Zřícenina hradu postaveného ve 14. stol. parvděpodobně Jindřichem z Dubé. Za 30. leté války pobořen a využíván k hosp. účelům, pomalu chátrá a kámen je rozebírán ke stavebním účelům. Od roku 1997 je hrad konzervován a zpřístupněn veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
hrad Orlík u Humpolce
© Ivo Rozehnal 07/2022
Hrad se nalézá 2 km severně od města Humpolec směrem na Havlíčkův Brod (dálnice D1 - exit 90), v Českomoravské vrchovině. Příjezd k záchytnému parkovišti pod hradem v obci Rozkoš je ze silnice I 34 z Humpolce směrem na Havlíčkův Brod. Příjezd je značen hnědými ukazateli ke kulturním cílům již od přivaděče z dálnice do Humpolce. Parkování : Ve vsi Rozkoš 300 m od hradu (zdarma - kapacita cca 50 vozidel) GPS 49°32'34.977"N, 15°23'15.235" Povrch plochy nezpevněn - travnatý. Vlak, bus: vlak 2,5 km (Plačkov) GPS 49°31'6.843"N, 15°24'37.5"E bus 500 m (Rozkoš) GPS 49°32'27.113"N, 15°23'4.2"E Karavaninkové stání "STELLPLATZ": Ve vsi Rozkoš 300 m od hradu (zdarma - kapacita cca 20 vozidel - NE OBYTNÉ PŘIVĚSY - pouze obytná auta) Povrch plochy nezpevněn - travnatý. Bez jakékoliv vybavenosti. Blíže na http://www.hrad-orlik.cz/stellplatze/
Oldřich Vacek, 9.2. 2011
historie

Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14. století. Spojitost vzniku hradu s důlní činností v okolí není nijak doložena. První písemná zpráva, která by se mohla vztahovat k hradu Humpolci, pochází z roku 1399 a Jindřich z Dubé se zde poprvé píše sezením na Humpolci. Přímo se o hradě hovoří ve zprávách z roku 1404 v souvislosti s jeho obležením a dobytím Jindřichem z Rožmberka. Vlastní hrad pánů z Dubé byl situován v jižní části dnešního hradního komplexu. Byla to nevelká stavba obdélníkového půdorysu, chráněná na jiní a západní straně strmými svahy hradního návrší. Na severní, nejsnáze přístupné, straně byl příkop přes něj vedl most k vlastní bráně. Tato strana hradu i vstupní brána byly chráněny mohutnou hranolovou věží, do které se chodilo po můstku z protilehlého paláce. palác tvořil jižní a západní stranu hradu a přiléhal k hradbám. Mezi bránu a palác byla přistavěna…  číst dále

Ing. František Kocman, 9.2. 2011

Další texty historie
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Humpolec

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 skanzen Zichpil
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 rozhledna Bernard
 radnice
 pivovar
 synagoga
 boží muka
 evangelický kostel
 smírčí kříž
 fara
 boží muka
 zámecká sýpka
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 Věž
 boží muka
 boží muka
 křížový kámen
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Mladé Bříště
 Proseč u Humpolce
 boží muka
 Speřice
 kostel sv. Víta
 Lipnice
 zvonice
 Lhotka
 zvonička
 kaple
 pamětní kámen
 pamětní kámen
 boží muka
 Úsobí
 kostel sv. Václava
 fara
 boží muka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 návesní kaple
 Lhotice
 Kvasetice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Větrný Jeníkov
 kaple
 boží muka
 židovský hřbitov
 kovárna
 boží muka
 kaple sv. Haštala
 boží muka
 kaplička sv. Václava
 Vojslavice
 mlýn
 toleranční kostel
 Klepáček
 špýchar
 Želiv
 zvonice
 kostel sv. Víta
 Nelechov
 Zahrádka
 bývalý špitál
 Služátky
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 Bilantova Lhota
 Vojslavický most
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Skřivánek
 kaple
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Jakuba
 Tržní panák
 Hnátův kámen
 kaple sv. Anny
 Štoky
 kostel sv. Kateřiny
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Víta
 městské opevnění
 děkanství a kaplanka
 radnice
 Šrejnarovský dům
 Altenhoferovský dům
 zámek Říčanských
 boží muka
 městská šatlava
 Purkrabský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 boží muka
 Drechselova vila
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 Plandry
 Rantířov
 kaple sv. Floriana
 kaple sv. Václava
 kostel Božího Těla
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Mikuláše
 Staré Hory
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 boží muka
Kontaktní informace
Castrum o.p.s.
správa hradu Orlík a skanzenu Zichpil
Hradská č.p. 818,
396 01 Humpolec
Tel: 607 461 131
http://www.hrad-orlik.cz
info@hrad-orlik.cz; kastelan@hrad-orlik.cz
Základní informace místa
ID místa: 1108
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama