Sloup z let 1751–52 od dvorního sochaře Josefa Kleina uprostřed šluknovského náměstí se skupinou Korunování Panny Marie a sochami svatých Floriána, Václava a Jana Nepomuckého. Rekonstrukce proběhla roku 2007.
Hlavní obrázek místa
Sloup Nejsvětější trojice
© Petra Šimková, 04/2012

Trojiční sloup ve Šluknově

Trojiční sloup postavil v letech 1751–52 na náklady zdejších Harrachů dvorní sochař Josef Klein. Na severní straně trojbokého pylonu, obtočeného obláčky, najdeme skupinu Korunování Panny Marie s oběma materializovanými podobami Božími (křesťané prominou), na vrcholu je symbol Ducha svatého. V rozích soklu stojí mírně nadživotní sochy svatých Václava, Floriána a Jana Nepomuckého. Sloup prošel důkladnou opravou roku 2007.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.mesto-sluknov.cz/cz/info/339-sluknovske-pamatky/2010-sloup-nejsvetejsi-trojice.html, 9.4. 2010
historie

Sloup Nejsvětější trojice

Barokní sousoší z let 1751 - 1752 je dílem místního sochaře Josefa Kleina, rodáka z České Kamenice, který působil jako dvorní sochař v Praze. Sloup byl vysekán z pískovce a jeho výška je 8,8 m. Mezi jeho nejlepší díla ve Šluknově patří sousoší Nejsvětější trojice a sochařské výzdoby kazatelny a oltářů v kostele sv. Václava. Sloup se nachází uprostřed šestiboké kuželkové balustrády, z níž vystupuje jednolitý blok základního soklu, který je na hranách opatřen pilíři. Nad nimi jsou pak umístěny sochy tří patronů v mírně nadživotní velikosti – sv. Václav, sv. Florián a sv. Jan Nepomucký. Sloup pokračuje vzhůru ve formě trojbokého obelisku, z něhož se od vrcholu ve spirále odvíjejí oblaka s hlavami sedmi andílků. V dolní třetině jehlanu obelisku je osazeno titulní sousoší Nejsvětější trojice s patřičnými atributy a u jeho nohou pak sedí na oblaku sv. Panna Maria. Celková rekonstrukce sloupu se uskutečnila…  číst dále

Petra Šimková , 14.4. 2012

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Šluknov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Šluknov
 kostel sv. Vavřince
 Lipová
 Vlčí hora
 Šternberk
 kostel sv. Mikuláše
 Zahrady
 Dlouhý Důl – VPZ
 kostel sv. Jiří
 Brtnický hrádek
 Vlčí Hrádek
 Dymník
 kaple sv. Anny
 Rumburk
 Schönbuch
 morový sloup
 Jeskyně víl
 Weifberg
 kamenný most
 Kyjovský hrad
 Tanečnice
 Niedermühle
 dům U Frinda
 socha lva
 evangelický kostel
 Světlík
 Na Tokáni
 kostel sv. Josefa
 Hrádek-Burgsberg
 Rudolfův kámen
 Winterstein
 evangelický kostel
 Šauenštejn
 Neuer Wildenstein
 Varnsdorf
 Křížová hora
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Frienstein
Kontaktní informace
Náměstí Míru 1
Šluknov
407 77
Základní informace místa
ID místa: 9010
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama