Jihovýchodně od Chomutova, v obci Bílence leží na místě bývalé zemanské tvrze barokní zámek postavený kolem roku 1800 pozoruhodný zejména úpravou středového rizalitu. Dnes v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Bílencích
Barokní branka a na budově balustráda nad vchodovým rizalitem od severovýchodu.
© Radovan Smokoň 12/2006
Obec Bílence leží 7,5 kilometru jihovýchodně od Chomutova. Od druhé poloviny čtrnáctého století stávala na pravém břehu Chomutovky zemanská tvrz, kterou si postavil pravděpodobně Jindřich z Bílenců. Postupně v ní sídlila řada drobných i známějších šlechticů. Roku 1570 ji koupil Adam ze Štampachu, který ji krátce nato prodal Havlovi Hrobčickému z Hrobčic. Roku 1618 se Bílence znovu vrátily Štampachům. Většina tohoto rodu se však zapojila do stavovského povstání a po jeho porážce přišel o Bílence i Asman st. ze Štampachu. V protokolu z 3. listopadu 1622 o konfiskaci je také uvedena zdejší tvrz s poplužním dvorem. Roku 1626 koupil Bílence Pavel Michna z Vacínova. Ten ovšem na tvrzi nesídlil a ta začala pomalu pustnout a její zkázu dovršila třicetiletá válka. Ve druhé polovině sedmnáctého století pak byl v Bílencích postaven rozsáhlý hospodářský dvůr, hlavně v místě, kde stávala tvrz. Roku 1766 koupil Bílence Jindřich z Auersperku, majitel panství Červený Hrádek. Za jeho syna byl v pravé části dvora postaven malý barokní zámek který sloužil správě statku a také jako lovecký zámeček pro Červenohrádecké panstvo. Zámecká budova je dodnes dochována v areálu bývalého poplužního dvora, dnes statku. Je to podélná přízemní budova s poměrně vysokou střechou a hlavním průčelím obráceným do dvora. To je pozoruhodné úpravou středového vstupního rizalitu zdobeného kuželkovou balustrádou s vázami a dvěma bustami římských císařů.. Po stranách hlavního vchodu jsou oválná okna, ostatní jsou obdélníková. Zámeček byl využíván státním statkem, a to jej značně poznamenalo. Za budovou býval kamennou zdí obehnaný park. Zachovala se i část bývalého panského dvora včetně hlavní vjezdové brány na severovýchodní straně s pozdně gotickou brankou. Osudy zámku byly až do roku 1924 spojeny s Červenohrádeckým panstvím. Pak statek se zámkem koupila rodina Kubovičů…  číst dále
Radovan Smokoň zdroj: Zdena BINTEROVÁ - Nástup, Chomutovský týdeník, 27.6. 2006

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Bílence

Místa v okolí

 synagoga
 Škrle
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 židovský hřbitov
 Údlice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 Velemyšleves
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 radnice
 Žiželice
 Maják
 kostel sv. Vavřince
 Vičice
 Kamencové jezero
 vodní nádrž Újezd
 železniční most
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Staňkovice
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Dreherův pivovar
 Libočany
 silniční most
 pivovar
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 synagoga
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Chmelový maják
 Bergrutsch
 evangelický kostel
 Stará papírna
 Bitozeves
 židovský hřbitov
 Ressl
 Rybňany
 hradiště u Černovic
 Najštejn
 krematorium
 Skřivánčí vrch
 Ahníkov
 Hausberk
 Skalní okno
 Matylda
 Jezerka
 Starý Žeberk
 Šibeník
 kostel sv. Havla
 Stekník
 smírčí kříž
 Most
 Poláky
 smírčí kříž
 Bihlova vila
 Blatno
 Most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Jezeří
 Kličín
 kamenný kříž
 kostel sv. Valentina
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Dobříčany
 Nový Žeberk
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 Drahúš
 stará radnice
 kostel sv. Kateřiny
 nová radnice
 Mradice
 Pětipsy
 Postoloprty
 menhir Zakletý mnich
 Špičák
 pivovar
 židovské ghetto
 kostel sv. Vojtěcha
 silniční most
 zavlažovací nádrž
 jezero Most
 Rokle
 kostel sv. Martina
 Patokryje
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 Doupovská dráha
 kostel sv. Václava
 Lipno
 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Dieterova štola
Základní informace místa
ID místa: 2348
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama