Křížový kámen, údajně středověký, dle nezřetelného letopočtu z r. 1335. Objeven byl r. 1907. Kámen má rozměry 80x43x14 cm, jedná se pravděpodobně o fragment, jehož horní část byla odlomena. Je na něm reliéf kříže ve tvaru T a rytiny ženské a mužská postavy. Ke kameni se vztahují tři různé legendy.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 11/-0001
Obec Kalhov (německy Kalhau) je poprvé připomínaná už v roce 1226 jako Calov. Současná podoba názvu vznikla pravděpodobně zkomolením pozdějšího německého jména Galt-hof – jalový dvůr, nebo Kalthof - studený dvůr. Obcí prochází silnice II. třídy č. 523 z Ústí a komunikace III. třídy č. 13110 do Velešova. Veřejná doprava spojuje obec s Humpolcem, Jihlavou, Žďárem nad Sázavou, Větrným Jeníkovem a několika dalšími okolními obcemi.
13.3. 2021
historie

Křížový kámen, údajně středověký, dle nezřetelného letopočtu ve spodní části z roku 1335. Tato datace je však sporná. Kámen byl objeven v roce 1907 při stavbě silnice do Velešova, dříve stával u čp. 23. V roce 1970 přenesen přes silnici na dnešní místo, v 90, letech byl soukromou osobou odstraněn, roku 1999 vrácen. Kámen má dnes rozměry 80 x 43 x 14 cm, jedná se pravděpodobně o fragment původního artefaktu, jehož horní část byla odlomena. Reliéf kříže ve tvaru T (takzvaného antonínského kříže) tedy může být jen část původního latinského kříže. Pod rameny kříže jsou dvě rytiny, neumělá postava ženy (méně zřetelná) a zřetelnější mužská postava. Je ovšem otázkou, zda nebyly vyryty na kámen dodatečně, až po jeho objevení v roce 1907. Ke kameni se vztahují tři různé legendy, které s vysokou pravděpodobností vznikly novodobě. Jedna hovoří o tom, že kámen označuje místo smrti či hrobu nešťastných milenců, druhá pověst hovoří o smrti…  číst dále

Milan Caha (zdroj: http://www.smircikrize.cz a další zdroje na internetu), 13.3. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Kalhov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15568
Typ místa: příroda
Podkategorie: smírčí kámen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama