Jihovýchodně od Chomutova, v obci Bílence leží na místě bývalé zemanské tvrze barokní zámek postavený kolem roku 1800 pozoruhodný zejména úpravou středového rizalitu. Dnes v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Bílencích
Barokní branka a na budově balustráda nad vchodovým rizalitem od severovýchodu.
© Radovan Smokoň 12/2006
Obec Bílence leží 7,5 kilometru jihovýchodně od Chomutova. Od druhé poloviny čtrnáctého století stávala na pravém břehu Chomutovky zemanská tvrz, kterou si postavil pravděpodobně Jindřich z Bílenců. Postupně v ní sídlila řada drobných i známějších šlechticů. Roku 1570 ji koupil Adam ze Štampachu, který ji krátce nato prodal Havlovi Hrobčickému z Hrobčic. Roku 1618 se Bílence znovu vrátily Štampachům. Většina tohoto rodu se však zapojila do stavovského povstání a po jeho porážce přišel o Bílence i Asman st. ze Štampachu. V protokolu z 3. listopadu 1622 o konfiskaci je také uvedena zdejší tvrz s poplužním dvorem. Roku 1626 koupil Bílence Pavel Michna z Vacínova. Ten ovšem na tvrzi nesídlil a ta začala pomalu pustnout a její zkázu dovršila třicetiletá válka. Ve druhé polovině sedmnáctého století pak byl v Bílencích postaven rozsáhlý hospodářský dvůr, hlavně v místě, kde stávala tvrz. Roku 1766 koupil Bílence Jindřich z Auersperku, majitel panství Červený Hrádek. Za jeho syna byl v pravé části dvora postaven malý barokní zámek který sloužil správě statku a také jako lovecký zámeček pro Červenohrádecké panstvo. Zámecká budova je dodnes dochována v areálu bývalého poplužního dvora, dnes statku. Je to podélná přízemní budova s poměrně vysokou střechou a hlavním průčelím obráceným do dvora. To je pozoruhodné úpravou středového vstupního rizalitu zdobeného kuželkovou balustrádou s vázami a dvěma bustami římských císařů.. Po stranách hlavního vchodu jsou oválná okna, ostatní jsou obdélníková. Zámeček byl využíván státním statkem, a to jej značně poznamenalo. Za budovou býval kamennou zdí obehnaný park. Zachovala se i část bývalého panského dvora včetně hlavní vjezdové brány na severovýchodní straně s pozdně gotickou brankou. Osudy zámku byly až do roku 1924 spojeny s Červenohrádeckým panstvím. Pak statek se zámkem koupila rodina Kubovičů…  číst dále
Radovan Smokoň zdroj: Zdena BINTEROVÁ - Nástup, Chomutovský týdeník, 27.6. 2006
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Bílence

Místa v okolí

 synagoga
 Škrle
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 židovský hřbitov
 Údlice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 Velemyšleves
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 radnice
 Žiželice
 Maják
 kostel sv. Vavřince
 Vičice
 Kamencové jezero
 železniční most
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Staňkovice
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Dreherův pivovar
 Libočany
 silniční most
 pivovar
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 synagoga
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Chmelový maják
 Bergrutsch
 evangelický kostel
 Stará papírna
 Bitozeves
 židovský hřbitov
 Ressl
 Rybňany
 hradiště u Černovic
 Najštejn
 krematorium
 Skřivánčí vrch
 Ahníkov
 Hausberk
 Skalní okno
 Matylda
 Šibeník
 kostel sv. Havla
 Starý Žeberk
 Stekník
 smírčí kříž
 Most
 Poláky
 smírčí kříž
 Bihlova vila
 Blatno
 židovský hřbitov
 Most
 kostel sv. Václava
 Jezeří
 Kličín
 kamenný kříž
 kostel sv. Valentina
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Dobříčany
 Nový Žeberk
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 Drahúš
 stará radnice
 kostel sv. Kateřiny
 nová radnice
 Mradice
 Pětipsy
 Postoloprty
 menhir Zakletý mnich
 Špičák
 pivovar
 židovské ghetto
 silniční most
 zavlažovací nádrž
 Rokle
 kostel sv. Martina
 Patokryje
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 Doupovská dráha
 kostel sv. Václava
 Lipno
 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Dieterova štola
Základní informace místa
ID místa: 2348
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama