Osada z roku 1733 s hospodářským dvorem patřící úsobskému panství. V roce 1810 Ignác Jan Rychlý nechal zbudovat v jihovýchodní části dvora klasicistní zámek, který sloužil především správě majetku. Posledními majiteli byli manželé Václav a Emilie Červených.
Hlavní obrázek místa
zámek z bývalé zahrady
© , 08/2011
První zmínka o osadě Skřivánek pochází z roku 1733. Stál zde tehdy hospodářský dvůr patřící úsobskému panství. O šedesát let později zde vytváří vlastní panství Jan Antonín Rychlý, měšťan z Kutné Hory. Roku 1797 k novému majetku připojuje blízkou Okrouhličku. V roce 1810 se stává majitelem Ignác Jan Rychlý.V jihovýchodní části dvora dal zbudovat klasicistní zámek, který sloužil především správě majetku. Po Rychlého smrti se majitelem v roce 1821 stává Jiří Prokop z Lilienwaldu. Po něm vlastní panství v roce 1832 Josef Benedikt Heller. Dalším majitelem se pak stává Karel Antonín Hohenzollern-Sigmaringen a poté bylo panství připojeno pod Střítež a ztratilo tak svou samostatnost. Posledními majiteli, kteří zde hospodařili před znárodněním, byli manželé Václav a Emilie Červených. Na jejich statku začalo hospodařit JZD Okrouhlička. Až na budovu zámečku a dvě stodoly veškeré části dvora zmizely. Nahradil je monstrózní kravín, svou rozlohou téměř dosahující před vstupní průčelí. Noví hospodáři začali i s úpravami zámečku. Odstranili fasády a znehodnotili interiéry. Stavební práce se poté zastavily a budova počala nezadržitelně chátrat. Krov je napaden dřevokaznou houbou, chybí okna a celý objekt je kompletně vybydlen a plný odpadků. Zaniká tak jedno z drobných venkovských sídel, které stálo u zrodu osady Skřivánek.
PhDr. Ladislav Macek, 19.8. 2011
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Skřivánek

Místa v okolí

 Tržní panák
 Štoky
 Smilov
 Úsobí
 Most sv. Lutriána
 kaple
 rychta (dům čp. 73)
 Kvasetice
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 Hnátův kámen
 boží muka
 kostel sv. Vojtěcha
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 stará radnice
 Stamicův dům
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 návesní kaple
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Štáflova chalupa
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 Herálec
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 Hadrburg
 Věž
 boží muka
 kamenný most
 židovský hřbitov
 rozhledna Rudný
 židovský hřbitov
 zvonička
 Klešter
 kutiště Poperk
 Polná
 Dolní brána
 Panský pivovar
 děkanství
 kostel sv. Barbory
 kamenný most
 dům U Rytířů
 boží muka
 poutní kaple sv. Anny
 Hastrmanka
 Měšťanský pivovar
 pamětní kámen
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Židovské město
 synagoga
 kaple
 hraniční kámen
 boží muka
 Plandry
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 kostel sv. Václava
 fara
 boží muka
 boží muka
 hraniční kámen
 Staré Hory
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 železniční most
 Henčov
 Žižkova mohyla
 Ronovec
 Zámeček
 Helenín
 Legiodům
 Rantířov
 Rytířsko
 Ronovský most
 Orlík
 Dolní Krupá
 Ronov nad Sázavou
 kostel sv. Víta
 Muzeum Vysočiny
 historické podzemí
 pivovar
 ZOO Jihlava
 dům čp. 55
 synagoga
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 židovský hřbitov
 kovárna
 Česká Bělá
 boží muka
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 Jamné
 kaple sv. Jakuba
 Lipnice
 Ronov
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Železné Horky
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Klepáček
 bývalý špitál
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 10352
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama