Hřbitov téměř čtvercového půdorysu, obehnaný zbytky kamenné hřbitovní zdi. Dochovalo se zde 55 náhrobků z 18. až 20. století. Nejstarší čitelný je z roku 1834, nejmladší z 18. března 1939. Náhrobky mají nápisy hebrejské, německé i české. Torzo obřadní síně stojí v severozápadním rohu hřbitova.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2012
Židovský hřbitov leží cca 500 metrů jižně od nádraží Střítež u Jihlavy nebo jihozápadně od centra obce v remízku na břehu Zámeckého rybníka.
14.2. 2019
historie

Dokument z roku 1604 uvádí, že v té době žilo v obci Střítež jen několik Židů. Na počátku 17. století zde ale již byla početná židovská obec, která si pro své potřeby založila zdejší hřbitov. Hřbitov má téměř čtvercový půdorys, obehnaný zbytky kamenné hřbitovní zdi. Na jeho ploše se dochovalo 55 náhrobků z 18. až 20. století. Nejstarší čitelný náhrobek je z roku 1834, nejmladší z 18. března 1939. Náhrobky mají nápisy hebrejské, německé i české. Torzo obřadní síně stojí v severozápadním rohu hřbitova. Od 40. let 20. století byl hřbitov opuštěn, za německé okupace byl poškozen a po válce dále chátral. V létě 2011 zde probíhaly práce, při kterých byly náhrobky na ploše hřbitova vztyčeny nebo částečně odkryty. Rekonstrukci a opravu náhrobků prováděla Židovská obec. Hřbitov je chráněn jako kulturní památka České republiky od roku 1958.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a další zdroje), 14.2. 2019

Vysočina,  Jihlava  (JI), Střítež

Místa v okolí

 hraniční kámen
 rozhledna Rudný
 Henčov
 hraniční kámen
 Helenín
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Štoky
 Zámeček
 železniční most
 Tržní panák
 Staré Hory
 Rytířsko
 Legiodům
 ZOO Jihlava
 Muzeum Vysočiny
 historické podzemí
 dům čp. 55
 Neptunova kašna
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 morový sloup
 radnice
 Bavorův dům
 synagoga
 kašna Amfitrité
 pivovar
 Plandry
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Klešter
 Polná
 Panský pivovar
 Dolní brána
 židovský hřbitov
 Jamné
 dům U Rytířů
 děkanství
 Měšťanský pivovar
 Hastrmanka
 Židovské město
 synagoga
 rychta (dům čp. 73)
 kostel sv. Barbory
 Most sv. Lutriána
 Jeclov
 Smilov
 Skřivánek
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Rantířov
 kaple svaté Rodiny
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Puklice
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 Luka nad Jihlavou
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Úsobí
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Jakuba
 kostel sv. Barbory
 poutní kaple sv. Anny
 Příseka
 zvonička
 pamětní kámen
 boží muka
 kaple
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 fara
 boží muka
 Kostelec
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec u Jihlavy
 boží muka
 boží muka
 křížový kámen
 boží muka
 kovárna
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 Kamenice
 Přímělkov
 boží muka
 zámecká sýpka
 kaple
 kaple sv. Anny
 kutiště Poperk
 Rudolec
 Rokštejn
 Přímělkov
 kostnice
 Přibyslav
 boží muka
 kamenný most
 Přibyslavská věž
 Kvasetice
 boží muka
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Věž
 Ronov
 kamenné mosty
 Zátiší
Základní informace místa
ID místa: 14114
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama