkově chráněných objektů - zámek, kostel svatého Bartoloměje, barokní sýpka, sochy svatého Floriána a svatého Jana Nepomuckého, zrušený hřbitov s náhrobky z napoleonských válek a několik dalších kamenných božích muk. Obec je rodištěm významného českého krajináře 19. století Adolfa Kosárka (tento zakladatel novodobé české krajinomalby zemřel ve svých 29 letech a je pohřben na Malostranském hřbitově v Praze) a básníka Jana Zábrany. Boží muka se nacházejí v severní části obce při modře značené turistické trase, přibližně půl kilometru od kostela. Zaparkovat lze u kostela nebo zpevněné cesty cca 200 metrů od památky. Na kole lze k božím mukám dojet po kvalitní polní cestě.
1.8. 2019
popis

Zděná boží muka z 18. století stojí u polní cesty pod vzrostlými lipami. Mají mohutný hranolový dřík na nízkém soklu. Dřík zdobí dvě řady mělkých výklenků nad sebou, dolní niky jsou výrazně vyšší než horní. Výklenky jsou odděleny římsou a jsou po všech čtyřech stranách stavby. Boží muka mají na vrcholu jehlancovou, červeně natřeným plechem pokrytou stříšku a kovový křížek.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 1.8. 2019

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Herálec

Místa v okolí

 zámecká sýpka
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Věž
 boží muka
 Úsobí
 zvonička
 návesní kaple
 Kvasetice
 Orlík
 boží muka
 kaple
 boží muka
 kaple
 boží muka
 židovský hřbitov
 pamětní kámen
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 skanzen Zichpil
 děkanství
 radnice
 synagoga
 rozhledna Bernard
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 fara
 smírčí kříž
 návesní kaple
 Skřivánek
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Víta
 Lipnice
 zvonice
 křížový kámen
 kostel sv. Jiří
 Tržní panák
 Štoky
 fara
 boží muka
 Mladé Bříště
 kovárna
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Martina
 Proseč u Humpolce
 morový sloup
 Stamicův dům
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 Smilov
 Klepáček
 kaple sv. Jakuba
 Speřice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 zvonice
 Lhotka
 Plandry
 kaple sv. Václava
 vodní nádrž Sedlice
 pamětní kámen
 rozhledna Rudný
 Rantířov
 židovský hřbitov
 bývalý špitál
 toleranční kostel
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 Hadrburg
 středověké podzemí
 Lhotice
 židovský hřbitov
 kaplička sv. Václava
 Staré Hory
 boží muka
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 železniční most
 boží muka
 Nelechov
 Legiodům
 Služátky
 Bilantova Lhota
 poutní kaple sv. Anny
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 Pípalka
 Ronovec
 Větrný zámek
 kaple Panny Marie
 Zámeček
 Henčov
 Helenín
Základní informace místa
ID místa: 14294
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama