Novobarokní kaple sv. Anny byla postavena v roce 1935 nedaleko studánky s léčivou vodou. Jako autor stavby je uváděn architekt B. Dvořák, snad pardubický architekt Bóža Dvořák. V interiéru se nacházejí barokní sochy sv. Barbory a Markéty. Vedle stojí starší kaplička a litinový kříž z roku 1855.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 11/2020
K poutnímu místu vede modře značená turistická trasa z Úsobí, případně neznačená cesta z Dobrohostova. V době mimo pouť lze ke kapli dojet osobním automobilem, cesta je sice úzká, je ale až na krátký závěrečný úsek zpevněná, vedle kaple je místo pro zapakování několika vozů.
11.12. 2020
historie

Novobarokní kaple sv. Anny byla postavena v roce 1935 nedaleko studánky s údajně léčivou radioaktivní vodou. Jako autor stavby je uváděn architekt B. Dvořák. Snad se jedná o pardubického architekta, malíře a restaurátora Bóžu Dvořáka, žijícího v letech 1864-1954, který na počátku 20. století vyprojektoval řadu sakrálních staveb v historizujících slozích. V interiéru se nacházejí barokní sochy sv. Barbory a Markéty. Vedle této kaple stojí starší kaplička, připomínající údajné zázračné uzdravení z roku 1813 a litinový kříž z roku 1855. Pouť se sem koná první neděli po svátku svaté Anny, tedy po 26. červenci.

Milan Caha (zdroj: https://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC1CRFQ&title=kaple-sv-anny), 11.12. 2020

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Dobrohostov

Místa v okolí

 Úsobí
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 Herálec
 boží muka
 kaple
 Věž
 Kvasetice
 návesní kaple
 boží muka
 Skřivánek
 boží muka
 zvonička
 boží muka
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 Tržní panák
 Štoky
 kaple
 pamětní kámen
 židovský hřbitov
 boží muka
 Orlík
 kostel sv. Václava
 Smilov
 fara
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 skanzen Zichpil
 rozhledna Bernard
 radnice
 děkanství
 pivovar
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Víta
 evangelický kostel
 Lipnice
 zvonice
 smírčí kříž
 návesní kaple
 kovárna
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Most sv. Lutriána
 křížový kámen
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Hadrburg
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Plandry
 rychta (dům čp. 73)
 Mladé Bříště
 kaple sv. Jakuba
 fara
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Rantířov
 boží muka
 Proseč u Humpolce
 Klepáček
 Staré Hory
 hraniční kámen
 kamenný most
 poutní kaple sv. Anny
 hraniční kámen
 zvonice
 kostel sv. Markéty
 kutiště Poperk
 boží muka
 kamenný most
 železniční most
 Ronovec
 Dolní Krupá
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Víta
 Legiodům
 bývalý špitál
 Světlá nad Sázavou
 kaple Panny Marie
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 středověké podzemí
 Zámeček
 Henčov
 židovský hřbitov
 Helenín
 toleranční kostel
 Česká Bělá
 Rytířsko
 Bilantova Lhota
 Pípalka
 Nelechov
 Větrný zámek
Základní informace místa
ID místa: 15348
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama