Tvrz přestavěná na zámek. Rytíř Jan z Minetti r.1729 přestavěl tvrz na barokní zámek. R.1838 hrabata z Rumerskirchu, opravili zámek. R.1904 Richard Fiedler přestavět zámek do dnešní podoby.
Hlavní obrázek místa
zámek od jihu
© Milan Caha 04/2009
Městys Větrný Jeníkov se nachází 13 km severozápadně od Jihlavy. Dostupný je z dálnice D1, výjezd Větrný Jeníkov a nebo autobusem z Jihlavy. Zámek o třech jednopatrových křídlech, ukončených mansardovými střechami, vytváří svými souběžnými křídly dvůr, na který navazuje park. Zámek je doposud na západní straně ohrazen plotem z železných prutů. Před průčelím do náměstí je dvoukřídlá brána s tepanými stylizovanými listy. Zámek je v majetku obce Větrný Jeníkov a je v něm umístěn Úřad městyse.
Pavel Vítek, 7.4. 2006
historie

První písemná zmínka o Jeníkově pochází z r. 1226 na listině papeže Honoria III. Želivský klášter byl první jeníkovskou vrchností, která se zde udržela bezmála 200 let. Ve 14. století byl povýšen na městys s právem užívat znak Opevněná tvrz byla v Jeníkově vybudována někdy v první polovině 13. století V pol. l5. století se Jeníkov stává majetkem významného rodu Trčků z Lípy. Jejich panství zde trvalo celých 144 let. Od r. 1572 je poprvé uváděn nový název - Větrný Jeníkov. V r. 1601 zakoupil jeníkovské panství rytíř Matyáš Štubík z Königštejna, horlivý protestant. K panství tehdy patřila i tvrz. Štubíkové vlastnili panství do r. 1619. Pak na krátkou dobu zabavuje zdejší zboží císař, tentokrát Ferdinand II., aby následovalo rychlé střídání různých majitelů V r. 1719 zakoupil panství Větrný Jeníkov rytíř Jan z Minetti. Ten nechal v r. 1729 přestavět zdejší tvrz na barokní zámek. V r. 1838 zakoupila zdejší panství…  číst dále

Pavel Vítek, 7.4. 2006

Vysočina,  Jihlava  (JI), Větrný Jeníkov

Místa v okolí

 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 pamětní kámen
 zvonička
 kaple
 fara
 kostel sv. Václava
 Úsobí
 kovárna
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 kaple sv. Jakuba
 boží muka
 zámecká sýpka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Plandry
 Rantířov
 kaple sv. Václava
 boží muka
 boží muka
 Tržní panák
 Štoky
 Klepáček
 rozhledna Rudný
 návesní kaple
 boží muka
 Skřivánek
 Staré Hory
 kostel sv. Josefa
 boží muka
 Mirošov
 zvonice
 Věž
 boží muka
 křížový kámen
 Orlík
 boží muka
 Mladé Bříště
 hraniční kámen
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 kaple svaté Rodiny
 židovský hřbitov
 skanzen Zichpil
 železniční most
 rozhledna Bernard
 hraniční kámen
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga
 boží muka
 boží muka
 kaple
 radnice
 pivovar
 Legiodům
 Kvasetice
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 pivovar
 evangelický kostel
 křížový kámen
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 boží muka
 dům čp. 55
 historické podzemí
 morový sloup
 Bavorův dům
 Neptunova kašna
 radnice
 studánka Panny Marie
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 ZOO Jihlava
 Zámeček
 Kostelec
 Kostelec u Jihlavy
 boží muka
 Smilov
 kostel sv. Kunhuty
 Helenín
 toleranční kostel
 fara
 Nový Rychnov
 Henčov
 boží muka
 Pípalka
 Větrný zámek
 boží muka
 Švédské šance
 fara
 boží muka
 Most sv. Lutriána
 kaplička sv. Václava
 kaple sv. Václava
 rychta (dům čp. 73)
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hnátův kámen
 boží muka
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 Havlíčkův dům
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Stamicův dům
 pamětní kámen
 boží muka
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 Jeclov
 Lhotka
 Proseč u Humpolce
 boží muka
 Speřice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Puklice
 Hadrburg
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Příseka
 kamenný most
Základní informace místa
ID místa: 4106
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama